31
Fotogalerie

Přechod (ve Photoshopu)

Ojedinělé nálady vašich fotografií dosáhnete pomocí funkce Photoshopu „Mapovat na přechod“, ale pouze v kombinaci s dalšími jeho nástroji. Jak na to?

Photoshop je nejsofistikovanějším profesionálním editorem fotografií. Při uplatňování editačních technik je důležitá kombinace funkcí Photoshopu za účelem optimalizace požadovaného výsledku. Uživateli Photoshopu se tím otevře nová škála často překvapivých interpretací fotografovaných scén. Účelem je emotivnější fotografie, kterou divák akceptuje.

15.jpg 14.jpg 13.jpg   
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Neupravený snímek. Po uplatnění funkce Mapovat na přechod.
Prolnutí vrstev v režimu Měkké světlo.

12.jpg 
Gradient podle kterého došlo k mapování.

Mapovat na přechod (Gradient Map)

Tato funkce převede fotografii na odstíny šedé a pak přiřadí pixelům barvy zvoleného barevného přechodu. Levá část přechodu bude přiřazena stínům a pravá část světlým pasážím fotografie. Každé jasové úrovni snímku Photoshop namapuje odpovídající část barevného přechodu (viz. obrázek níže). Můžeme také říct, že vymění úrovně jasu snímku za odstíny barev nadefinované gradientem.

3.jpg 

V menu Obraz > Přizpůsobení, naleznete příkaz Mapovat na přechod s jeho dialogovým oknem. Tato metoda aplikace provádí úpravy přímo do fotografie a je nepraktická a omezující.

Daleko lepší je použití funkce Mapovat na přechod nedestruktivním způsobem, odděleně od pixelů fotografie pomocí vrstev úprav. Navíc efekt je lépe editovatelný dvojklikem na funkční horní vrstvu s okamžitým náhledem.

Klepnete na ikonku panelu Přizpůsobení, zvolíte Mapovat na přechod, nebo na ikonu panelu Vrstvy a ve spodní liště na Vytvořit novou vrstvu úprav. V rozbalovacím menu vyberete Mapovat na přechod. V obou případech se otevře totožné dialogové okno. Aplikace funkce se projeví v nové vrstvě, do které je automaticky vložena prázdná (bílá) maska. V nové vrstvě s maskou můžete efekt funkce Mapovat na přechod zeslabovat, zesilovat, maskováním určit, kde a jak bude viditelný, prolínat s originální fotografií, která je pod vrstvou úprav atd. Provedené změny se ihned projeví na fotografii.

5.jpg1.jpg
Dialogové okno Mapovat na přechod.
Okno Mapovat na přechod ve vrstvě úprav včetně ovládání na spodní liště.
8.jpg 9.jpg
Ikonka Přizpůsobení. Panel Přizpůsobení.
2.jpg 7.jpg
Ikonka panelu Vrstvy. Panel Vrstvy.

Klepnutím na šipku vedle náhledu přechodu v okně Mapovat na přechod otevřete roletku s miniaturami, ve které vyberete některý přednastavený gradient, případně jej opravíte, nebo nadefinujete zcela nový. Editor přechodu otevřete klepnutím do náhledu právě aplikovaného. Implicitní nastavení je od černé do bílé, respektive od barvy popředí do barvy pozadí nastavené v paletě nástrojů. V okně Mapovat na přechod můžete dále zatrhnout dvě položky. Rozklad (Dither), „vyhladí“ barevný přechod. Pokud vzniknou na hranicích dvou barev artefakty, Photoshop do mapování přidá jemný šum. Obrátit (Reverse) převrátí způsob mapování, neboli co bylo mapováno na tmavé pixely, bude aplikováno na světlé a naopak. Je to totéž jako přiřadit gradient na inverzní obrázek.

Přirozenějších výsledků dosáhnete, pokud jsou tmavé barvy přechodu mapovány na nižší tóny a světlé barvy přechodu na vyšší tóny původní fotografie.

4.jpg 6.jpg
Editor přechodu. Dialogové okno pro vybrání barvy jednotlivých úseků přechodu, vyvolané klepnutí na zarážku barvy v editoru.

Překvapivě musím v půlce článku napsat, že v této podobě je popisovaná funkce téměř nepoužitelná. Důvodem je fakt, že totální přemapování je násilné a navíc se ztratí kontrast. Přesto tvrdím, že aplikací Mapovat na přechod lze získat pozoruhodné fotografie, ale pouze zapojením režimů prolnutí. Pak nedojde k přímé náhradě obrazových informací, ale k jejich posunu směrem k hodnotám obsaženým v zvoleném přechodu.

21.jpg20.jpg  
max. velikost  | max. velikost

Původní fotografie a po uplatnění funkce Mapovat na přechod podle níže zobrazených parametrů.
 23.jpg 22.jpg 24.jpg
Dialogové okno Mapovat na přechod ve vrstvě úprav. Editor, ve kterém jsem vytvořil použitý přechod. Paletka Vrstev s vrstvou úprav, prolnutí v režimu měkké světlo, krytí jsem snížil na 57%.

Vytvořte novou vrstvu s toutéž fotografií (Ctrl+J) nebo lépe popisovanou vrstvu úprav. V ní uplatněte funkci Mapovat na přechod a prolnutí vrstev. Jak je to ve Photoshopu obvyklé, zapojením režimů prolnutí podstatným způsobem rozšiřuje možnosti základní operace, v tomto případě funkce Mapovat na přechod.

Prolnutí vrstev

Pro dobrý výsledek je klíčová volba vhodného režimu prolnutí. Nejlepších výsledků dosáhnete prolnutím v režimu Měkké světlo, případně Barva.

  • režim prolnutí Měkké světlo ztmaví nebo zesvětlí barvy podkladových pixelů v závislosti na horní barvě pixelů. Pokud je horní barva světlejší než 50% šedá, obraz se zesvětlí jakoby přidáním jasu. Pokud je horní barva tmavší než 50% šedá, obraz se ztmaví jakoby ubráním jasu. Příslušný barevný nádech z horních pixelů, pokud nejsou monochromatické, se přenese do podkladových.

Z popisu algoritmu režimu je patrné, že se zvýší kontrast fotografie a dojde k barevnému posunu podle barev zvoleného přechodu.

  • režim Barva vytváří výslednou barvu se světlostí podkladové barvy a s odstínem a sytostí horní barvy. Zachovají se tím úrovně jasu (šedi) v obraze. Tento režim je téměř shodný s režimem Odstín s tím rozdílem, že můžete změnit též množství barvy (sytost). Slouží k přenosu informace o barvě z horních do podkladových pixelů. Působením šedé obraz odbarvuje a působením na šedou obraz koloruje.

V tomto režimu prolnutí vrstev se změní pouze barva fotografie, jas zůstane stejný, tedy kontrast se nemění.

32.jpg 34.jpg 33.jpg 
max. velikost  |  max. velikost | max. velikost

Neupravená fotografie. Mapovat na přechod. Prolnutí vrstev v režimu Měkké světlo , krytí vrstvy 65% (viz. níže uvedené obrázky).
31.jpg 30.jpg 
Dialogové okno funkce s předdefinovaným gradientem, podle kterého se přemapovala výše uvedená fotografie. Paletka vrstev úprav téže fotografie, prolnutí v režimu Měkké světlo, krytí vrstvy 65%.

Nekonečné množství možných nadefinovaných přechodů, režimy prolnutí, snížení krytí vrstev, jejich masky, případně uplatnění více vrstev, dělají z funkce Mapovat na přechod silný editační nástroj pro změnu barevných poměrů vašich fotografií, kterých nedosáhnete jiným způsobem. Pouze vyzkoušením různých kombinací zjistíte, jaké změny jsou pro vás akceptovatelné pro vylepšení nebo ozvláštnění snímků.

41.jpg 42.jpg
max. velikost | max. velikost
43.jpg 44.jpg
max. velikost | max. velikost

Původní snímek. Snímek po uplatnění funkce Mapovat na přechod. Režim prolnutí vrstvy úprav v režimu Měkké světlo. Režim prolnutí vrstvy úprav v režimu Překrýt. Upravené fotografie mají větší „šťávu“ a lépe vystihují letní odpoledne slunného Španělska, kde jsem je pořídil.
45.jpg 46.jpg 47.jpg
Editor přechodu, podle kterého jsem mapoval horní snímek. Paletka vrstvy úprav v režimu Měkké světlo, krytí 100%. Paletka vrstvy úprav v režimu Překrýt s 40% uplatněním.

Fotografie nejsou strohou dokumentací reálného světa. Tvůrčí fotografie zobrazuje nové světy, které vytváříte svou fantazií za účelem vzbuzení divákových emocí. Nástroj Mapovat na přechod rozšíří vaši kreativitu, zobrazování vašich představ a pocitů. Experimentujte s tímto nástrojem a zařaďte jej mezi své výrazové prostředky.


logo.jpg
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

Určitě si přečtěte

Články odjinud