Posviťme si na video i na fotografování

27. května 2013
TWEET SDÍLET
Nejen při snímání videa potřebujeme kontinuální zdroj světla, na který nám systémový blesk nestačí. Možnosti, jak tuto situaci vyřešit jsou různé, my se podíváme na dvě z nich blíže.

Ukážeme si pár pomůcek, které se hodí nejen při zapnutém nahrávání, ale jsou také výborným pomocníkem, pokud potřebujeme rychle nastavit scénu pro fotografování anebo si jen místně vykrýt nevhodně dopadající stín.

Panel na cesty

Pro pohotové mobilní přisvícení se docela dobře hodí malé přenosné světelné panely. Vyrábí je dnes řada čínských výrobců v různých modifikacích dle velikosti, počtu diod a nastavení světelného výkonu za poměrně rozumné peníze. Dostal se mi do ruky Apurture-Amaran AL-198. Tento panel má, jak název napovídá, přesně 198 diod rozmístěných ve tvaru obdélníku (18×11), který by měl pokrýt plochu videa nejběžnějšího formátu stran 16:9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baleni světla je velmi úsporné

Při rozbalování mě zaujala hmotnost, která není tak úplně zanedbatelná. Deklarovaných 325 gramů sice není tak mnoho, avšak po zasunutí šesti tužkových baterií máme v ruce rovnou půl kila (v závislosti na použité značce baterií).

Klepněte pro větší obrázek 
Kompletní obsah krabičky včetně držáku a dvojice barevných filtrů

To už může být po nějaké době na fotoaparátu/kameře cítit a tak se vyplatí zauvažovat alespoň o ramenní opěrce. Zdá se mi, že je to také nemalá hmotnost pro přiložený plastový dvoukloubový držák do patice blesku. Klouby zatím pevně drží, ale nebudí velkou důvěru do budoucna. Také těžiště se tím odsouvá od středu fotoaparátu.

Jeden ovladač na vše

Provedení panelu je téměř kompletně z tvrdého lesklého plastu, který bude možná náchylný na poškrábání. Na všech čtyřech obvodových stranách jsou „patky“ pro spojení (pomocí dodaného držáku) nejen s fotoaparátem nebo kamerou, ale také s dalšími panely, čímž se dá vytvořit větší světelná plocha různých tvarů. Ovládání probíhá jediným otočným regulátorem, kterým se panel nejprve zapne a poté se reguluje výkon od nuly do 100 %. Nad ním jsou i důležité testovací diody stavu akumulátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jediný ovladač výkonu je na zadní straně

Světelný výkon 800 Luxů sám o sobě mnoho neřekne. Intenzita světla se zdá při pohledu do ostře svítících diod velmi silná. Avšak hned po několika testech jsem pochopil, že reálné osvícení scény tímto světlem bude na rozdíl od fotografického blesku velmi nízké. Rozptyl není tak plošný a intenzita na delší vzdálenosti (3 a více metrů) výrazně klesá. Tento panel si ale zřejmě nebude nikdo kupovat pro osvětlení velké scény někde v hale. Hodí se spíše pro vykrytí malé plochy, zvýraznění nějakého bodu anebo třeba při rozhovoru na malou vzdálenost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V praxi je světelný výkon navíc ovlivněn stavem akumulátorů. Částečně vybité baterie jednoduše nerozsvítí diody na plný výkon. Záleží na způsobu použití, ale s mými bateriemi (Sanyo) byl už po 30minutách vidět rozdíl ve výkonu. A po hodině se dalo mluvit o jasném úbytku. Mimochodem výměna šesti tužkových baterií jde poměrně dost ztuha. Majitele kamer Sony proto potěší konektor pro zapojení většího akumulátoru. My ostatní budeme zřejmě nabíjet a nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Světlo pohání šestice baterií 

Ideální teplota

Barevná teplota 5600 kelvinů s vestavěnými čirým plexi se blíží barvě denního světla. Navrch je možné si přicvaknout další dva filtry dodávané ve společném balení. Oranžovým filtrem se dá změnit barevná teplota na 3200 kelvinů. Druhý – matný – filtr sympaticky zjemňuje charakter diodového světla, avšak za cenu snížení celkového světelného výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontrolka na zadní straně slouží ke zjištění stavu baterií

Výborné je, že diody se ani po několikahodinovém provozu příliš nezahřívají. Větší teplo tak produkují tužkové baterie než samotné diody. Chlazení je pasivní s ohledem na okolní teplotu. Nutno dodat, že světelný panel není nijak chráněn před nepříznivými vlivy počasí. Ostatně i v návodu se jasně doporučuje chránit zařízení před deštěm a vlhkostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přes osobní výhrady k charakteru světla (tvrdosti a dosahu), lacinému provedení nebo nárokům na energii tužkových baterií musím říct, že jsem si tyto malé panely oblíbil. Jako hlavní zdroj světla se sice prakticky použít nedají. Za denního světla vykryjí stíny jen málo a jen z malé vzdálenosti, avšak při natáčení v nedostatečně osvětleném prostředí pomáhají odstranit vrásky také na čele kameramana.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky barevné teplotě světla se navíc dají obstojně použít při focení v kombinaci s výkonným systémovým bleskem. Malý zdroj trvalého světla se navíc hodí v diskrétních situacích, protože neruší tolik jako blýskání bleskem. Osvědčilo se mi to například při focení v zoologické zahradě. Přestože hmotnost ani energetická náročnost nejsou zanedbatelné, tak díky svým rozměrům je panel předurčen pro reportáže a cestování, kdy se hodí najít v brašně každý kousek světla.

Parametry

  • barevná teplota: 5600 K (s filtrem 3200 K)
  • světelný výkon: 800 lx
  • životnost: 50.000 h
  • úhel světla: 65°
  • napájení: 6× AA baterie nebo baterie Sony
  • výkon: do 10W
  • chlazení: pasivní
  • rozměry (š/h/v): 151×56×100mm
  • hmotnost:325g
hce counter

Témata článku: Technika, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software