Premiant: Canon PowerShot G10 (test)

14. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Premiant: Canon PowerShot G10 (test)
S podzimní nadílkou od Canonu vstoupil na trh také „prémiový“ model PowerShot G10. Zasvěcení vědí že jde o vyspělý kompakt.

Jak jsme se zmínili v předchozí kapitole, PowerShot G10 trumfuje ve výzbroji své předchůdce. Některé změny však jen z produktových obrázků nepoznáte, tou nejdůležitější je zcela přepracovaná optika fotoaparátu. Možná patříte k těm, kteří žehrali na absenci širokého ohniska (dlužno však dodat, že u modelů G7/G9 je k dostání širokoúhlá předsádka), nyní tedy výrobce poprvé v této řadě požadavky uživatelů akceptoval. Na druhou stranu však PowerShot G10 zkrátil svůj ohniskový rozsah. Jaké je tedy skóre: objektiv vykazuje při přepočtu na kinofilm rozpětí 28–140 mm, i když při standardní světelnosti F2,8–4,5.

Je také nasnadě, že nový model navýšil rozlišení – 12 megapixelů u G9 bylo zřejmě málo, a tak je nyní model osazen patnáctkou megapixelů. Bohužel je toto závratné množství světlocitlivých buněk umístěno na stejně velkou plochu čipu jako u předchůdce, tedy snímače o úhlopříčce 1/1,7".

Klepněte pro větší obrázek 
Stiskem tlačítka FUNC.SET vyvoláte rychlou nabídku po levé straně displeje

Netuším, kde bude v příštích letech horní hranice pro obstojnou výbavu digitálů, pomyslná laťka je však u G10 už nyní nastavena velice vysoko. Výrobce téměř neponechává šanci, abyste se dopátrali chybějící funkce. A některé z těch, které už důvěrně známe, jsou ještě více vylepšeny.

Úplně novou funkcí je „i-Contrast", která zajišťuje prostřednictvím analýzy fotografované scény zvýšení dynamického rozsahu obrazu – ve stínech zvyšuje jas, čímž je zachováno více kresby. Jak si můžete prohlédnout na následujících screenshotech, tuto funkci můžete aktivovat nejen při snímání, ale také dodatečně v režimu prohlížení. Tam lze vedle automatické úpravy volit nízkou, střední a vysokou hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
Novou funkci i-Contrast můžete využít při fotografování i v režimu náhledu

Při prohlížení vašich fotografií můžete upravovat také barevné ladění snímku, a to použitím funkce Mé barvy.

Klepněte pro větší obrázek
Mé barvy nejen v režimu snímání, ale i dodatečně

Jak jsme se zmínili už u konstrukce, na tlačítko přímého přístupu (vlevo nad displejem) si můžete nanominovat jeden z devíti parametrů: v nabídce je například vyvážení bílé, ND filtr, blokování AF nebo nová funkce i-Contrast.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti pro osazení tlačítka přímého přístupu

Funkce Detekce obličeje je dnes ve fotoaparátu snad již povinností, u G10 můžete provádět výběr i sledování tváře, volba se samospouští je vhodná pro pořizování autoportrétů či skupinových portrétů. Z neokoukaných vlastností jmenujme např. detekci pohybu, která aktivuje průběžné zaostřování pohybujícího se objektu, a to logicky při automatickém nastavení citlivosti ISO.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení v hlavní nabídce Menu
Klepněte pro větší obrázek
Další možnosti nastavení

V režimu náhledu se dozvíte vyčerpávající informace EXIF o pořízeném snímku, včetně velikosti souboru, náhledového histogramu, indikace přepálených míst a kontroly zaostření.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti náhledu podle vašeho gusta

Škoda, že výrobce – zvláště při hustě sílící konkurenci – nepomyslil také na vylepšení parametrů u záznamu videosekvencí. Trh zaplavují digitály s vysokým rozlišením v HD kvalitě i se stereozvukem (z firemní stáje PowerShot SX1 IS), PowerShot G10 se však drží u standardních 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s.

Témata článku: Testy, Canon

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina