15
Fotogalerie

Přehled fotografických výstav na květen 2012

Inspiraci můžete čerpat nejen sjížděním webových galerií či prohlížením online portfolií vybraných fotografů, a proto vám přinášíme přehled aktuálních fotografických výstav v Česku.

Štěpánka Stein a Salim Issa: Národní obrození

Nový soubor portrétních fotografií autorské dvojice Salima Issy a Štěpánky Stein navazuje na předchozí společné projekty zaměřené na etnické menšiny v České republice, zejména vietnamskou komunitu. Soubor se silně politicky a nacionálně zatíženým názvem s jistou ironií oživuje perspektivu tradiční akademické reprezentace 19. století. Prostřednictvím parafráze ikonických figur české obrozenecké mytologie autoři poukazují na měnící se kontext, vybízejí k reflexi nacionalistických vzorců a vytyčují silové pole mezi obdobím boje o národní identitu a kontinuální potřebou redefinice ve světě neustálé změny.

Štěpánka Stein a Salim Issa se proslavili především svými konceptuálními projekty přesahujícími do kategorie módní fotografie a designu (např. série Beauty Fashion, Mimolimit, Space Cowboys). Od roku 2008 realizují titulní fotografie pro magazíny Hospodářských novin.

kdy: do 10. května 2012
kde: Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, Praha

04-Stein_Issa_bivoj.jpg
foto: Štěpánka Stein a Salim Issa, Bivoj

Bernd & Hilla Becher: Doly. Hutě.

Soubor 95 černobílých fotografií Bernda a Hilly Becherových je zaměřen na takzvané Industriální krajiny. Sami autoři tak nazývají určitý typ obrazu, v němž nejde o zobrazení jednotlivých architektonických děl, nýbrž o situovanost provozů těžkého průmyslu v jejich urbánním a krajinném kontextu. Základem projektu Doly. Hutě. jsou díla, která vznikala v Porúří. Zdejší důlní zařízení a železárny se od počátku šedesátých let staly pro oba umělce velkým tématem, které sledovali až do nejmenších detailů v zobrazení celých areálů, jako jsou doly Hannover v Bochumi, Zollern II v Dortmundu nebo Concordia v Oberhausenu.

kdy: do 3. června 2012
kde: Rudolfinum – velká galerie, Alšovo nábřeží 12, Praha

13-becher.jpg
foto: Bernd & Hilla Becher: Gutehoffnungshütte, Oberhausen, 1969

Něžný fotoerotikon: Touha, něha, nevinnost a jemná erotika ve fotografiích 20. a 21. století

Výstava Něžný fotoerotikon nabízí průřez historií fotografického ztvárnění tématu lásky. Vybraná díla reprezentují všechna důležitá období, kterými prošla česká fotografie od začátku 20. století, kdy byla fotografie doménou mužů a teprve hledala své místo na poli umění, přes klasiku let třicátých, experimentální výboje 60. let až k moderním trendům konce minulého a začátku tohoto století. Společným jmenovatelem vybraných děl je něha, která překračuje nejen hranice časové, ale i limity žánrové. Že něžný může být akt (ženský i mužský), dokument okolního světa i vlastního života, fotografický experiment či inscenace, potvrzuje tvorba řady osobností české fotografie – F. Drtikola, V. Chocholy, D. Kyndrové, J. Štreita, P. Župníka a dalších.

kdy: do 10. května 2012 (součást festivalu Prague Photo 2012, DOX, 24 – 29. 4. 2012)
kde: Artinbox gallery, Perlová 370/3, dům V kisně, Praha

05-fotoerotikon.jpg
 Pozvánka na výstavu Něžný fotoerotikon

Kristýna Erbenová: Být sám/Being Alone

Výstava Být sám je prezentací díla Kristýny Erbenové (*1987), absolventky Institutu tvůrčí fotografie. O své tvorbě fotografka říká: „Mým hlavním tématem je člověk a krajina a člověk v krajině. Být sám, uvnitř sebe, což zahrnuje i melancholii a smutek. Momenty, které nás vedou k hlubšímu prožití místa a prostoru kolem nás i sebe sama.“ Barevné fotografie čtvercového formátu jsou foceny na filmový materiál, který dle slov autorky zvýrazňuje melancholické motivy a působivou atmosféru: „Dvouoká zrcadlovka a tento druh fotografování nutí k zastavení se, k pečlivé práci a pozorování emocí, které krajina a lidé v ní v danou chvíli vyvolávají.“

kdy: do 10. června 2012
kde: Kavárna a galerie Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha

10-erbenová.jpg
Kristýna Erbenová, z cyklu Být sám

Shirana Shahbazi: Takže znova

Výstava v malé galerii Rudolfina představuje výběr 18 děl německé fotografky s perskými kořeny Shirany Shahbazi. Autorka ve své tvorbě kombinuje barevná a černobílá zátiší aranžovaná z geometrických útvarů nebo předmětů inspirovaných holandskou malbou 17. století, jako jsou květiny a různé typy přírodnin, s fotografiemi ze svých starších cyklů, především portréty a krajinami. Použitím nefotografických technik Shahbazi předkládá divákovi svůj pohled na možnosti „zobrazení fotografického obrazu“.

kdy: do 3. června 2012
k
de: Galerie Rudolfinum – malá galerie, Alšovo nábřeží 12, Praha

14-shirana.jpg
Shirana Shahbazi: Kompozice 12, C-print, 2011

Štěpánka Ročková: Za půlnocí/Beyond Midnight

„Velmi mě přitahuje noc. Vábí mě a láká. Děsí. Prodírám se lesem až za půlnoc. Sníh začíná světélkovat, stíny se rýsují ostřeji, známá místa odhalují netušené aspekty. Loužičky jasného světla kloužou lesní krajinou nečekanou rychlostí. Pak se vše náhle ponoří zpět do tmy, oblohou letí mraky.“ Tak komentuje své snímky Štěpánka Ročková (*1968). A vystavený projekt Za půlnocí její slova pouze umocňuje. Série barevných podsvícených fotografií nočních zasněžených lesů v měsíčním světle byla pořízena v průběhu tří zim nedaleko autorčina domu za jasných úplňkových nocí. Fotografie jsou komponovány do plného formátu a prezentovány přímočaře – bez úprav či retuší.

kdy: do 15. května 2012
kde: Galerie Fotografic, Stříbrná 2, Praha

06-ročková.jpg
Štěpánka Ročková: Za půlnocí

Jan Lukas: Newyorský deník, 1966–1990

Fotografie českého emigranta Jana Lukase zachycují dlouhá léta strávená v nuceném americkém exilu. Nejsou to jen pohledy na cizí město, z kterého se postupem času stává domov, ale i na život zdejší české menšiny. Příležitostné snímky newyorských zátiší střídají fotografie význačných osobností české kultury, které za mořem buď našli svůj domov (F. Peroutka, J. Voskovec), anebo tudy jen prošli (V. Havel). Dohromady znázorňují obrazy Jana Lukase mikrosvět české Ameriky 60. – 80. let a zároveň nabízejí pohled do dosud málo známé, ale velice rozsáhlé části autorova uměleckého odkazu.

kdy: od 4. května do 17. června 2012
kde: Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha

07-new-york-1968.jpg
Jan Lukas: New York, 1968

Jan Reich

Životní příběh fotografa narozeného roku 1942 v Praze – Retrospektivní výstava uměleckých fotografií jednoho z posledních klasiků české fotografie. Kompletní výstavní soubor zahrnuje více než 420 originálů autorových černobílých fotografií. Výstavu pořádá Správa Pražského hradu ve spolupráci s Galerií Nový Svět k autorovým nedožitým sedmdesátinám.

kdy: do 19. srpna 2012
kde: Pražský hrad – Tereziánské křídlo Starého královského paláce, Praha

15 -reich.jpg
Jan Reich: Honza, Z cyklu CIRKUS, 1965

Připravila Helena Vyplelová

Pokračování 2 / 2

Fotografické výstavy – květen 2012, Brno, Olmouc, Cheb...

Civilizované iluze

Profilová výstava sbírkového fondu, který se řadí mezi tři největší svého druhu v České republice. Vystavená kolekce asi 200 fotografií dá nahlédnout do historie média od konce 19. až do začátku 21. století v mezinárodním kontextu. Jádrem výstavy jsou unikátní díla klasiků fotografie Františka Drtikola, Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho nebo Karla Plicky, doplněná fotografiemi z 60. až 90. let 20. století s přesahem do současné tvorby nejmladší generace.

kdy: do 20. května 2012
kde: Muzeum moderního umění – Obrazárna, Denisova 47, Olomouc

01-civiluze.jpg  02-ciciluze.jpg
Vlevo: Jiří Erml, Zátiší (1969), papír s emulzí
Vpravo: Václav Chochola, Salvador Dalí (1969)

Jan Mahr: Synthetic

Prostory Café Amadeus pravidelně zaplňují díla současných, převážně mladých fotografů. Jubilejní 20. výstava v této tradici pokračuje. Svou tvorbu zde prezentuje další z absolventů opavského Institutu tvůrčí fotografie, Jan Mahr (*1977). Autor na velkoformátových snímcích tematizuje fenomén nadprodukce: parafrázuje konzumní, inscenovaný a velmi rafinovaný produktový design spotřebního zboží. Prostřednictvím média barevné digitální fotografie se mu daří mnohokrát omílaný a často kritizovaný projev reklamních letáků a nabídkových katalogů posunout až na hranici nefigurativního projevu. Formátem, minimalistickou formou, barvou a také světlem vytváří abstraktní kompozice, které tvarově nezapřou obdiv ke klasikům moderní malby 20. století, jako byli Marc Rothko nebo Franz Kline.

kdy: do 27. května 2012
kde: Arcidiecézní muzeum Olomouc – Café Amadeus, Václavské nám. 3, Olomouc

03-mahr.jpg
Jan Mahr, z cyklu Synthetic

L’étude d’après nature: Fotografie a umění v 19. století

Vztah k výtvarnému umění v 19. století patří k nejpozoruhodnějším oblastem historie fotografie. Navzdory tomu dosud nebyla zdejší výtvarné produkci – ať už na poli fotografie, malby, sochařství či grafiky, která se podílela na formování tohoto vztahu – věnována větší pozornost. Výstava se snaží alespoň zčásti tento nedostatek napravit a poukázat na některé z otázek, které nejen zahraniční, ale i zdejší umělci a fotografové na tomto poli řešili: vedle tématu fotografie jako předlohy nebo uměleckých ambicí fotografů si výstava všímá např. i výtvarných postupů aplikovaných na fotografii či fenoménu živých obrazů.

kdy: do 20. května 2012
kde: Moravská galerie, Pražákův Palác, Brno

08-MGB.jpg
Ateliér Tessaro, Antverpy, Studie tradičního belgického oděvu, kolem 1870,
albuminová fotografie, foto: archiv Moravské galerie v Brně

Jutta Benzenberg a Fabio Sgroi: Albánie

 Výstava nabízí dva pohledy na současnou Albánii. Projekt italského fotografa Fabia Sgroie zaznamenává plynulou změnu na Balkáně v posledních letech, stav společnosti během přechodu regionu k demokracii. Jeho fotografie vznikaly ve městech Durres a Albanie v roce 2011. Naproti tomu Jutta Benzenberg fotografuje dobu politických změn, portréty i krajinu. Vydala tři knihy o Balkánu (Albánské přežití, Pochmurná krása a Minulostí vpřed) a pracuje na různých fotografických projektech ze stejné oblasti – aktuálně na sérii „Místopřísežné panny” v severní Albánii.

kdy: do 26. května 2012
kde: Galerie 4, Kamenná 2, Cheb

09 -j-benzenberg-Albánský hotel mezi Fierem a Beratem.jpg
Jutta Benzenberg: Albánský hotel mezi Fierem a Beratem

Ivan Pinkava Indexace

V sobotu 28. dubna v 17 hodin byla v Broumově slavnostně otevřena nová Galerie Dům. Cyklus výstav zahájí prezentace tvorby předního českého fotografa Ivana Pinkavy (*1961). Autor, který se narodil v nedalekém Náchodě, představí výběr ze své poslední fotografické práce. Ve větším rozsahu bude tentýž soubor na konci roku prezentován ve Washingtonu v prestižním American University Museum at the Katzen Arts Center.

kdy: do 10. června 2012
kde: Galerie Dům, Klášterní zahrada, Broumov

11-pinkava-atushi-2005.jpg
Ivan Pinkava: Atushi, 2005

[ARTist]s kulturní paměť / Fotografie a videa prací ARTV. at – Spolek pro dokumentaci umění

Gerald Y Plattner a Ferdinand „Marshall“ Karl fotografují současné rakouské umělce, přičemž vycházejí z tradic portrétní malby různých uměleckých stylů a období. Prostřednictvím videa, fotografie a audiozáznamu vzniká multimediální dílo dokumentující osobnost portrétovaného v konkrétním prostoru a čase. Soustřeďují se nejen na portréty umělců, ale i na jejich tvorbu, zachycují autentické prostředí, v němž pracují a žijí. Jejich cílem není detailní biografická studie, ale sdílení aktuálních zážitků a situací, postihujících umělcův každodenní život.

kdy: do 27. května 2012
kde: Dům umění, Malinovského náměstí 2, Brno

12.jpg
ARTV.at (Gerald Y Plattner a Ferdinand „Marshall“ Karl) – Ernst Fuchs

Připravila Helena Vyplelová

Určitě si přečtěte

Články odjinud