Poslední šance koupit vánoční dárky pro fotografa?

Poslední šance koupit vánoční dárky pro fotografa?

Pořizovat vánoční dárek zapálenému fotografovi je velmi obtížný a také nevděčný úkol, jelikož jen on sám ví, co přesně potřebuje. Ovšem u těch začínajících fotografů to může být jednodušší a navíc můžete nenápadně ovlivnit jejich postoj k fotografii.

Vedle toho, že je vhodné začátečníkům pořídit naučnou literaturu anebo jim třeba věnovat poukaz na kurz fotografování, můžete je také „popostrčit“ pořízením vhodného příslušenství. Toho je na trhu velké množství a určitě najdete pro každého fotografa ideální kousek.

Základem prakticky pro všechny fotografy je bytelný a pevný stativ, jehož služeb jednou za čas využije každý. U stativu si pouze dejte pozor na to, jakým způsobem je zajištěn posun středové tyče (ozubenému soukolí se raději vyhněte) a zda je možné rozevřít nohy stativu do různého úhlu nezávisle na sobě.

uuid-1800px-inriverimage_380737.jpg

Nic nezkazíte ani doplňky v podobě čistících utěrek, lenspenu, větší fotobrašny pro více techniky nebo sadou paměťových karet či filtrů. Jestliže si nejste vůbec jistí, pak může být dobrou cestou dárkový poukaz, jehož hodnotu vyčerpá fotograf podle svých preferencí. Není totiž nic horšího, než podarovat někoho věcí, kterou vůbec nevyužije.

Jestliže chcete být připraveni na příští rok a letos to zvládnete s nějakou drobností, pak doporučujeme sledovat jednak tvorbu a jednak i vybavení fotografa, abyste byli v obraze v okamžiku, kdy bude třeba jej něčím podarovat. 

Chci koupit digitál

Pokud jste však pevně rozhodnuti, vybrat pro své blízké rovnou digitální fotoaparát, pak by bylo vhodné alespoň odpozorovat jejich návyky a potřeby. Pro mnoho uživatelů je digitální zrcadlovka etalonem kvality, nicméně před jejím pořízením je třeba si uvědomit několik věcí – zrcadlovka je velká a musíte na ni mít brašnu, se základním setovým objektivem (typicky 18–55 mm) budou snímky průměrné. Hlavní kouzlo je v malé hloubce ostrosti, které však u zrcadlovky dosáhnete pouze světelným objektivem.

Podstatným parametrem je samozřejmě kombinace velikosti a hmotnosti a optického výkonu – malé ultrazoomy nebudou nikdy fotit příliš dobře, protože mají malý snímač a k tomu objektiv s velkým ohniskovým rozsahem, jehož konstrukce nutně prošla jistými kompromisy. Naopak kompakt se světelným objektivem je obvykle vybaven i větším snímačem a tudíž dokáže lépe zpracovat zachycené světlo. Jednoduché pravidlo pro výběr – čím větší plocha snímače, tím lepší obraz.

 

Nezapomeňte také při výběru fotoaparátu na to, že mnoho výrobců nabízí v průběhu roku speciální slevové akce na různé modely. Aktuálně najdete v tzv. cashbacku celou řadu digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek společně s nemalou nabídkou objektivů.

Většina cashback akcí končí v druhé polovině ledna 2017, takže rozhodně máte z čeho vybírat a slevy nejsou úplně zanedbatelné. Princip cashbacku sice znamená, že při koupi zaplatíte plnou cenu výrobku, ovšem po zaslání kopie účtenky výrobci, vám bude část financí vrácena zpět.

Potřebuji něco pro mobilního nadšence

Řada lidí v dnešní době fotografuje mobilním telefonem, protože je to pohodlné a mají jej stále při ruce. Při vhodných světelných podmínkách jsou pak fotografie velmi povedené a na první pohled vlastně nerozeznáte, jestli byla fotografie pořízena mobilním telefonem nebo digitálním kompaktem. Jestliže si dá fotograf záležet na postprodukci snímku, pak může vypadat velmi podobně, jako snímky pořízen zrcadlovkou.

Značným omezením je však v případě mobilních telefonů nejen velikost snímače, který má obvykle malý dynamický rozsah a při nižší hladině osvětlení produkuje větší množství šumu, ale především je to pevná optika s relativně širokým úhlem záběru. Velkým pomocníkem jsou v takovém případě přídavné objektivy k fotomodulům mobilů, jejich nabídka je široká a vybere si opravdu každý.

 

A pokud byste opravdu nevěděli, čím podarovat své blízké, můžete jim třeba nechat vyrobit fotoknihu, protože tu si – na rozdíl od snímků uložených v počítači – určitě prohlédnou častěji jak jednou ročně. Navíc může být fotokniha to poslední, co zachová fotografie v případě, že se fotky nezálohují a dojde k poškození disku v počítači.

Alternativou k fotoknize může být velmi zajímavý produkt v podobě fotografie na dřevěné desce, mimo ní si můžete nechat obrázky vytisknout také na dřevo v podobě podtácků anebo plakátů. Možností je dnes opravdu mnoho.

Určitě si přečtěte

Články odjinud