Pozvánka: Setkání fotografů Ostrava

7. dubna 2010
TWEET SDÍLET

Tak jako každé jaro i letos připravil Ostravský fotoklub setkání fotografů spojené s burzou fotografické techniky. Letošní jarní ročník nese pořadové číslo 49. Hosté se mohou těšit na přednášku Jiřího Kozubíka z oblasti velkoformátové fotografie a na diskuzi s hostem setkání, úspěšnou fotografkou, Ditou Pepe.

Pro návštěvníky bude rovněž připravena fotografická soutěž, do které může přihlásit své dílo, kterýkoliv z příchozích hostů. Jak již je tradicí, o vítězi této soutěže nerozhoduje odborná porota, ale každý z účastníku setkání může svým hlasem přispět k úspěchu jim vybrané fotografie.

Program 49. setkání fotografů:

  • 8:00 – zahájení setkání, úvodní slovo
  • 9:00 – Jiří Kozubík – fotografie velkoformátovou kamerou
  • 10:15 – host setkání: Dita Pepe
  • 12:00 – vyhlášení výsledku fotosoutěže, předání cen
  • 12:30 – zakončení

Setkání proběhne v sobotu 17. dubna 2010 v Domě kultury města Ostravy na ulici 28. října. Více informací o Ostravském fotoklubu a setkání fotografů lze nalézt na stránkách organizace www.fotoklubostrava.cz

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotogalerie z předchozích ročníků setkání

Paralelně se setkáním fotografů probíhá výstava fotografií Dalibora Bednáře ve výtvarném centru Chagall.


Trocha z historie „Setkání fotografů“

Počátky „Setkání fotografů“ se začínají psát na podzim roku 1985. Tehdy první skupina absolventů „Školy výtvarné fotografie“, kteří dokončili dvouleté studium, spolu s Františkem Řezníčkem, který zde vyučoval, přišla s nápadem uspořádat akci, kde by se setkávali fotografové a příznivci fotografie; mohli si vyměňovat zkušenosti, fotopotřeby a někdy se jen prostě vidět. Jako termíny konání se nejlépe nabízely jaro a podzim. První „Setkání“ bylo uspořádáno na jaře roku 1986 v prostorech bývalého Domu kultury OKD v Ostravě- Porubě a přišlo neočekávaných 139 návštěvníků. A potom stále více a více. Bylo vidět, že lidé takovou akci vítají. Asi největší zájem od počátků přitahovala „burza“. Není divu; psala se doba let osmdesátých, kdy kromě fotoaparátů zn. Praktica, Zenit, nebo Pentacon Six, trh mnoho výběru neposkytoval.

Stejně tak tomu bylo i s různými doplňky. Lidé tedy vítali možnost koupit, nebo prodat něco, co trh nenabízel. Postupem doby se skladba nabízených věcí mění, zvláště v poslední době s nástupem digitální techniky. Přesto je pořád dosti „skalních filmových nadšenců“, pro které staré aparáty mají stále nezaměnitelné kouzlo. Takže burza je stále nedílnou součástí každého „Setkání“ a zdá se, že tomu tak bude i nadále. Již od počátků nebylo záměrem Fotoklubu Ostrava, aby se burza stala hlavní náplní těchto akcí. Výstavy fotografií, nejen z Fotoklubu Ostrava, doprovázely a stále doprovázejí každé setkání.

Nemálo fotoklubů z moravskoslezského regionu zde vystavilo své klubové kolekce. Velmi populárními se staly besedy se známými fotografy, doslova ze všech koutů naší vlasti; stejně jako téměř všech žánrů, kouzla, zvaného fotografie. Bylo by moc dlouhé vypsat zde všechny, kteří předstoupili před diváky aby se s nimi podělili o své zkušenosti, zážitky; povyprávěli o vzniku mnohdy všem dobře známých fotografií. To, že by to bylo dlouhé, by ani tak nevadilo; spíše to, že bych mohl někoho opomenout. A to si nikdo, kdo byl vlastně taky spolutvůrcem každého jediného „Setkání“ nezaslouží. Pravidelní návštěvníci, a není jich málo, si určitě vzpomenou.

Postupem času se pravidelnými účastníky každého „Setkání“ stávají stále více firmy, zabývající se prodejem fototechniky a materiálů pro klasickou, nebo dnes častěji digitální fotografii. Je to dobře pro všechny. Firmy mají možnost vejít více do povědomí lidí a lidé zase snáze zjistí, co která firma nabízí. Počáteční návštěvnost něco málo přes sto lidí se postupně zvětšovala a byly „Setkání“, kdy přišlo i více než 700 lidí. A jsou to lidé ze všech regionů, mnohdy Slovenska, Polska. Myslím, že všichni už vědí, co mohou v Domě kultury dvakrát za rok očekávat; a proto přicházejí. Věřím za všechny z Fotoklubu Ostrava, kteří se jakkoliv podílejí na přípravě a průběhu, že budou přicházet i nadále.

František Havlíček, předseda fotoklubu, říjen 2007

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer