Postřehy Martina Kozáka: Už jste se někdy zkoušeli „vygůglit“?

Postřehy Martina Kozáka: Už jste se někdy zkoušeli „vygůglit“?

Baví mě sledovat statistiky návštěvnosti mého webu. Zdaleka nejzábavnější je statistika z vyhledávačů – jinými slovy, co lidé všechno vyhledávali a přivedlo je to ke mně.

Podívejte se na hitparádu těch nejzajímavějších, nejvtipnějších či nejneuvěřitelnějších. Hledané výrazy jsou zobrazeny tučně a přepsal jsem je přesně tak, jak je vyhledávající zadali.

Napřed vážně

Začneme serióznějšími dotazy. Drtivou převahu mělo pochopitelně hledání mého jména: martin kozák a martin kozak. Na tom je zajímavý jen ten fakt, že pořád ještě často uživatel místo toho, aby zadal přímo webovou adresu (martinkozak.com nemůže být složité si zapamatovat), jde například na seznam.cz a tam si nechá vyhledat jméno. Že je to možná nakonec ale přece jen lepší ilustruje následující výčet lidové tvořivosti aneb zkomolenin mého jména, které by – přímo zadané – skončily errorem 404; avšak vyhledávač si s nimi poradí (některé tvary jsou ale možná skutečná jména jiných osob): martin kožak, martijn kozak, mrtin kozak, marrtin kozak, marin kozák, martin hozak, martin izák, martin koszak, martin kozek, martin kozok, martinko kozák, mertin kozak, marti kozák, martin kožák, the martin kozak, www.matrinkozak.cz a kuriozní wwwmartin navratilova tenista.

Mezi další seriózní dotazy patří vyhledávání fotografického příslušenství různých typů a značek. Jasně vede samyang, následovaný čím dál populárnějším heslem tilt shift a yongnuo, v závěsu za nimi je překvapivě rádiový odpalovač radiopopper px. Stále ještě jsme u fotografování a u hesel od návod fotografie vypadá jako modely photoshop přes pozvolný přechod fotografie do jedné barvy photoshop až po dosazeni uplne tmy na fotografii. 

Odlehčujeme

Následující vyhledávání nemají s fotografováním na první pohled nic společného, ale na ten druhý se v nich fotoaparát ukrývá a dokonce je i spojuje s mým webem. Mohly by sem patřit například clona lustr, sáňky s ohrádkou a ruda pivrnec foto (poslední dvě vedly na galerii z MČR v sáňkování) nebo třeba zlatá přilba výhled z tribuny. Sekačka johansen pravděpodobně odkázala návštěvníka na článek o tom, jak poskládat sekvenci snímků, tzv. sekačku a o bčanské judo martin bude asi spojeno s fotogalerií z Noris Cupu v judu. Recenze pláštěnky značky Think Tank nejspíš způsobila, že za mnou zavítal někdo, kdo chtěl koupit model vodotěsného tanku. A příspěvek v mikroblogu ke mně nasměroval návštěvníka, hledajícího vtipné obrázky kim čong il. Za některá spojení si ale mohu sám, respektive moje obliba hraní si se slovy. Ta přivedla na mé stránky například hledače spojení stůl na pink ponk a www.kerlink.cz (zkomolenina sportu s názvem curling).

Ve statistikách vyhledávače se najdou i chytré myšlenky, za všechny například objektiv je důležitější než tělo, nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci nebo moje oblíbené nejlepsi plan neprezije kontakt s nepritelem (žádný bojový plán nepřežije první kontakt s nepřítelem).

Někteří hledači u mě hledají rady: jak poznám předek a zadek snb, jakým způsobem se měří skoky na lyžích, jak udělat šedou fotku jen napůl, co fotografovat nebo najlepsia fotoskola či za tyden naucit plochou drahu? Že bych přejmenoval svůj web na martinkozak.com: zázraky na počkání? A kdo je známý sportovní fotograf?

Na všechny dotazy zkrátka odpověď nemám. Například netuším, kde se na olšanských hřbitovech plave – heslo olšanské hřbitovy plavání. Nevím, kde nalézt anti sparta fotky, nenabízím ke stažení pozadia gepard modry ani nevím, jak na jemne doostrovanie na d3 nebo jak zní zvuk ferrari f1. Modelařinu také neprovozuji a tudíž ani nemám polep mercedes 1:8. Ale shodnu se, že letos bylo moc snímků na czech press photo a že úspěšná fotografie v jednoduchosti je síla. 

Legrace musí být

Ani na jídlo se nezapomnělo. Z masových hesel ke mně vede například zařizení kravínů nebo uprava sekany. S jídlem má něco společného i vyhledávání rajče zelenina nebo ovoce či druhy mečů na ořezávání řepy, (ano, s čárkou na konci) nebo třeba pozvání na hody.

Cestu si ke mně najdou i romantické povahy. Jak jinak si vysvětlit hesla májové výkřiky, létat jako pták nebo dárek pro martinu? Jiné dotazy zase bolí, například zlomenina kotníku trvalé následky.

Z některých dotazů ale radost nemám. Pokud návštěvníka na váš web přivede vyhledávání velmi slabé, něco bude zřejmě špatně. Stejně tak lovec duší myslím, že nejsem. A protivnýzvuk vuvuzely ke stazeni už nechci po fotbalovém MS 2010 ani slyšet. Taktéž návštěvníka, který zkoušel hledat házená martin kozák, jsem nejspíš nepotěšil, neboť házenou jsem nikdy nefotil.

O gramatické chyby a překlepy nebývá při hledání nouze, namátkou třeba snezne bobi, tadety pf2011stahni, f plastence, lcdvf foto kupit a básničky o ježiškovy nebo ještě ostřící proužek a skazit vs zkazit či žhavé výsrely y malých bleskov. Pobavilo mě i heslo stadion markéta skateboard praha – na Markétě žádný skateboard pokud vím, není.

To nejpodivnější na konec

Blížím se ke konci a na řadu přicházejí úlety, které se mnou doufám nemají nic společného, ale přesto hledajícího ke mně přivedly. R s mekcenom bude nejspíš “ř”, ovšem co to má společného s martinkozak.com? Netuším. Podobně nevím, co za slovo je galečka a proč ke mně přitáhlo dva návštěvníky? Ani pan Google nezná spojení řemen na dobro a co je f 5101 plast se neodvážím tipovat. Zřejmě za silné bouřky chtěl někdo zjistit, proč venku se zeni vsichni certi? A opravdu někde existují závody v podvodním fotografování nebo závodní browser?

Na samotný závěr ještě dvě perličky. Že je moje kniha až tak populární jsem netušil, ale asi na tom něco bude, viz hledání velká kniha sportovní fotografie martin kozák uloztoavelká kniha sportovní fotografie martin kozák pdf stahuj. Jen doufám, že vyhledávače na tento dotaz mlčí. A také pomalu pronikám k našim východním a ještě východnějším sousedům. Schválně, poznáte, co se skrývá pod hesly тилт-шифт адаптер для м42 nebo サムヤン 8/3.5 フィッシュアイa работа tanecni в праге?

Schválně se zkuste podívat do svých statistik, určitě tam najdete podobné šílenosti jako já.

PS: soutěž o nejdelší heslo vyhrává… famfáry…: martin kozak photoblogsport and news photographyo autoroviarchivodkazyreferencesvatbyrss«»blackrapid

Určitě si přečtěte

Články odjinud