Předjarní zrcadlení v digitálních vodách

7. března 2007
TWEET SDÍLET
Nedlouho před oficiálním zahájením fotografického veletrhu PMA vyložil Olympus karty na stůl a vzápětí ho následoval i Nikon

O tom, že rozšíří Olympus svoje řady digitálních zrcadlovek se spekulovalo již delší dobu, málokdo však tušil s čím vlastně výrobce přijde na trh. Netrvalo to až tak dlouho a po uvedení nejmenší zrcadlovky E-400 jsou na světě další dva kousky z řad čtyřtřetinového E-systému.

Olympus E-410

Pro mnohé může být tento model překvapením především pro to, že je velice podobný nedávno uvedenému modelu E-400. Jelikož ale byla E-400 určena pouize pro evropský trh, zůstali všem ostatním obyvatelům planety pouze oči pro pláč. To si však výrobce jako je Olympus nemohl dovolit, atak se spíše přikláníme k teorii, že model E-400 byl jakýmsi testovacím kouskem pro evropské uživatele. Jelikož byly ohlasy na jeho koncepci kladné a zájem veliký, nebyl již důvod váhat s uvedením celosvětové verze této jednooké zrcadlovky. Jako satisfakci pro zbytek světa Olympus přidal oproti E-400 některé funkce navíc.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus E-410 je na první pohled naprosto stejná jako model E-400, názor nezměníte ani na druhý pohled. Obě dvě zrcadlovky jsou konstrukčně shodné, rozdílný je však použitý snímací prvek. Zatímco dříve uvedená E-400 má CCD snímač, nový model E-410 má snímač typu Live MOS. Jak už název napovídá, snímač umožňuje něco živého, konkrétně je to živý náhled snímané scény na displeji.

Klepněte pro větší obrázek

Oba dva snímače mají shodné rozlišení 10 Mpx a celý snímací systém je vybaven firemním protiprachovým filtrem Supersonic Wave Filter. Funkci živého náhledu měl již model E-330, u něj však bylo použití poměrně diskutabilní, především vinou špatného přenosu snímané scény na displej. Váhodou naopak byl právě displej, který byl díky kloubu výklopný a umožňoval snímání z méně pohodlných pozic.

Klepněte pro větší obrázek

U E-410 je sice použitý displej pevný, podle informací výrobce je však lepší než tomu bylo u E-330, zejména co se kvality zobrazení týká. Fotografování s touto funkcí by tedy mělo být bezproblémové. To podporuje i skutečnost, že při živém náhledu je možné ostřit jak automaticky (pomocí tlačítka AEL/AFL – kdy se zrcátko na okamžik sklopí a dojde k aktivaci ostřící automatiky), tak i manuálně prstencem na objektivu. Ačkoliv může být toto řešení diskutabilní, faktem je, že je možné autofokus využít, což při živém náhledu například Canon EOS 1 D Mark III neumí. Při manuálním ostření je možné zvětšit si náhled 7× neo 10× pro lepší ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus se také chlubí použitímnového obrazového procesoru, který by měl zajistit kvalitnější snímky s menší mírou šumu. Právě kvůli digitálnímu šumu část uživatelů zavrhuje 4/3 standard, který má snímač velikosti 1/2 kinofilmového políčka a tím pádem i menší než je APS-C snímač. Ačkoliv to z úst výrobce zní důvěryhodně, my si raději počkáme na laboratorní testy...

Samozřejmostí je plná kompatibilita se všemi objektivy E-systému, zachován zůstal duální slot pro paměťové karty CompactFlash a xD Picture Card. V prodeji by měl být fotoaparát v červnu 2007.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: Live Mos, 10 Mpx, 17,3 × 13,0 mm
 • max. výst rozlišení: 3 648 × 2 736 pixelů
 • paměťové médium: CF/xD
 • citlivost: ISO 100–1 600
 • bajonet: bajonet 4/3 standardu
 • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 215 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
 • rozměry: 130 × 91 × 53 mm, 375 g

Olympus E-510

Zrcadlovka E-510 je, jak je zřejmé z typového označení, nástupcem či vylepšením staršího modelu E-500. oproti svému předchůdci však doznala již konstrukce těla značných změn. Model E-500 byl více podobný nižší E-330, která má nižší tělo díky vertikálně uloženu zrcátku a výraznější grip. Novinka E-510 vypadá spíše jako větší bratříček E-410/E-400. Podobné je i rozmístění ovládacích prvků, navíc je tu však grip pro jistější držení fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý snímač je opět typu Live MOS s rozlišením 10 Mpx, takže i u tohoto modelu můžete využít živého náshledu na displeji fotoaparátu. Funkčnost ostření je stejná jako u E-410, při živém náhledu můžete využít jak automatické, tak manuální ostření. Obdobně je na tom E-510 i s ochranou proti prachu – protiprachový filtr Supersonic Wave Filter najdeme i zde.

Klepněte pro větší obrázek

Naprosto zásadní novinkou je však stabilizace obrazu zabudovaná přímo ve fotoaparátu. Tímto krokem se stává E-510 třetí zrcadlovkou, která má zabudovanou stabilizaci hned vedle Sony A100 a Pentaxe K10D/Samsungu GX-10. Podobně jako u zmíněných modelů, tak i v tomto případě je stabilizace založena na plovoucím upevnění snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Snímky je možné ukládat na paměťové karty CF a xD. Za zmínku jistě stojí softwarové barevné a černobílé filtry a možnost lokalizace menu do pětadvaceti jazyků. Fotoaparát bude dostupný v červnu 2007.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: Live Mos, 10 Mpx, 17,3 × 13,0 mm, stabilizovaný
 • max. výst rozlišení: 3 648 × 2 736 pixelů
 • paměťové médium: CF/xD
 • citlivost: ISO 100–1 600
 • bajonet: bajonet 4/3 standardu
 • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
 • rozměry: 136 × 92 × 68 mm, 460 g

Spolu s dvojicí nových zrcadlovek představil Olympus i čtyři nové objektivy, tři z nich s rychlým ultrazvukovým ostřením. Rozsah objektivů je následující:

 • ZUIKO DIGITAL ED 12–60 mm (24–120 mm) F2,8–4,0 SWD
 • ZUIKO DIGITAL ED 50–200 mm (100–400 mm) F2,8–3,5 SWD
 • ZUIKO DIGITAL ED 14–35 mm (28–70 mm) F2,0 SWD
 • ZUIKO DIGITAL ED 70–300 mm (140–600 mm) F4,0–-5,6

Nikon D40x

Ani Nikon neváhal a představil upgrade zrcadlovky D40, která byla uvedena na trh před necelým půlrokem. Oproti D40 má však novinky snímač s rozlišením 10 Mpx. Dalším rozdílem je pak možnost nastavit citlivost snímače na ISO 100 (u D40 pouze ISO 200) a také rychlejší sériové snímání 3 sn./s (u D40 to bylo 2,5 sn./s).

Klepněte pro větší obrázek

Všechny ostatní parametry včetně kompaktních rozměrů zůstaly stejné jako u Nikonu D40. Jistě vás napadne, proč přišel Nikon s inovovaným modelem D40? Tato otázka nás napadla také, osobně se přikláním k tomu, že novinka je odpovědí na Canon EOS 400D. Canon totiž stále drží primát v segmentu digitálních zrcadlovek, a to především díky modelu EOS 350D, který má rozlišení 8 Mpx, tedy o dva Mpx více jak Nikon D40. Nástupce EOS 400D má již rozlišení 10 Mpx a jeho obliba stále roste, to byl patrně důvod pro uvedení Nikonu D40x se shodným rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek

Společně s fotoaparátem byl představeni nový objektiv AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55–200 mm F4–5,6G IF-ED, který by měl být vhodným doplňkem k základnímu objektivu s rozsahem 18–55 mm. Přepočtený rozsah ohnisek je 82,5–300 mm, což je spolu s redukcí vibrací a ultrazvukovým motorem vynikající spojení nejen pro začátečníky.

Klepněte pro větší obrázek

Podle informací výrobce umožňuje systém redukce vibrací použít až o tři stupně delší čas závěrky. Objektiv by měl být k dispozici ještě v březnu.

Podrobné technické parametry najdete brzy v našem katalogu digitálů.

Témata článku: Technika, Nikon, Olympus, První pohled


Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Fotografie měsíce: Sušáky

Fotografie měsíce: Sušáky

Společným jmenovatelem většiny vybraných snímků je netradiční pohled na fotografii. Autoři a autorky ukazují, že dokumentaristika nemusí být jedinou rovinou fotografování.

Michal Černý
Fotografie týdne