6
Fotogalerie

Příliš mnoho slunce škodí aneb jak se zbavit přepalů

Ať už jde o slunce nebo záblesk ze špatně nastaveného blesku, ne vždy je fotografovi světlo dobrým pomocníkem – dokáže znehodnotit snímky a s odlesky je třeba se vypořádat.

Přemírou světla na fotografii vznikne tzv. přepal. Jedná se o místo s nulovým obsahem barevnosti. Zjednodušeně lze říci, že jde o naprosto bílé místo. To znamená, že žádnou úpravou jasu či světelnosti nikdy nezískáte v tomto místě jinou než bílou barvu.

S přepaly u portrétní fotografie se setkáte poměrně běžně. Projevují se především jako odlesky na obličeji modelu, a to zpravidla na čele, nosu, pod očima, na bradě a na rtech. Pokud fotíte v interiéru a používáte blesk, uvažte zeslabení jeho výkonu a změnu expozice fotoaparátu. Pokud fotíte v exteriéru, přesuňte model do stínu, pokud je to možné.

Někdy odlesk na obličeji obsahuje barevnou informaci, a přestože tak vypadá, nemusí být ještě přepalem. V tom případě je možné snížit celkovou světlost těchto míst pomocí nástroje Úrovně (Ctrl + L), kde posuňte prostředním posuvníkem doprava a pokud některá místa zůstanou stále bílá, jedná se o přepaly. Tuto úpravu zvládnete prakticky v jakémkoliv editoru.

1.jpg 
Dialogové okno Úrovně

Pro vlastní odstranění odlesků si po otevření snímku v Adobe Photoshop CS6 vytvořte čistou vrstvu pomocí kliknutí na symbol stránky vpravo dole v okně Vrstvy (Ctrl + Shift + N). Přepněte se kliknutím na nově vytvořenou „Vrstvu 1“. Zvolte nástroj Klonovací razítko (S). V nastavení nástroje v horní části obrazovky zvolte u položky Vzorkovat: vrstvu Současná a pod ní.Zároveňnastavte Tvrdost nástroje na 0 %, Krytí a Hustotu nastavte na 100%. Pomocí terčíku zobrazeného při stisknutí klávesy Alt vyberte kůži s tonalitou blízko míst s přepaly a levým kliknutím myší aplikujte na dotyčná místa

1,5.jpg 
Výběr klonovacího razítka

Velikost nástroje přizpůsobte zhruba velikosti přepalu. Při vzorkování barvy se snažte, aby barva kůže zhruba odpovídala kůži na přepáleném místě. Vybírejte často pomocí terčíku nová místa pro klonování, tím zabráníte tvorbě vzorku, který by se v obraze blízko sebe opakoval. Nemusíte být stoprocentně přesní, pouze se soustřeďte na zakrytí bílých míst.

2.jpg

Nyní když máte všechna místa zabarvena pomocí horní Vrstvy 1, klikněte na Obraz | Výpočty. U Zdroje 1 a Zdroje 2 nastavte Vrstvy na Pozadí a kanály na Modré. U položky Režim zvolte Násobit a hodnotu Krytí zadejte 100 %. Na závěr zvolte pro Výsledek z roletky položku Výběr.

3.jpg  

Zkontrolujte, že jste přepnuti v horní vrstvě s krytím přepalů; pokud ne, přepněte se do ní. V hlavním menu zvolte Vrstva | Maska vrstvy | Odkrýt výběr. Snímek by měl již teď vypadat mnohem přirozeněji. Na závěr snižte hodnotu Krytí svrchní Vrstvy 1 na zhruba 70%, případně jen o málo více, pokud chcete přirozenější vzhled a nižší potlačení přepalů.

pred.jpgpo.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách
 

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud