Prázdninová nadílka od Sony a Fuji

16. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Stylové kompakty Sony, ultrazoom Fujifilm a další kompakt. Tak vypadá fotografická sklizeň okurkové sezóny.

Včera jsme vás informovali o novinkách Nikon a Pentax, dnes přišly na řadu výrobky z dílen Sony a Fujifilmu. Sony zapracovala na svých stylových kompaktech z řady T a uvedla modely T700 a T77. Firma Fujifilm v souladu se svou tradicí uvedla ultrazoom pro pokročilé fotografy, dále čtyři novinky z řady J a také pokročilý kompakt F60fd. 

Sony Cyber-shot DSC-T77

Stylový fotoaparát Sony T77 je vybaven digitálním čipem velikosti 1/2,3" s rozlišením 10 Mpx. Údaje zachycené čipem zpracovává obrazový procesor Bionz, který známe ze zrcadlovek Sony Alfa. Periskopový objektiv značky Carl Zeiss nabízí 4× rozsah ohnisek, avšak začíná až na 35 mm. Stylovější by přeci jen bylo ohnisko širší. Na dlouhém konci zoomu však dosahuje až 140 mm, což je jistě hodnota dostatečná i portrétní fotografii.

Klepněte pro větší obrázek 

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: Super HAD CCD 1/2,3", 10,1 Mpx
 • stabilizátor: ano, Super SteadyShot
 • paměťové médium: Memory Stick Duo, PRO Duo (High Speed), PRO-HG Duo card, 15 MB interní paměť
 • objektiv: 35–140 mm (EQ 35 mm), F3,5−4,6
 • dotykový LCD displej: úhlopříčka 3", 230 000 obr. bodů, poměr stran 16:9
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • barevné varianty: stříbrná, černá, olivově zelená, růžová a hnědá

Klepněte pro větší obrázek

Tento kompakt drží jedno světové prvenství. Je nejtenčím fotoaparátem na světě se 4× optickým zoomem a s tloušťkou jen 15 mm (nejtenčí místo 13,9 mm). Celou zadní stěnu fotoaparátu pokrývá 3" dotykový LCD displej s jemným rozlišením 230 tisíc obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát je vybaven dvěma funkcemi ideálními pro portréty, a to funkcí smile shutter (fotoaparát rozpozná úsměv fotografovaného a vyfotí jej) a funkcí prevence mrknutí (fotoaparát exponuje v těsném sledu dva snímky a uloží ten, na kterém je portrétovaný s otevřenýma očima). Fotoaparát je vybaven dalšími funkcemi, jako např. optimalizací dynamického rozsahu, funkcí automatické volby expozičního režimu a další. Jak je u stylových kompaktů vyšší třídy zvykem, je i Sony T77 k dispozici v několika barevných variantách.

Sony Cyber-shot DSC-T700

Druhá stylová „placka“ od Sony nabízí, vyjma světově nejmenší tloušťky, vše, co její sesterský model T77. Oba fotoaparáty jsou vybaveny shodným objektivem Carl Zeiss Vario-Tessar s patrně i shodným digitálním snímačem.

Klepněte pro větší obrázek 

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: Super HAD CCD 1/2,3", 10,1 Mpx
 • stabilizátor: ano, Super SteadyShot
 • paměťové médium: Memory Stick Duo, PRO Duo (High Speed), PRO-HG Duo card, 4 GB interní paměť
 • objektiv: 35–140 mm (EQ 35 mm), F3,5−4,6
 • dotykový LCD displej: úhlopříčka 3", 921 000 obr. bodů, poměr stran 16:9
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • barevné varianty: stříbrná, černá, zlatá, růžová a červená

Spolu s mnoha dalšími kompakty Sony sdílí T700 stabilizaci Super SteadyShot a slot pro paměťové Memory Stick karty různých formátů. Přesto si majitelé stylovky T700 patrně s paměťovými kartami nebudou dělat vůbec starosti. Tento nenápadný kompakt je totiž vybaven interní 4GB pamětí, která jistě pojme stovky fotografií v plné kvalitě a několik videosekvencí k tomu. Navíc je T700 vybaven 3" dotykovým LCD s ohromujícím rozlišením 921 000 obrazových bodů (dle vyjádření výrobce se nejedná se o subpixely, ale plnohodnotné obrazové body).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony T700 je ovšem vybaven všemi moderními funkcemi, jakými je vybavena i T77, patří mezi ně smile shutter, prevence mrknutí, nastavitelný AF detekující tvář, obrazový procesor Bionz, periskopový objektiv, který se nevysouvá z fotoaparátu, optimalizace dynamického rozsahu a další. Oba kompakty Sony jsou vybaveny i HD výstupem s funkcí ozvučené HD prezentace. K dostání bude fotoaparát v pěti barevných variantách – stříbrná, černá, zlatá, růžová a červená.

Fujifilm FinePix S2000HD

Z tenkých, lehkých a stylových kompaktů Sony se nyní přesuneme ke zcela jinému typu přístroje. Fuji S2000HD je typickým nástupcem dlouhé tradice ultrazoomů Fuji. Je robustní, na mnoha místech pogumovaný, s propracovanou ergonomií a několika přímými ovladači nejpoužívanějších funkcí přímo na těle a klasickým voličem expozičních režimů na horní části.

Klepněte pro větší obrázek 

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,0 Mpx
 • stabilizátor: ano, plovoucí uložení snímače
 • paměťové médium: SD/SDHC/xD, 58 MB interní paměť
 • objektiv: 27,6−414 mm (EQ 35 mm), F3,5−5,4
 • LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • EVF: úhlopříčka 0,2", 200 000 obr. bodů
 • obnovovací frekvence LCD i EVF 60 fps
 • další funkce: infraport
 • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový adaptér

Srdcem pokročilého ultrazoomu je stabilizovaný CCD čip s velikosti 1/2,3" a 10Mpx rozlišení. Objektiv s širokým rozsahem začíná na velmi příjemných 27,6 mm a dosahuje až 414 mm na nejdelším konci. Udržet takto dlouhý zoom pomáhá fotoaparátu právě stabilizace. Displej velikosti 2,7" nabízí standardní rozlišení 230 tis. pixelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když těchto parametrů dosahuje leckterý běžný ultrazoom, tak je Fujifilm S2000HD něčím zcela výjimečný, a to, jak napovídají písmena HD v názvu, plnou podporou standardu HD ready. Nejedná se jen o konektor HD ready s možností prohlížení fotografií na televizi s vysokým rozlišením, ale především o možnost natáčet videosekvence v rozlišení 1 280 × 720 pixelů, tedy v HD rozlišení (poměr stran 16:9) s rychlostí 30 snímků za sekundu a monozvukem. S2000HD se tak stává prvním kompaktem Fujifilm s HD ready videem.

Fuji dokáže samozřejmě více, než jen natáčet video s vysokým rozlišením. V režimu rychlého sériového snímání umí digitál exponovat sérii 33 snímků rychlostí 13,5 snímků za sekundu v rozlišení 3 Mpx. I když v názvu nejsou důvěrně známá písmena fd, tak fotoaparát podporuje režimy ostření na tvář, jak je dnes již u kompaktů obvyklé. Dále zde najdete funkce jako dual shot mode (expozice dvou po sobě jdoucích snímků s bleskem a bez něj), zoom bracketing (expozice snímku a jeho uložení v originále a s výřezy 1,4× a 2× digitálního zoomu), infraport (IR simple).

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilí fotografové jistě ocení kompletní škálu expozičních režimů P, A, S, M, bohužel však budou ochuzeni o formát RAW, který S2000HD do vínku nedostal. Tím je vybaven např. vyšší model Fujifilm FinePix S100fs. Zajímavostí, kterou naleznete i u S2000HD je sdružený slot pro malé xD paměťové karty a používanější SD/SDHC.

Fujifilm FinePix J110W, J150W, J120 a J100

Řada označená písmenem „J“ označuje u Fujifilmu univerzální, ale zároveň i stylové fotoaparáty. Aby si každý mohl vybrat dle svého vlastního gusta, uvedla společnost Fujifilm hned čtyři zástupce relativně mladé modelové řady. Celkovou koncepcí i použitým čipem jsou fotoaparáty shodné, liší se jen velikostí displeje a použitým objektivem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

FinePix J100 a J110W jsou vybaveny 2,7" LCD, naopak FinePix J150W a J120 dostaly do vínku větší 3" displej. Modely J110W a J150W jsou vybaveny rozsahem ohnisek od širokoúhlých 28 mm (od toho písmeno „W“ v názvu) do dlouhého ohniska 140 mm. Kompakty J100 a J120 jsou vybaveny rovněž pětinásobným zoomem, ale o rozsahu 35−175 mm.

Základní technické specifikace J150W a J110W:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,0 Mpx
 • stabilizátor: ne
 • paměťové médium: SD/SDHC, interní paměť 24 MB
 • objektiv: 28−140 mm (EQ 35 mm), F3,3−5,1
 • LCD displej J150W: úhlopříčka 3", 230 000 obr. bodů
 • LCD displej J110W: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • barevné varianty: stříbrná, černá

Řada kompaktů FinePix označená písmenem J spatřila světlo světa teprve nedávno, v lednu letošního roku. Jedná se o fotoaparáty určené pro rodiny, navržené tak, aby dosahovali jak kvalitního obrazu pro velkoformátové tisky fotografií, tak snadné obsluhy, kterou zvládnou i menší děti. První požadavek zajišťuje ověřený CCD čip s dostatečným rozlišením 10 Mpx v kombinaci s objektivem Fujinon s pětinásobným rozsahem. Bohužel, ani čip, ani objektiv nejsou stabilizované. Fujifilm řeší tento nedostatek funkcí DSP (digital signal processor), který vyšle elektronice fotoaparátu signál, hrozí-li roztřesení snímku a automatika nastaví rychlejší expoziční čas a odpovídající (vyšší) citlivost.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejedná se o řešení dokonalé, ale dopomáhá fotografům mít snímky sice s výraznějším šumem, avšak stále ostré. A jak jsem měl možnost si ověřit u jiných modelů výrobce, DSP u Fujifilmu funguje bez problémů a nenastavuje nikdy zbytečně vysokou citlivost (nejvýše ISO 400). Nejvyšší citlivost ISO 3200 (v plném rozlišení) tak zůstává až na zvážení samotného fotografa, rozhodne-li se ji použít.

Základní technické specifikace J120 a J100:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,0 Mpx
 • stabilizátor: ne
 • paměťové médium: SD/SDHC, interní paměť 24 MB
 • objektiv: 35−175 mm (EQ 35 mm), F3,3−5,1
 • LCD displej J120: úhlopříčka 3", 230 000 obr. bodů
 • LCD displej J100: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • barevné varianty: stříbrná, černá

Kompakty jsou vybaveny dvěma typy LCD obrazovek se shodným rozlišením 230 tis. pixelů a shodným pokrytím 97 % fotografované scény. Fotograf má tedy na výběr varianty levnější, s nepatrně jemnějším podáním detailů při náhledu (díky menšímu LCD), nebo variantu větší obrazovky, se kterou je snazší komponovat výsledný záběr.

Překvapením je skutečnost, že ani jeden z těchto kompaktů není kompatibilní s xD paměťovými kartami, i když je běžně většina kompaktů Fujifilm stále podporuje, a využívá pro ukládání snímků karty SD/SDHC.

Fujifilm FinePix F60fd

Novinka F60fd nahrazuje v toku času starší verzi pokročilého stylového kompaktu F50fd. Přístroj je vybaven stabilizovaným čipem typu Super CCD HR vysokým rozlišením 12 Mpx a velkou úhlopříčkou 1/1,6". Výrobce uvádí vysokou odolnost takto velkého čipu vůči digitálnímu šumu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: SuperCCD HR 1/1,6", 12 Mpx
 • stabilizátor: ano, plovoucí uložení snímače
 • paměťové médium: SD/SDHC/xD, interní paměť 25 MB
 • objektiv: 35−105 mm (EQ 35 mm), F2,8−5,1
 • LCD displej: úhlopříčka 3", 230 000 obr. bodů, pokrytí 100 %
 • další funkce: infraport
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér

Objektiv disponuje rozsahem 35−105 mm s průměrnou světelností F2,8−5,1. Výše v textu uvádím, že čip FinePixu F60fd je stabilizovaný, což je pomáhá spolu s funkcí DSP (viz výše) exponovat snímky i v extrémně špatných světelných podmínkách a horší světelnost na dlouhém ohnisku by neměla vadit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Písmena fd v názvu fotoaparátu odkazují na funkci ostření AF na obličej. U F60fd byla použita již třetí generace této funkce, což kombinuje rychlé ostření až na 10 tváří s funkcí redukce červených očí. Stejnou funkcí je vybaven i ultrazoom S2000HD. Samozřejmostí je nástroj automatického rozpoznání a nastavení vhodného expozičního režimu a řada možností úpravy obrazu (např. režim portrétu odstraňující z fotografie pupínky a drobné vrásky).

Témata článku: Technika, Sony, Fujifilm, První pohled


Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid