Na konci ledna tohoto roku uvedl Fujifilm v pořadí již druhý kompakt s vysokým rozlišením 12 Mpx.. Novinka je oproti staršímu F50fd vybavena pětinásobným optickým zoomem o rozsahu 28−140 mm. I když jsme v laboratorních testech i v terénu ověřili nadprůměrnou kvalitu objektivu, výrobce tento fotoaparát vychvaluje spíše vysokým rozlišením a funkcí širokého dynamického rozsahu.
Základní technické parametry:
- snímací prvek: Super CCD HR VIII 1/1,6", 12 Mpx
- maximální rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
- paměťové médium: SD/SDHC
- objektiv: 28–140 mm, F3,3–5,1
- videosekvence: 640 × 480 při frekvenci 30 sn. /s ozvučené
- LCD displej: úhlopříčka 2,7", rozlišení 230 000 obrazových bodů
- rychlost závěrky: 4–1/1 500 s
- citlivost: ISO Auto (100−400, 800, 1 600, 3 200), 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 (3 Mpx.), 12 800 (3 Mpx.)
- možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
- rozměry a hmotnost: 97,7 × 58,9 × 23,4 mm, 153 g (bez baterie)
- doporučená cena: 7 500 Kč vč. DPH
Na první pohled zaujme fotoaparát elegantní kombinací černého plastu a stříbrných doplňků. Plast je sice odolný a dílenské zpracování každého konstrukčního detailu je na velmi vysoké úrovni, přesto se však domnívám, že stylovému kompaktu by více slušelo kovové opláštění. Fotoaparát je malý a především tenký, dokonce o 5 mm tenčí než stylovka Canon IXUS 960 IS, který byl nedávno na DIGIareně recenzován.
Na přední straně je masivní kovové okruží chránící objektiv ve vypnutém stavu. V levém horním rohu přední strany je vysoce svítivá dioda s bílým světlem, která pomáhá autofocusu ostřit v šeru. Dosah má však sotva pár metrů. Nezvykle umístěný je blesk, hned vedle diody. Při fotografování jsem si jej často omylem z poloviny zakryl prstem. Lampa blesku je však výkonná, tudíž to většinou nemělo na výsledek téměř žádný vliv.
Horní straně je klasicky vyhrazeno místo pro spoušť a hlavní vypínač. Okolo spouště je umístěno okruží pro ovládání zoomu, což je bezesporu komfortnější ovládání, než dvěma tlačítky na zadní straně. Vedle hlavního vypínače se nachází IR port pro bezdrátový přenos snímků. IR přenos je však pomalejší, než WiFi (fotoaparát jím nedisponuje) a vyžaduje pro přenos dat optický kontakt, nebude ho proto patrně využívat mnoho fotografů.
Všechny ostatní ovladače se nachází na zadní straně. V dosahu palce pravé ruky je tlačítko pro ovládání funkce ostření na obličej a volič „F“ ukrývající nejpoužívanější funkce: citlivost ISO, funkce široký dynamický rozsah, režimy správy energie, rozlišení a režimy barvy (standard, chrome a černobílý). Čtyřsměrný a zároveň otočný volič je vybaven přímým přístupem k funkcím stabilizace, makro, samospoušť, režimy blesku. Tímto otočným čtyřsměrný voličem je možné rolovat v menu i mezi prohlíženými fotografiemi.
Potvrzovací tlačítko slouží pro volbu scénických režimů a vstup do menu, kterému se fotograf nevyhne, bude-li chtít nastavit sériové snímání, vyvážení bílé, korekci expozice či režim ostření. Poslední dvě tlačítka v dolním rohu zadní strany slouží pro volbu režimů zobrazení LCD (k dispozici je mřížka) a prohlížení snímků i videosekvencí. Samotný displej s úhlopříčkou 2,5" má dobré rozlišení 230 000 obrazových bodů. Na přímém slunci však doporučuji použít režim „jasnější LCD“, který je skryt mezi režimy správy energie.
Na spodní straně se nachází dvířka ke sdruženému slotu pro firemní akumulátor a SD/SDHC paměťovou kartu. V těsné blízkosti dvířek je stativový závit a reproduktor pro přehrávání mono zvuku videa a zvukových poznámek. Kvůli rozmístění však není možné s fotoaparátem na stativu měnit akumulátor/kartu, ani není dobře slyšet zvuk reproduktoru. Celkově však nemohu bytelnému a kvalitnímu zpracování nic vytknout.
