71
Fotogalerie

Premiant: Canon PowerShot G10 (test)

S podzimní nadílkou od Canonu vstoupil na trh také „prémiový“ model PowerShot G10. Zasvěcení vědí že jde o vyspělý kompakt.

Jak jsme předpokládali, „géčková“ modelová řada od Canonu nezůstala s podzimním veletrhem v Kolíně nad Rýnem bez přírůstku. Po předchozím PowerShotu G9 (recenzi si můžete přečíst zde) jsme se dočkali novinky s označením G10. Myslíte si, že máte co do činění s obvyklým upgradem? Omyl! V mnoha směrech přístroj předčil své rodinné příslušníky, inovace jsou poměrně výrazné.

Jak si podrobně povíme v následující kapitole, fotoaparát se vyšvihl nejen novým 15Mpx snímačem, ale také zbrusu novým širokoúhlým objektivem.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost

Co se konstrukce týče, setkáváme se s mírně větším a těžším přístrojem než tomu bylo u předchůdců. Model je konečně vybaven pohodlným gripem, jehož absenci jsme ostatně u G7 i G9 kritizovali. Na horní stěně natrefíte na netradiční osádku: pod zmenšeným otočným voličem s nabídkou expozičních režimů je totiž umístěn ještě jeden s větším průměrem, který využijete pro okamžité nastavení citlivosti snímače.

P03.jpg P04.jpg
max. velikost | max. velikost

Levou část pak okupuje úplně nový volič pro práci s korekcí expozice, s možným nastavením hodnot ±2 EV. Toto vylepšení je velmi příjemné, protože jsou tak všechny funkce hezky při ruce – při pořizování snímků se už nemusíte zdržovat vstupem do nabídky Menu. Navíc je třeba vyzdvihnout velice dobrou aretaci všech tří otočných voličů.

Dalším vítaným krokem – opět ve prospěch rychlého fotografování – je dvojí uživatelské nastavení pro různé situace (režimy C1 a C2 na kruhovém voliči), užitečným pomocníkem je i tlačítko v levém horním rohu nad displejem, pro které si také můžete navolit vlastní parametr (všechny možnosti ukážeme na screenshotech v kapitole Funkce, vybavení). Samostatné tlačítko s hvězdičkou pak slouží pro zablokování expozičních údajů, v režimu prohlížení pomocí něj můžete přidávat ke snímkům až minutovou hlasovou poznámku.

P05.jpg P11.jpg
max. velikost | max. velikost

A ještě jeden konstrukční přínos si můžete vychutnat – Canon G10 má oproti předchůdcům větší a vylepšený optický hledáček, takže se nemusíte nijak vyhýbat oslnivým světelným situacím. Podotkněme však, že na nejširším ohnisku v hledáčku stále ještě uvidíte (jako u předchůdců) kousek objektivu.

Výrobce se vzmužil také ohledně displeje – integroval panel s 3" úhlopříčkou a osadil jej dvojnásobným počtem pixelů než před rokem, tedy 460 tisíci obrazovými body. Displej disponuje výbornými antireflexními vrstvami, takže obraz na něm je opravdu příjemná podívaná.

P07.jpg P08.jpg
max. velikost | max. velikost

Géčkové PowerShoty jsou sympatické svojí modularitou. I k PowerShotu G10 si můžete dokoupit řadu nadstandardního vybavení – jeho cena je však poněkud vysoká. Po odejmutí ochranné krytky kolem objektivu je k dispozici bajonetový úchyt, na který lze nasadit redukční tubus v ceně 890 Kč. Takto vyzbrojeni můžete pracovat s telekonvertorem TC-DC58C 1,4× (jenž se prodává za 2 500 Kč), případně s filtry. Do integrovaných sáněk můžete vložit firemní externí blesk Canon Speedlite, v cenové relaci kolem 6 tisíc korun, nabídku obohacuje také kruhový makroblesk.

P06.jpg
max. velikost

Jste-li příznivci vodních hrátek s fotoaparátem, pak budete možná uvažovat o voděodolném pouzdru WP-DC28, se kterým lze až do hloubky 40 metrů pracovat se všemi ovládacími prvky ve fotorežimu. Součástí balení je i rozptylová destička před blesk a silikonová vazelína, jeho běžná cena je 4 500 Kč. V nabídce Canonu je také originální kožené pouzdro vyrobené speciálně na „Gé desítku“.

P09.jpg P10.jpg P12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 1/1,7“, 14,7 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 416 × 3 312 bodů
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 28–140 mm, F2,8–4,5
  • LCD displej: úhlopříčka 76 mm, 460 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 109 × 78 × 46 mm, 422 gramů
  • výrobcem doporučená cena: 13 490 Kč
  • cena na internetu: 11-12 000 Kč

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Jak jsme se zmínili v předchozí kapitole, PowerShot G10 trumfuje ve výzbroji své předchůdce. Některé změny však jen z produktových obrázků nepoznáte, tou nejdůležitější je zcela přepracovaná optika fotoaparátu. Možná patříte k těm, kteří žehrali na absenci širokého ohniska (dlužno však dodat, že u modelů G7/G9 je k dostání širokoúhlá předsádka), nyní tedy výrobce poprvé v této řadě požadavky uživatelů akceptoval. Na druhou stranu však PowerShot G10 zkrátil svůj ohniskový rozsah. Jaké je tedy skóre: objektiv vykazuje při přepočtu na kinofilm rozpětí 28–140 mm, i když při standardní světelnosti F2,8–4,5.

Je také nasnadě, že nový model navýšil rozlišení – 12 megapixelů u G9 bylo zřejmě málo, a tak je nyní model osazen patnáctkou megapixelů. Bohužel je toto závratné množství světlocitlivých buněk umístěno na stejně velkou plochu čipu jako u předchůdce, tedy snímače o úhlopříčce 1/1,7".

M01_M07.gif 
Stiskem tlačítka FUNC.SET vyvoláte rychlou nabídku po levé straně displeje

Netuším, kde bude v příštích letech horní hranice pro obstojnou výbavu digitálů, pomyslná laťka je však u G10 už nyní nastavena velice vysoko. Výrobce téměř neponechává šanci, abyste se dopátrali chybějící funkce. A některé z těch, které už důvěrně známe, jsou ještě více vylepšeny.

Úplně novou funkcí je „i-Contrast", která zajišťuje prostřednictvím analýzy fotografované scény zvýšení dynamického rozsahu obrazu – ve stínech zvyšuje jas, čímž je zachováno více kresby. Jak si můžete prohlédnout na následujících screenshotech, tuto funkci můžete aktivovat nejen při snímání, ale také dodatečně v režimu prohlížení. Tam lze vedle automatické úpravy volit nízkou, střední a vysokou hodnotu.

M601_M608.gif
Novou funkci i-Contrast můžete využít při fotografování i v režimu náhledu

Při prohlížení vašich fotografií můžete upravovat také barevné ladění snímku, a to použitím funkce Mé barvy.

M701_M708.gif
Mé barvy nejen v režimu snímání, ale i dodatečně

Jak jsme se zmínili už u konstrukce, na tlačítko přímého přístupu (vlevo nad displejem) si můžete nanominovat jeden z devíti parametrů: v nabídce je například vyvážení bílé, ND filtr, blokování AF nebo nová funkce i-Contrast.

M302_M311.gif
Možnosti pro osazení tlačítka přímého přístupu

Funkce Detekce obličeje je dnes ve fotoaparátu snad již povinností, u G10 můžete provádět výběr i sledování tváře, volba se samospouští je vhodná pro pořizování autoportrétů či skupinových portrétů. Z neokoukaných vlastností jmenujme např. detekci pohybu, která aktivuje průběžné zaostřování pohybujícího se objektu, a to logicky při automatickém nastavení citlivosti ISO.

M201_M222.gif
Nastavení v hlavní nabídce Menu
M401_M406.gif
Další možnosti nastavení

V režimu náhledu se dozvíte vyčerpávající informace EXIF o pořízeném snímku, včetně velikosti souboru, náhledového histogramu, indikace přepálených míst a kontroly zaostření.

M501_M505.gif
Možnosti náhledu podle vašeho gusta

Škoda, že výrobce – zvláště při hustě sílící konkurenci – nepomyslil také na vylepšení parametrů u záznamu videosekvencí. Trh zaplavují digitály s vysokým rozlišením v HD kvalitě i se stereozvukem (z firemní stáje PowerShot SX1 IS), PowerShot G10 se však drží u standardních 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Nový firemní objektiv PowerShotu G10 vykazuje jen mírné sférické zkreslení při ohnisku 28 mm, u ostatních ohnisek je prohnutí zcela zanedbatelné. Pochvalná slova patří ostré kresbě již na plně odcloněný objektiv, chválit můžeme také dobrý přenos kontrastu, stejně jako téměř nulovou vinětci i absenci chromatické vady. Dynamický rozsah -4,7 až +2 si nezadá s běžnou zrcadlovkou.

senzito.jpg vinětace.jpg
Graf senzitometrie | Graf vinětace

Jakkoli můžeme celkově označit obrazovou kvalitu PowerShotu G10 jako výbornou, bez výhrad se naše hodnocení neobejde. Je totiž nasnadě, že vzhledem k hustotě pixelů na snímači šumí fotoaparát o něco více než předchozí G7/G9. Na místě je také srovnání s přímým konkurentem ze stáje Panasonic, Lumixem LX3 (jeho recenzi vám přineseme ještě v průběhu prosince). Naše testy ukázaly, že G10 je na tom oproti LX3 s výskytem „zrna“ o jeden stupeň EV hůře: shodné zastoupení šumu, jako vykazuje LX3 na ISO 1 600, má G10 již při nastavení ISO 800.

sum1_G10.png sum1_LX3.png
max. velikost | max. velikost
Graf šumu, zleva Canon PowerShot G10 a Panasonic Lumix DMC-LX3

Ale pozor – výše uvedené tvrzení je pravdomluvné pouze tehdy, hovoříme-li o souborech ve formátu JPEG. Pokud tedy chcete využít maximální potenciál PowerShotu G10, pak snímejte do RAWu – při tomto postupu (podotkněme, že se standardně dodávaným konvertorem Digital Photo Professional) z digitálu dostanete lepší hodnoty než u Panasoniku LX3. Uvedený software totiž disponuje dobrou funkcí pro potlačení šumu, aniž by útlocitně žehlil detaily.

Z ostrosti a vykreslení detailů jsme v redakci zpočátku také nebyli nadšeni. Zatímco laboratorní testy totiž ukázaly vynikající rozlišení linek (jak by také ne při 15Mpx), reálné snímky – zejména záběry typu krajina na nejširší ohnisko – avizovaly nevhodně navrženou kompresi JPEGu, kdy dochází ke slévání nejmenších detailů. Podobně jako v případě šumu i zde tento problém odstraňuje formát RAW, v němž jsou fotografie perfektní. Můžeme tedy na závěr ztvrdit fakt, že bezztrátový formát RAW umí PowerShotu G10 zajistit výbornou obrazovou kvalitu.

V následujících ukázkách si můžete prohlédnout snímky, které byly vyfotografovány souběžně do formátu JPEG (vlevo) a RAW (vpravo, po konverzi v Digital Photo Professional).

strom.jpg strom_z_RAWu.jpg
max. velikost | max. velikost
luzanky.JPG luzanky_z_RAWu.jpg
max. velikost | max. velikost
sklep.JPG sklep_z_RAWu.jpg
max. velikost | max. velikost
snehulak.JPG snehulak_z_RAWu.jpg
max. velikost | max. velikost

Naměřili jsme

Naše testy by nebyly úplné, kdybychom opomněli exaktně ověřit rychlostní parametry. Tisková zpráva hlásala, že se v nitru PowerShotu G10 ukrývá nový procesor DIGIC IV, jenž by měl zajistit zrychlení chodu přístroje. A je tomu skutečně tak: námi naměřené časy jsou ve všech ohledech vylepšenými hodnotami oproti předchůdcům, superrychle pořídíte například první snímek od zapnutí fotoaparátu, ale i záběry bez namáčknuté spouště.

Canon Powershot G10
první snímek1,86 s
snímek bez namáčknutí0,36 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,59 s
rychlost sériového snímání1,2 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpg D02.jpg
max. velikost | max. velikost
D03.jpg D04.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce - ohnisko 28 mm, 45 mm, 85 mm a 140 mm, ISO 80
D05.jpg D06.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost
 D08.jpg D09.jpg 
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – s bleskem a interiér s bleskem
D10.jpg D11.jpg D12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D13.jpg D14.jpg D15.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600
D16.jpg
max. velikost
Makro exaktní

Další demosmínky

D17.jpg D18.jpg
max. velikost | max. velikost
D19.jpg D20.jpg
max. velikost | max. velikost
D21.jpg D22.jpg
max. velikost | max. velikost
D23.jpg D24.jpg
max. velikost | max. velikost
D25.jpg D26.jpg
max. velikost | max. velikost
D27.jpg D28.jpg
max. velikost | max. velikost
D29.jpg D30.jpg
max. velikost | max. velikost
D31.jpg 
max. velikost
D33.jpg D34.jpg
max. velikost | max. velikost
D35.jpg D36.jpg
max. velikost | max. velikost
 D38.jpg 
max. velikost
D39.jpg D42.JPG
max. velikostmax. velikost
D43.JPG D44.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon PowerShot G10 vyzrál ve své třídě v opravdu luxusní digitál. Konečně jej můžeme kladně ohodnotit z hlediska ergonomie, neboť disponuje pohodlným gripem, navíc podstatně vylepšil a zjednodušil ovládání. Přínosem jsou nejen nové funkce, ale především nový objektiv s širokoúhlým ohniskem 28 mm, respektováníhodný je i nový displej s obrovským rozlišením 460 000 pixelů.

Zklamání však přináší docela silná komprese JPEGu. Nepříjemnosti očekávejte při posuzování hladiny šumu – malý potenciál pixelů na 1/1,7" snímači s rozlišením bezmála 15 Mpx se musí nutně negativně projevit. Zárukou pro dobré výsledky je však formát RAW, pomocí kterého z tohoto přístroje dostanete špičkovou obrazovou kvalitu, kterou se nebojíme srovnat s amatérskými zrcadlovkami.

Povedenou novinku hodnotíme jako jeden z nejlepších vyspělých modelů současnosti. Zvýšit pozornost by měli zejména zkušenější uživatelé, protože kombinace plné manuální kontroly, vynikající výbavy a výborné obrazové kvality za to stojí. Jako záložní model k zrcadlovce je PowerShot G10 ideálem.

Plusy:

  • široké ohnisko 
  • formát RAW
  • výborný displej (3“ + 460 000 pixelů)
  • rychlostní parametry
  • spektrum doplňkového příslušenství

Mínusy:

  • komprese JPEGu
  • nízké rozlišení videa

Zdroj:

Cena:

  • výrobcem doporučená 13 490 Kč vč. DPH

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon PowerShot G10?

Určitě si přečtěte

Články odjinud