12
Fotogalerie

Potřebujete zrcadlovku nebo stačí kompakt?

Vybrat v současné době digitální fotoaparát není jednoduchá věc. Pokud ale máte jasno jaký typ digitálu chcete, pak už jen zbývá zvolit konkrétní model.

Pokud teprve stojíte před volbou jaký typ digitálu koupit a nemáte s fotografováním moc zkušeností, tak si napřed v klidu ujasněte, co všechno budete s digitálem fotografovat, v jakých situacích se můžete ocitnout a co je pro vás prioritou. Pokud si ujasníte tyto základní věci, bude výběr vhodného digitálu hned o něco jednodušší.

Podrobně jsme se tříděním fotoaparátů zabývali v článku Který digitál je ten pravý a Jak vybírat digitál?, kde najdete i základní rady pro koupi fotoaparátu. Shrňme si pouze několik věcí, na které se při výběru zaměřit:

Rozlišení

Neplaťte výrobcům zbytečně za předimenzované rozlišení snímačů ve fotoaparátu. Pokud budete tisknout fotografie do rodinného alba (rozměry 13 × 18 cm), pak vám bohatě stačí rozlišení kolem 5 Mpx. V případě tisku větších fotografií o rozměrech např. 30 × 40 cm už má smysl uvažovat o vyšším rozlišení snímače, typicky pak 6–10 Mpx. Vysoké rozlišení snímače má také výhodu v možnosti většího výřezu při relativně dobrém zachování obrazové kvality. Nezapomínejte však, že se zvyšujícím se rozlišením stoupají i nároky na datový prostor.

Objektiv

Objektiv je jednou z nejdůležitějších částí fotoaparátu. Těžko si v obchodě ověříte kvalitu objektivu, proto před samotným nákupem neváhejte projít různá diskuzní fóra a recenze, kde najdete fotografie pořízené různými fotoaparáty a můžete si udělat vlastní obrázek o vytipovaném modelu. Velice důležitým údajem je světelnost objektivu, zde platí jednoduché laické pravidlo, čím je číslo F menší, tím je objektiv světelnější a lepší.

Spotřeba energie

Napájení digitálu se většinou nevěnuje příliš pozornosti, je však jedním z poměrně důležitých parametrů. Fotoaparáty jsou napájeny dvěma způsoby – Li-Ion akumulátorem nebo tužkovými bateriemi (jednorázové nebo nabíjecí). Dohadů o tom, který způsob je lepší se již vedlo mnoho a vítěze zatím není. Každý způsob napájení má svá pro i proti a záleží pouze na vás, který zvolíte jako výhodnější.

Rychlost snímání

Pravděpodobně nevyužijete snímání rychlostí několika snímků za sekundu, vyplatí se však otestovat před nákupem jak fotoaparát reaguje na tisk spouště a jak rychle ukládá snímky. 

Podrobné technické parametry jednotlivých fotoaparátů najdete v našem katalogu digitálů, můžete zde porovnávat jednotlivé modely mezi sebou a soustředit se na vybrané parametry.

Pokračování 2 / 3

Digitál do pěti tisíc korun

Vybrat v současné době digitální fotoaparát do pěti tisíc korun není zcela nemožné. V této cenové hladině se však budete muset spokojit s omezenou výbavou a udělat nejeden kompromis. Právě kolem částky 5–7 000 korun se pohybuje hranice mezi low-endovými a kvalitnějšími digitály. Poměrně dobrou alternativou může být koupě digitálu z loňské modelové řady. Letošní novinky se ve většině případů oproti svým předchůdcům liší pouze rozlišením. Při takovém nákupu můžete ušetřit částku, která přijde vhod při nákupu příslušenství.

Prakticky všechny digitály v této „subkategorii“ jsou konstruované jako expoziční automaty, výsledný snímek budete moci ovlivnit poměrně málo. Hlavní rozdíly jsou především v doplňkové výbavě jako je například stabilizace obrazu, zobrazení reálného histogramu či přeexponovaných míst ve snímku, případně základní editační funkce integrované přímo ve fotoaparátu. Doporučujeme vybírat z ověřených značek a raději se vyhnout digitálům méně zkušených firem jako je například Acer, Umax nebo IT Works. Mohli byste být nepříjemně překvapeni nejen obrazovou kvalitou, ale také spotřebou energie.

A jaké jsou naše konkrétní tipy na koupi digitálu? Pojďte se podívat.

Canon

U Canonu se v kategorii do pěti tisíc dá vybírat prakticky ze čtyř modelů základní řady PowerShot, konkrétně pak PowerShot A420, PowerShot A430, PowerShot A530 a PowerShot A540 (pokud budeme uvažovat v cenách internetových obchodů). První dva jmenované modely jsou velice podobné digitály s rozdílným systémem automatického ostření. Druhá dvojice jsou již pokročilejší digitály a jako jedny z mála nabídnou i plně manuální režim či prioritu času a clony, takže je mohou využít i kreativnější jedinci. Canon PowerShot A540 jsme testovali i v naší redakci.

a540.jpg
Canon PowerShot A540

Fujifilm

V sortimentu Fujifilmu připadá v úvahu také několik modelů. Výhodnou ukoupí je stále loňský model FinePix F11 ačkoliv se už hůře shání, skladové zásoby prodejců občas skrývají poklady. Tento model získal ocenění v testu časopisu DIGIfoto a jeho recenzi včetně demosnímků najdete na našem webu. Letošní novinkou a také nástupcem zmíněného digitálu je FinePix F30, který nemá vyšší rozlišení snímače ale dostal do vínku kvalitnější displej a prošel celkovým „faceliftem“. Recenzi tohoto modelu najdete také na našem webu. Pokud byste zatoužili po něčem větším a rádi si nazoomujete vzdálenější scénu, pak stačí navýšit rozpočet o necelé dva tisíce a pořídit také starší ale kvalitní ultrazoom FinePix S5600, tento jsme také v nedávné době recenzovali.

s5600.jpg
Fujifilm FinePix S5600

Nikon

U Nikonu již tak velký výběr neočekávejte, najdete zde nicméně velice zajímavý model Coolpix L4, ačkoliv má pouze 4Mpx snímač, obrazová kvalita je velice dobrá, což potvrdil i náš redakční test. Novější model s označením Coolpix L6 by měl vynikat především dlouhou výdrží na jednu sadu akumulátorů.

L6.jpg
Nikon Coolpix L6

Panasonic

Panasonic nabízí v ceně do pěti tisíc pouze jeden model, a to Lumix LS2 (Lumix LS3 je stejný model v jiném barevném provedení), ačkoliv jsme ho neměli v ruce, dá se předpokládat, že bude velmi podobný svému předchůdci LS1, který také prošel kolečkem redakčních testů. Jako jediný v této cenové hladině nabízí Panasonic stabilizaci obrazu.

LS2.jpg
Panasonic Lumix LS2

Pokračování 3 / 3

Digitál do deseti tisíc korun

Pokud navýšíte plánovanou útratu na dvojnásobek, máte šanci získat poměrně dobře vybavený fotoaparát, který obstojí i nějaký ten pátek v silné konkurenci nových výrobků. Fotoaparáty v této cenové hladině již nabídnou pokročilé expoziční režimy a možnost zásadně ovlivnit výsledný snímek. Máte-li rádi funkční a stylové doplňky, pak najdete i několik malých ultrakompaktů. Pokud naopak preferujete dlouhé ohnisko, vyberete si i mezi ultrazoomy.

Canon

U značky Canon opět přichází ke slovu kompakty řady PowerShot, tentokrát však vyšší modely A700, A710 IS či A630. První jmenovaný najdete i mezi námi testovanými fotoaparáty. Za úvahu jistě stojí i výběhvé modely PowerShot A610 a PowerShot A620, jejichž schopnosti jsme také prověřili. Pokud si potrpíte na malé digitální šperky, pak vás jistě potěší, že stylová řada Ixus je stále levnější, a tak i zde najdete některé její zástupce. Za zmínku jistě stojí Canon Ixus 750 nebo miniaturní novinka Ixus i7.

i7.jpg
Canon Ixus i7

Fujifilm

Pokud ale pokukujete po nějakém ultrazoomu, pak jistě nezapomeňte mezi vytipované modely zařadit i Finepix S6500fd, který se cenou velice blíží deseti tisícům. I u Fujifilmu však najdete stylové ultrakompakty, ať už je to například letošní model FinePix Z3, který testoval jeden z našich redaktorů nebo model FinePix V10, který potěší hračičky a milovníky velkých displejů.

V10.jpg
Fujifilm FinePix V10

Nikon

Nikon nabídne ve zvolené cenové hladině několik pokročilých kompaktů a také několik stylových „placiček“. Za úvahu jistě stojí model Coolpix P3, který má stabilizaci obrazu a také umožňuje bezdrátový přenos dat, což jsme měli možnost vyzkoušet. Pro fajnšmekry je tu opět něco miniaturního v podobě modelu Coolpix S9, zkrátka nepřijdou ani zájemci o velký rozsah zoomu, Nikon jej nabízí v kapesní velikosti v modelu Coolpix S10, jehož schopnosti jsme prověřili nedávno.

S10.jpg
Nikon Coolpix S10

Panasonic

Také Panasonic potěší oba tábory fotografů, pro ty, kdo chtějí malý kompaktní zápisník je ideální volbou model Lumix FX50, jehož test najdete na našem webu. Zajímavou alternativou může být i jeho doprodávaný předchůdce Lumix FX01, který má sice nižší rozlišení, ale v praxi se osvědčil. Ani kategorie ultrazoomů není Panasoniku cizí, a tak jistě stojí za zvážení vcelku kompaktní model Lumix FZ7, použitý dvanáctinásobný optický zoom se stabilizací jsme také podrobili náročnému testování.

FZ7.jpg
Panasonic Lumix FZ7

Sony

Miniaturní digitály Sony patří mezi jedny z nejtenčích na trhu, zástupci modelové řady T se od sebe většinou liší pouze rozlišením snímače a vnějším vzhledem. Do deseti tisíc můžete pořídit model Cyber-shot T10, pokud přidáte necelé dva tisíce, vyplatí se sáhnout po Cyber-shotu T50, který má nově dotykový displej. V ultrazoomových vodách Sony zavířilo svými modely Cyber-Shot H2 a Cyber-shot H5, které se liší pouze rozlišením snímače. Oba dva modely jsme měli tu čest vyzkoušet a ani jeden, ani druhý nejsou špatnou volbou.

T50.jpg
Sony Cyber-shot T50

Je libo něco dražšího?

Pokud uvažujete o koupi digitálu za více jak deset tisíc korun, pak byste měli dobře zvážit, co je pro vás nejvhodnější nejen z hlediska obrazového výstupu, ale také z hlediska velikosti přístroje. Rozložení sil na trhu je poměrně vyrovnané, a tak najdete prakticky u každého výrobce jak high-end kompakty, tak ultrazoomy a digitální zrcadlovky v ceně od patnácti tisíc.

Každý typ fotoaparátu má svá pro i proti. My vám můžeme pouze zprostředkovat podrobnější informace o konkrétním modelu, případně nabídnout fotografie daným fotoaparátem exponované. Na vás pak je, který bude ten pravý. Abyste ale neřekli, že vám nechceme s nákupem poradit, tak tady jsou tři tipy: Pokročilý kompakt – Panasonic Lumix LX2, ultrazoom – Canon PowerShot S3 IS a digitální zrcadlovka – Canon EOS 400D.

1_lx2.jpg1_S3.jpg1_400D.jpg

Pokud se vám ze všech informací točí hlava, neklesejte na mysli a zkuste si zvednout náladu v naší fotogalerii, třeba načerpáte další chuť do fotografování. Má-li nějaký dotaz k fotoaparátu, pak určitě neváhejte navštívit diskuzní fórum.

Určitě si přečtěte

Články odjinud