Pozvánka na Brněnskou muzejní noc

15. května 2009
TWEET SDÍLET

Zítra úderem šesté hodiny odpolední se otevřou brány šestnácti brněnských institucí a začne jubilejní pátá Brněnská muzejní noc. Téměř v třiceti budovách na vás čeká bohatý kulturní program. Jeho součástí budou nejen komentované prohlídky výstav a expozic v netradičním nočním hávu, ale také mnoho doprovodných akcí, které jistě podtrhnou výjimečnou atmosféru této noci. Vstup na všechny akce je zdarma stejně jako doprava městskou hromadnou dopravou mezi jednotlivými budovami.

Klepněte pro větší obrázek

Až do půlnoci čekají na příchozí například koncerty, přednášky, výtvarné dílny, pozorování noční oblohy, jarmarky, módní show, přehlídka automobilových veteránů, šermířská vystoupení, pěvecká soutěž, kvízy, ale i optické klamy a iluze, ohňostroj, pěvecká soutěž a mnoho dalšího… V rámci této noci budou také nabízeny slevy publikací. Součástí programové brožury budou slevové kupony, které návštěvníci BMN mohou využít při dalších návštěvách muzeí a galerií během roku.

Na co se mohou návštěvníci Brněnské muzejní noci těšit?

Moravská galerie v Brně, která je mimo jiné také garantem BMN, připravila koncerty od středověké hudby přes swing až po současný hip-hop, které jistě podtrhnou výjimečnou atmosféru této noci. Součástí programu MG jsou i velmi oblíbené výtvarné dílny. Program Muzea města Brna na hradě Špilberk se ponese v duchu baroka a bude koncipován jako barokní slavnost vrcholící barokní freskou s ohňostrojem. Moravské zemské muzeum nabídne během Brněnské muzejní noci dvě mimořádné výstavy v pavilonu Anthropos, a za jednou výstavou bude možné zajít do Dětského muzea v Dietrichsteinském paláci.

V Technickém muzeu se mohou návštěvníci zaposlouchat do zvuků kapely Nonsens kvintet, jejíž repertoár budou moci svými přáními také ovlivňovat. Dům umění města Brna dá v Domě pánů z Kunštátu svým návštěvníkům možnost prozkoumat poměrně kontrastní postupy současného umění. Muzeum romské kultury nemůže rozeznít jiná než romská hudba, milovníci temperamentních skladeb si zde tedy jistě přijdou na své. Návštěvníci Mendelova muzea mohou kromě tradičního programu vyzkoušet také novinku — prohlídku včelínu. Diecézní muzeum nabízí v prostoru kolem katedrály na Petrově dramatické vystoupení komponované na téma Noemovy holubice.

Program Muzea Brněnska se ponese v atmosféře 20. a 30. let 20. století a atraktivní bude jistě prohlídka automobilových veteránů. Brněnské kulturní centrum připravilo nejen prohlídky výstav s komentářem, ale také prohlídku nočního Brna z věže Staré radnice. V Knihovně Jiřího Mahena se pod názvem Hvězdy vycházejí nad Brnem představí známé i začínající divadelní soubory. Wannieck Gallery, nováček letošní Brněnské muzejní noci, se rozhodla netříštit ucelený dojem výstavního prostoru a nabízí prohlídku expozice bez doprovodných akcí.

Galerie Sklepení letos připravila program zaměřený na mladé lidi a výstavu o historii Moravy a vzniku Československa. Návštěvníci HaDivadla uvidí sérii politických satir, kterou soubor divadla připravil speciálně pro BMN. Pokojnou atmosféru letos opět nabídne Červený kostel, kde příchozí uvidí i výstavu fotografií, starých biblí a kalichů a také audiovizuální pásmo o historii kostela. Na oba konce pozorovatelného vesmíru se mohou diváci vydat v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně.

V prostorách Galerie Vaňkovka bude také až do půlnoci zpřístupněna výstava 140 let městské hromadné dopravy v Brně.

Brněnská muzejní noc se během pěti let stala skutečným fenoménem kulturního a společenského života moravské metropole. V loňském roce zaznamenali pořadatelé neuvěřitelných 127 tisíc vstupů! Návštěvníci Brněnské muzejní noci budou letos slavit svátek muzeí a galerií společně s velkou částí Evropy, neboť muzejní noc se koná ve stejný den také v Paříži, Amsterodamu či Moskvě. V České republice bude tato slavnost pořádána postupně ve 113 městech a 169 institucích. Brno i Česká republika tak oslaví Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. květen a slaví se již od roku 1977.

Cílem této akce není však pouze oslava tohoto svátku, ale také snaha ukázat příchozím, že muzea a galerie mají co nabídnout nejen o této noci, ale také kdykoli během celého roku.

Další informace a podrobný program naleznete na stránkách Brněnské muzejní noci.

Zdroj: TZ Brněnské muzejní noci