Pokračování 2 / 5
Funkce a vybavení
Fuji FinePix F100fd je plně automatickým fotoaparátem, jehož uživatelé patrně nebudou často nastavovat jiné funkce, než blesk a samospoušť. Manuálním režimem fotoaparát nedisponuje a pro některé funkce, které pokročilí fotografové považují za samozřejmé, je nutné se ponořit do menu. Přesto tento stylový kompakt nabízí několik jedinečných funkcí, kterými nedisponují ani pokročilejší přístroje. Jedná se například o funkci širokého dynamického rozsahu, kterou donedávna disponovaly jen zrcadlovky Fujifilm.
I přes počáteční nadšení ale nemohu tuto funkci pochválit a vlastně ani pohanit. Obrazové výsledky při různém nastavení funkce jsou prakticky vždy shodné, nevidím tudíž důvod, proč se jí podrobněji zabývat.
V úvodní kapitole jsem zmínil režimy správy energie. Digitál disponuje celkem třemi: spořič energie, rychlý AF a jasnější LCD. Pro potřeby testování jsem měl trvale nastavený režim rychlý AF, přičemž i v tomto režimu a s relativně často používaným bleskem (cca 40 % expozic) dokázal firemní akumulátor exponovat přes 300 snímků. Je-li vám to málo, nezbývá než použít režim spořič energie a nastavit automatické vypínání fotoaparátu.


AF (v režimu rychlý AF) je příjemně rychlý a jak napovídají písmena „fd“ v názvu, možné je i ostření na tvář. Fotoaparátu nedělá sebemenší problém identifikovat více tváří i za špatného osvětlení. Automatika však nedokáže rozpoznat tvář z profilu, což je ale běžné u všech režimů „face detection“. Samotná rychlost AF je potěšitelná i přes mírně podprůměrnou světelnost objektivu F3,3−5,1.
Horší světelnost částečně kompenzuje stabilizace obrazu (plovoucí uložení snímače) kombinovaná se stabilizací elektronickou (nastavující vyšší ISO). Obě tyto stabilizace lze zapnout/vypnout současně, v praxi však fotoaparát nastavoval s aktivní stabilizací vždy takovou citlivost, jaká byla zapotřebí. Použití elektronické stabilizace, která mívá u některých fotoaparátů negativní vliv kvůli příliš vysoké citlivosti, se tedy není třeba obávat. V situacích, kdy již stabilizace nestačí přijde vhod vestavěný blesk. Na širokém ohnisku bez problémů dosvítí přes 3 m, na delším ohnisku jen do dvoumetrové vzdálenosti. Dosah byl měřen při nejnižší citlivosti ISO 100.
Menu nastavení
Naši čtenáři už dobře ví, že označení „expoziční automat“ neznamená, že fotoaparát disponuje jen automatikou, ale běžně nabízí i řadu scénických režimů takřka pro každou situaci. F100fd nabízí automatický režim, automatiku respektující nastavení fotografa (ISO, blesk, …), natáčení videosekvencí a 16 scénických režimů: přirozené s bleskem, přirozené, portrét, vyhlazení obličeje, krajina, sport, noční scéna, ohňostroj, západ slunce, sníh, pláž, pod vodou, muzeum (blesk a zvuky jsou vypnuté), párty, květina a text. Ke každému režimu je připraven krátký komentář, jako „přirozené: snímací režim, u kterého je vypnutý blesk“. Některé popisky velkou informační hodnotu sice nemají „noční scéna: snímací režim pro fotografování v noci“, ale začínajícím fotografům pomoci mohou.

Jak zdůrazňuji v následující kapitole, pro výslednou kvalitu snímků je klíčová nastavená citlivost. Výrobce si dal záležet, aby fotograf měl opravdu na výběr, proto F100fd disponuje celkem dvanácti možnými nastaveními: ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 (rozlišení 3 Mpx), 12 800 (rozlišení 3 Mpx), Auto (100−400), Auto (100−800), Auto (100–1 600) a Auto (100−3 200).
Pokračování 3 / 5
Obrazová kvalita, testy
Jak jsem napsal v úvodu, kvalita objektivu je nadprůměrná. Naměřil jsem vynikající výsledky kresebnosti, chromatická aberace je viditelná takřka jen při maximálním přiblížení, což je také výborný výsledek a s protisvětlem si objektiv poradil velmi dobře. Jedinou vadou na kráse je soudkovité sférické zkreslení na širokém ohnisku, což je v dané třídě běžné. Zkreslení ruší jen na fotografiích s rovnými liniemi, např. architektury.
V protisvětle sice obstála optika, ale nikoliv měření expozic, kvůli čemuž jsou fotografie pořízené v protisvětle zpravidla podexponované. Na širokém ohnisku 28 mm jsem naměřil rozlišení objektivu ve středu snímku 2 250 lph, přičemž ke dlouhému konci zoomu 140 mm kresebnost postupně klesá na stále skvělou hodnotu 2 100 lph. Na okrajích kresebnost přesahuje 1 500 lph. Takto výbornému objektivu by měl sekundovat snímač, který rovněž dokáže zaznamenat širokou škálu detailů.
Snímač Fujifilmu F100fd je typu Super CCD HR osmé generace o velikosti 1/1,6", tudíž patří k největším čipům, které se v současnosti do kompaktů montují. Čip by tudíž neměl být tak náchylný na digitální šum i při vysokých citlivostech. V praxi jsem však neměl možnost tuto skutečnost ověřit kvůli agresivní redukci šumu, která je při 100% náhledu patrná již při citlivosti ISO 200. Fotografie jsou bez problémů použitelné až do ISO 400, ISO 800 doporučuji jen pro fotografie do formátu A5. Nikoliv kvůli šumu, ale kvůli jeho redukci. Jen tak dokáže fotoaparát využít beze zbytku kvalitní optiky a podat výsledky odpovídající rozlišení 12 megapixelů.
Fotoaparát nabízí ve své třídě nadprůměrné výsledky, avšak jen při dostatečně nízké citlivosti ISO. Pokud o tomto fotoaparátu uvažujete, doporučuji ihned po vybalení z krabice nastavit ISO Auto (100−400).
Naměřili jsme
S vysokým objemem dat 12Mpx fotografií zápasí FinePix F100fd s obtížemi. První snímek lze vyfotit za dlouhých 3,42 sekundy, sériové snímání v nejvyšší kvalitě dosahuje rychlosti jen 1,18 snímků za sekundu v sérii pouhých dvou snímků. Překvapivá je však rychlost zaostřování. Autofokus ostří rychle i přes průměrnou světelnost objektivu. Prodleva před expozicí při namáčknuté spoušti je tradičně neměřitelná, bez namáčknutí dosahuje dobré hodnoty 0,58 sekundy.
Fujifilm FinePix F100fd |
první snímek | 3,42 s |
snímek bez namáčknutí | 0,58 s |
snímek s namáčknutím | neměřitelné |
ukládání-připravenost k dalšímu snímku | 2,94 s |
rychlost sériového snímání | 1,18 sn./s |
max. počet snímků v sérii | 2 |
měřeno s paměťovou kartou | SandiskUltra II SDHC 4 GB |
Pokračování 5 / 5
Celkové hodnocení
Fuji FinePix F100fd umí překvapit a to jak v dobrém smyslu, tak i v tom špatném. Kvalita obrazu při nejvyšší citlivosti je jedním slovem příšerná (ostatně co lze očekávat při ISO 12 800), první snímek trvá fotoaparátu skoro 3,5 sekundy a sériové snímání je v nejvyšší kvalitě extrémně pomalé, rychlejší je jen v nižším rozlišení. Na druhou stranu při nižších citlivostech patří výstup tohoto digitálu k tomu nejlepšímu, čeho lze u dnešních kompaktů dosáhnout. Rychlost fotoaparátu je sice průměrná až podprůměrná, ale nejdůležitější rychlostní parametry (rychlost ostření a snímek bez namáčknutí) jsou na velmi dobrých hodnotách.
FinePix F100fd je stylovým kompaktem, který podává při správném zacházení výstavní zvětšeniny a přitom se jednoduše ovládá. Pro rodinné snímky přijde vhod ostření na tvář, jemuž je vyhrazeno samostatné tlačítko. Sice je nutné ponořit se do menu kvůli některým funkcím, jako je změna režimu měření expozice, či oblasti ostření; ty však cílová skupina tohoto fotoaparátu patrně nikdy nevyužije.
Jedná se o fotoaparát bez výrazných nedostatků, který navíc disponuje nadprůměrnou optikou a bohužel velmi necitlivou redukcí šumu, která však pro některé uživatele může paradoxně znamenat výhodu. I to je třeba brát v úvahu.
Plusy:
- kvalitní objektiv s širokým ohniskem
- rychlý AF s detekcí tváře
- kvalita obrazu při základní citlivosti
Mínusy:
- nepoužitelné vysoké citlivosti
- rychlost sériového snímání
- podexpozice v protisvětle
Cena:
Zdroj: