Poslední šance koupit vánoční dárky pro fotografa?

22. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Poslední šance koupit vánoční dárky pro fotografa?
Pořizovat vánoční dárek zapálenému fotografovi je velmi obtížný a také nevděčný úkol, jelikož jen on sám ví, co přesně potřebuje. Ovšem u těch začínajících fotografů to může být jednodušší a navíc můžete nenápadně ovlivnit jejich postoj k fotografii.

Vedle toho, že je vhodné začátečníkům pořídit naučnou literaturu anebo jim třeba věnovat poukaz na kurz fotografování, můžete je také „popostrčit“ pořízením vhodného příslušenství. Toho je na trhu velké množství a určitě najdete pro každého fotografa ideální kousek.

Základem prakticky pro všechny fotografy je bytelný a pevný stativ, jehož služeb jednou za čas využije každý. U stativu si pouze dejte pozor na to, jakým způsobem je zajištěn posun středové tyče (ozubenému soukolí se raději vyhněte) a zda je možné rozevřít nohy stativu do různého úhlu nezávisle na sobě.

Klepněte pro větší obrázek

Nic nezkazíte ani doplňky v podobě čistících utěrek, lenspenu, větší fotobrašny pro více techniky nebo sadou paměťových karet či filtrů. Jestliže si nejste vůbec jistí, pak může být dobrou cestou dárkový poukaz, jehož hodnotu vyčerpá fotograf podle svých preferencí. Není totiž nic horšího, než podarovat někoho věcí, kterou vůbec nevyužije.

Jestliže chcete být připraveni na příští rok a letos to zvládnete s nějakou drobností, pak doporučujeme sledovat jednak tvorbu a jednak i vybavení fotografa, abyste byli v obraze v okamžiku, kdy bude třeba jej něčím podarovat. 

Chci koupit digitál

Pokud jste však pevně rozhodnuti, vybrat pro své blízké rovnou digitální fotoaparát, pak by bylo vhodné alespoň odpozorovat jejich návyky a potřeby. Pro mnoho uživatelů je digitální zrcadlovka etalonem kvality, nicméně před jejím pořízením je třeba si uvědomit několik věcí – zrcadlovka je velká a musíte na ni mít brašnu, se základním setovým objektivem (typicky 18–55 mm) budou snímky průměrné. Hlavní kouzlo je v malé hloubce ostrosti, které však u zrcadlovky dosáhnete pouze světelným objektivem.

Podstatným parametrem je samozřejmě kombinace velikosti a hmotnosti a optického výkonu – malé ultrazoomy nebudou nikdy fotit příliš dobře, protože mají malý snímač a k tomu objektiv s velkým ohniskovým rozsahem, jehož konstrukce nutně prošla jistými kompromisy. Naopak kompakt se světelným objektivem je obvykle vybaven i větším snímačem a tudíž dokáže lépe zpracovat zachycené světlo. Jednoduché pravidlo pro výběr – čím větší plocha snímače, tím lepší obraz.

VYBRALI JSME PRO VÁS

Tohle je 8 nejlepších pokročilých kompaktů, které se vyplatí koupit

Tohle je 8 nejlepších pokročilých kompaktů, které se vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

13 nejlepších kompaktů nejen na cesty [Vánoce 2015]

13 nejlepších kompaktů nejen na cesty [Vánoce 2015]

Digitální kompakty jsou svébytnou kategorií fotoaparátů, kde můžete koupit výjimečný stroj anebo sáhnout vedle. Vybrali jsme pro vás to nejlepší, co se za poslední rok v této kategorii urodilo.

12 bezzrcadlovek, které chcete pod stromeček

12 bezzrcadlovek, které chcete pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

11 bezzrcadlovek pod stromeček [Vánoce 2015]

11 bezzrcadlovek pod stromeček [Vánoce 2015]

Systémové kompakty se napříč portfoliem všech významných výrobců fotoaparátů šíří jako lavina. Některé z nich si dokonce kladou za cíl stát se alternativou profesionálních zrcadlovek.

Vybrali jsme 6 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 6 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

9 tipů pro výběr digitální zrcadlovky [Vánoce 2015]

9 tipů pro výběr digitální zrcadlovky [Vánoce 2015]

Vánoční sezóna pomalu ale jistě začíná, a tak ani my neváháme a budeme vás zásobovat pravidelnými tipy na koupi zajímavých fotoaparátů – ať už cenově nebo funkčně. První los padl na zrcadlovky.

7 objektivů, které se vyplatí koupit

7 objektivů, které se vyplatí koupit

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu – kompaktu, bezzrcadlovky i zrcadlovky – u druhých dvou typů jej však můžete vyměnit, což je obrovská výhoda při specifických požadavcích. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem, aby udělalo radost především budoucímu majiteli?

9 tipů na praktické fotopříslušenství [Vánoce 2015]

9 tipů na praktické fotopříslušenství [Vánoce 2015]

Obdarovat fotografa – ať už zapáleného amatéra nebo příbuzného, který přichází focení na chuť není zrovna jednoduché. Na trhu je naštěstí spousta drobností, které potěší a navíc jsou velmi praktické.

 

Nezapomeňte také při výběru fotoaparátu na to, že mnoho výrobců nabízí v průběhu roku speciální slevové akce na různé modely. Aktuálně najdete v tzv. cashbacku celou řadu digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek společně s nemalou nabídkou objektivů.

23 digitálů a 59 objektivů se slevou!  

23 digitálů a 59 objektivů se slevou!  

Vánoce už klepou na dveře a nejeden z nás přemýšlí, co si, nebo svým blízkým, nadělit pod stromeček. Výrobci fotografické techniky se opět „pochlapili“ a jako každý rok přicházejí s nadílkou tzv. cashbacků, díky nimž můžete pořídit fotografické produkty s příjemnou slevou.

Většina cashback akcí končí v druhé polovině ledna 2017, takže rozhodně máte z čeho vybírat a slevy nejsou úplně zanedbatelné. Princip cashbacku sice znamená, že při koupi zaplatíte plnou cenu výrobku, ovšem po zaslání kopie účtenky výrobci, vám bude část financí vrácena zpět.

Potřebuji něco pro mobilního nadšence

Řada lidí v dnešní době fotografuje mobilním telefonem, protože je to pohodlné a mají jej stále při ruce. Při vhodných světelných podmínkách jsou pak fotografie velmi povedené a na první pohled vlastně nerozeznáte, jestli byla fotografie pořízena mobilním telefonem nebo digitálním kompaktem. Jestliže si dá fotograf záležet na postprodukci snímku, pak může vypadat velmi podobně, jako snímky pořízen zrcadlovkou.

Co pod stromeček pro iPhonefotografy?

Co pod stromeček pro iPhonefotografy?

Optika fotomobilů už dokáže velké věci. Pokud zainvestujete do kvalitního příslušenství, můžete výsledek ještě umocnit. Ne všechno se ale točí jen kolem optiky, určitě se hodí i rozšíření kapacity paměti pro fotografie ve formátu RAW nebo 4K videa.

Značným omezením je však v případě mobilních telefonů nejen velikost snímače, který má obvykle malý dynamický rozsah a při nižší hladině osvětlení produkuje větší množství šumu, ale především je to pevná optika s relativně širokým úhlem záběru. Velkým pomocníkem jsou v takovém případě přídavné objektivy k fotomodulům mobilů, jejich nabídka je široká a vybere si opravdu každý.

OBJEKTIVY PRO FOTOMOBILY

7-in-1 Combo sada objektivů pro iPhone 7 a 7 Plus i s 12× teleobjektivem

7-in-1 Combo sada objektivů pro iPhone 7 a 7 Plus i s 12× teleobjektivem

Společnost DCkina začala distribuovat „ultimátní“ fotografickou sadu pro mobilní telefony iPhone 7 a 7 Plus, která obsahuje šest objektivů a jeden kryt k jejich uchycení na tělo zařízení.

Olloclip 4 v 1 a olloCase: kompletní fotosada pro váš iPhone

Olloclip 4 v 1 a olloCase: kompletní fotosada pro váš iPhone

Už pro iPhony 5 a 5s nabízela společnost Olloclip kryt, který jste nemuseli při použití jejich předsádek z telefonu sundávat. Nyní přichází s jeho novou generací pro šestkové iPhony i s inovovanou sadou objektivů 4 v 1.

Manfrotto KLYP+: trojice objektivů s pouzdrem na iPhone

Manfrotto KLYP+: trojice objektivů s pouzdrem na iPhone

Známý italský výrobce všemožné fototechniky Manfrotto se nebojí experimentovat! Do portfolia příslušenství pro konvenční fototechniku přidal také speciální pouzdro pro iPhone s několika objektivy.

 

A pokud byste opravdu nevěděli, čím podarovat své blízké, můžete jim třeba nechat vyrobit fotoknihu, protože tu si – na rozdíl od snímků uložených v počítači – určitě prohlédnou častěji jak jednou ročně. Navíc může být fotokniha to poslední, co zachová fotografie v případě, že se fotky nezálohují a dojde k poškození disku v počítači.

Blurb – mobilní aplikace k tvorbě stylových fotoknih

Blurb – mobilní aplikace k tvorbě stylových fotoknih

Blurb je služba, která vám skrze webové rozhraní, nebo aplikaci ve vašem iPhonu či iPadu, dokáže pomoci vytvořit fotoknihu, kterou vám následně vytiskne a pošle až domů.

Alternativou k fotoknize může být velmi zajímavý produkt v podobě fotografie na dřevěné desce, mimo ní si můžete nechat obrázky vytisknout také na dřevo v podobě podtácků anebo plakátů. Možností je dnes opravdu mnoho.

Zkuste fotografii na dřevěné destičce v aplikaci Woodpost by Fuzel

Zkuste fotografii na dřevěné destičce v aplikaci Woodpost by Fuzel

Pomocí mobilních aplikací můžete nechat tisknout nejen pohlednice a fotoknihy. Woodpost by Fuzel vaše fotografie zhotoví i na dřevěnou destičku. A nejen to, zvládne i větší formáty a za doručení nic neplatíte.

Témata článku: Technika

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz