Poslechněte si závěrky analogových fotoaparátů vyrobených ve 20. století

Poslechněte si závěrky analogových fotoaparátů vyrobených ve 20. století

Prakticky každý fotoaparát je charakteristický zvukem závěrky, ať už v její elektronické podobě, která je doplněna umělým zvukem anebo v případě závěrky mechanické klasickým cvaknutím či mlasknutím.

V době filmové fotografie byla elektronická závěrka pouhou ideou budoucnosti, kdežto s mechanickou podobou se fotografové setkávali při fotografování kontinuálně. Používané byly závěrky centrální a štěrbinové, kdy první jmenovaná je mnohem tišší a obvykle umístěna v objektivu.

Vývoj fotografické techniky je zaznamenán nejen v míře obrazové kvality a funkcích, ale také v podobě designu samotných fotoaparátů, který se mírně liší a mění spíše ve vlnách, než individuálně. Fotograf Ace Noguera se zaměřil na zvuk závěrky, který se s vývojem také mění, výsledkem je video, zachycující zvuk závěrky fotoaparátů vyrobených od roku 1940. A nutno dodat, že se jedná o zajímavou podívanou i poslech.

Podle vyjádření fotografa je v plánu další video, v němž chce zachytit zvuky většího množství fotoaparátů, a to i digitálních modelů. Noguera není první, kdo se pokusil zmapovat zvuky různých fotoaparátů, v minulosti se o to pokusil například fotograf a YouTuber Scott Graham nebo tým společnosti Lensrentals.

Určitě si přečtěte

Články odjinud