Příběhy nejúspěšnějších módních fotografů v Čechách

6. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Prostor pro módní fotografii je v Čechách velmi malý. Ale o to náročnější řemeslo to je. Jakým českým fotografům se podařilo uspět? Představujeme vám ty nejviditelnější…

Když nahlédnete do českých lifestylových časopisů, jsou to právě tito fotografové, na jejichž tvorbu budete narážet nejčastěji. Možná vám jejich snímky splynou dohromady anebo mezi nimi objevíte svého favorita. Možná vás něčí příběh bude inspirovat…

Lukáš Dvořák

Ještě před několika lety by Lukáše ani nenapadlo, že by z něj jednou mohl být úspěšný módní fotograf. Nevinná prosba kamaráda o nafocení bookletu se mu stala osudná. V té době držel v rukách profesionální fotoaparát vůbec poprvé. Poté co zjistil, že by ho to mohlo bavit, si pořídil malý kompakt a dal se do focení kytiček a krajinek. Pak přešel plynule k focení žen, což mu zůstalo dodnes. Krásné ženy jsou jeho nevyhledávanějším objektem, jeho múzy.

Klepněte pro větší obrázek 

Lukáš neabsolvoval žádnou z uměleckých škol, ale učil se od uznávaného fotografa Ondria Koha, který mu otevřel dveře do módního průmyslu. Neméně důležitá pro něj byly i zkušenost, kterou si přivezl do Čech z Itálie, kde nějaký čas působil. Dnes třicetiletý Lukáš patří ke stálicím na české módní scéně. Fotí pro časopisy jako InStyle, Harper's Bazaar nebo Marie Claire, fotil kalendář se Simonou Krainovou a opakovaně se podílel na kampani pro Klenoty Aurum.

Lukáš Dvořák do toho stíhá fotit ještě volnou tvorbu, což není u komerčních fotografů tak běžné. Zaměřuje se na focení lehce dráždivých černobílých aktů, které ocení i běžný divák fotografie. Lukáš svou tvorbu už několikrát prezentoval v galeriích a v roce 2010 dokonce vydal vlastní knihu.

Karel Losenický

Fotograf žijící převážně v zahraničí, avšak byla by chyba nezařadit ho do našeho seznamu. Rodák z Hustopeč u Brna se o to zasloužil už díky spolupráci s českou Dolce Vitou, kde se s jeho snímky setkáváme pravidelně. Talentu Karla Losenicého taktéž využili někteří čeští návrháři, kteří si od něj nechali nafotit kolekci oblečení a šperků. Jak již ale bylo řečeno, tento vystudovaný fotograf v Čechách nežije.

Klepněte pro větší obrázek 

Přemístil se do Itálie, odkud nepochybně přichází mnohem atraktivnější nabídky k focení módy. Portfolio mu plní nejkrásnější světové modelky, stejně jako prestižní italští návrháři. Práce Karla Losenického vyniká čistotou a profesionální precizností. Disponuje především citem pro zvýraznění osobnosti a ryzí krásy modelek.

Anna Mrázek Kovačič

Fotografky mají v módní fotografii velmi slabé zastoupení. Jakoby ženám mělo být vymezeno jen místo modelky a jakoby snad muži měli být lepšími fotografy. Ačkoliv nevíme, kde je pravda, pokusíme se toto klišé nabourat. Fotografie Anny Mrázek Kovačič totiž nejsou o nic méně smyslnější než snímky kolegů opačného pohlaví.

Tato slovenská rodačka začínala objevovat módní průmysl z druhého konce, než bývá u fotografů zvykem. Ne, neprobojovala se k fotce coby modelka, ale jako majitelka módní agentury, kterou založila na Slovensku v 17 letech. A jelikož nebyla spokojena s prací tamních fotografů, začala si dívky fotit sama.

Klepněte pro větší obrázek 

Dodnes tvrdí, že se fotografkou stala spíše z donucení než z vášně. S jejími snímky se můžeme setkávat v časopisech jako Žena a život, Dolce Vita či ve slovenské Evě, fotila taktéž kadeřnické kreace Petry Měchurové nebo kampaň pro Žilka Optik Studio. Anna Mrázek Kovačič nepřestává být dodnes podnikavou ženou. Poté, co se jí před několika lety narodil syn, založila server Littlemodernist.com specializující se na rodiče a děti.

René & Radka

Ona je Češka, on Němec, dohromady tvoří umělecké duo René & Radka. Partnery jsou si současně i v životě. Ačkoliv je tento pár v Čechách trochu opomíjen, patří v našem žebříčku k těm nejosobitějším. Jejich snímky jsou hravé, plné barev a života. René & Radka nás přesvědčují o tom, jak nevšedně se dá ještě fashion nafotit.

Radka Leitmeritz se s Reném Hallenem setkala poprvé na střeše pařížského domu, kde se oba snažili natočit krátký film. Ten sice nikdy nespatřil světlo světa, zato mezi tvůrci vzniklo osudové pouto. Radka se přestěhovala z Prahy do Paříže, kde začali společně fotit. Dnes nejenže pracují pro prestižní magazíny, ale jejich fotografie hostí také galerie světových metropolí.

Klepněte pro větší obrázek 

New York, Paříž či Berlín, tam všude už jsme na jejich snímky mohli narazit. Mimo jiné fotili úspěšnou kampaň s Davidem Beckhamem pro Adidas, spolupracovali se značkou Miss Sixty nebo Kenzo a pracovali pro Aston Martin. Poslední dobou se s jejich fotografiemi setkáváme i v českých časopisech, např. v Elle či InStylu.

Témata článku: Fotografové, Reportáže


5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura