Praktica Luxmedia 8003: Jednooký mezi slepými

20. prosince 2005
TWEET SDÍLET
Praktica Luxmedia 8003, poslední ze čtyř novinek od Pentaconu, je skutečným zlatým hřebem této série. Jedná se osmimegový ultra-kompakt s trojnásobným optickým zoomem, který má ve výbavě 2,4" LCD displej, video ve VGA kvalitě a interní pamět 32 MB.

Ti z vás, kteří četli tři předešlé články o fotoaparátech od Pentaconu: Praktica Digi 3 LM, Praktica DC50 a Praktica DCZ 6.2, budou určitě souhlasit, že se jednalo spíše o low-endové fotoaparáty pro nenáročné uživatele, u kterých byla primárním cíle nízká cena, bohužel, povětšinou na úkor výkonu a technického vybavení. U kompaktu Praktica Luxmedia 8003 se dá mluvit stále ještě o nízké ceně a přitom zpracování a technické parametry už nasvědčují tomu, že "je v něm něco víc".


Ještě že ta samolepka je sundávací...

Na párty i do divadla

Designová stránka přístroje je celkem zdařilá, výsledku napomohl především tvar fotoaparátu, mírně zaoblené rohy a černá s doplňky ve stříbrné barvě. Odmyslíte-li si duhovými barvami hrající samolepku, získáte decentně vypadající fotoaparát vhodný na párty i do divadla. Rozměry 89 x 60 x 28 mm lze s klidem označit za ultra-kompaktní a 140 gramů (bez baterií), které fotoaparát váží nejsou žádnou extrémní zátěží. Potěšitelnou zprávou je přítomnost 2,4 palcového TFT displeje, který se svou úhlopříčkou 6,1 cm zabírá valnou část zadní strany. Zbytek byl věnován ovládacím prvkům, které působí oproti předchozímu modelu mírně stísněným dojmem. Optika přístroje je vysunovací a rozsah jejích ohniskových vzdáleností je 7,94 - 22,71 mm (při přepočtu na kinofilmový formát  38mm - 108 mm)  se světelností F2,8 - 5,1. Trojnásobný optický zoom je možné vylepšit čtyřnásobným digitálním zvětšením. Nejmenší zaostřovací vzdálenost je 25 cm. Pokud použijete Makro, pak zaostříte na objekty vzdálené již 4 centimetry od objektivu.


...bez ní totiž fotoaparát vypadá o hodně lépe

VGA v MPEGu

Pod pláštěm přístroje se skrývá 1/1,8" CCD displej pokrytý 8,2 miliony pixelů, kterých je využitelných rovných osm milionů. Maximální rozlišení je 3264 x 2448 bodů, popřípadě 3264 x 2176 při poměru stran 3:2. Citlivost je 50, 100 nebo 200 ISO. Stejně jako předchozí modely má i Praktica Luxmedia 8003 pouze automatický režim, který vybírá rychlost závěrky v časech 8 - 1/2000 sekundy. K dispozici jsou funkce jako je vyvážení bílé barvy (5 režimů + manuální), sériové snímání (4 snímky), scénický režim s 9 přednastavenými výběry nebo výběr z barevných režimů Normal, Sepia, Černobílý a Negativ.

Milovníky krátkých, ozvučených videosekvencí potěší filmečky ve formátu MPEG4 a  v rozlišení 640 x 480 rychlostí 30 snímků za sekundu, které je možné pořizovat až do zaplnění kapacity karty. Mezi jednu těch z honosnějších funkcí patří překlad Menu do 16 jazyků, mezi kterými můžete libovolně přepínat. Pro tisk bez PC je připraveno rozhraní PictBridge a pro zapomnětlivé je k dispozici interní paměť o velikosti 32 MB. Fotoaparát je kompatibilní s kartami typu SD a jako zdroj energie mu stačí 2 x AA alkalické nebo Ni-Mh baterie.


Stísněnost tlačítek vám vynahradí velký displej. 
Škoda, že výrobce nikde neuvádí, kolik je na něm obrazových bodů.

Jednoduše automaticky

Praktica Luxmedia 8003 je sice pořád "jednoduchým" fotoaparátem, který využijí především ti, kterým stačí automatika s několika scénickými režimy, ale její zpracování a vybavení už dává tušit, že paleta zájemců může být širší než u předchozích modelů. Cena fotoaparátu se na německých serverech pohybuje v rozmezí 220-250 Euro a jestli se bude prodávat i v České republice není v současnou chvíli známo.

Témata článku: Technika, První pohled