Portraiture aneb jak na vyhlazení pleti u portrétu

Portraiture aneb jak na vyhlazení pleti u portrétu

Pleť je zřejmě největším úskalím při retuši portrétu. Zvláště pokud chcete zachovat její strukturu a přesto ji mírně vyhladit. Díky zásuvným modulům ale uspokojivého výsledku můžete dosáhnout snadno a rychle.

Zbavit pleť nedokonalostí, jako jsou znamínka nebo vyrážky obvykle retuš u portrét nekončí. Pleť má svou texturu a barvu, vyskytují se v ní často různé barevné oblasti nebo přechody, které fotografii vzdalují od dokonalosti požadované současnou dobou.

Existuje mnoho postupů, jak se s tímto problémem poprat, třeba metody zvané „Inverted High Pass“ nebo „Frequency Separation“. Ukážeme vám ale jeden rychlejší a pohodlnější způsob – za pomoci šikovného doplňku pro Photoshop s prostým názvem Portraiture.

Je možné, že vůči pluginům máte averzi a máte za to, že produkují nevkusné snímky – kýče. Proto platí pravidlo „všeho s mírou“. Jestliže totiž doplněk dobře nastavíte, může vám hodně usnadnit život a ušetřit nemálo času. Plugin Portraiture si můžete stáhnout v testovací verzi nebo zakoupit na stránkách výrobce – firmy Imagenomic.

Pamatujte, že čím lepší zdrojový snímek máte, tím jednoduší bude pro Portraiture vyhlazování pleti. Nezapomeňte tedy na odstranění výrazných nečistot a nedokonalostí za pomoci Retušovacího štětce a Klonovacího razítka předtím, než doplněk spustíte. Po nainstalování Portraiture ve Photoshopu klikněte do menu Filtry | Imagenomic | Portraiture.

01.png 

Při prvním spuštění má Portraiture základní hodnoty nastavení a pleť může vyhladit až příliš. Stejně tak to můžete přehnat a místo mírného vyhlazení stvořit „olejomalbu“. Při vyhlazování potřebujete zachovat jemné a střední detaily jako póry a naopak zbavit se těch větších (fleky). Dle toho nastavte v levé liště míru vyhlazování. Nebojte se experimentovat – Portraiture vám výsledek každého posunu hodnot ukáže v reálném čase.

Střední část lišty je věnovaná tónům a barvám pleti. Za pomoci dvou kapátek pluginu určete nejsvětlejší a nejtmavší bod pleti, abyste ohraničili, co chcete vyhladit. Na pravé straně v liště vidíte aktuální podobu masky, kterou plugin vytváří.

02-1.png 

Když jste s ní relativně spokojeni, nastavte výstup na novou vrstvu (Output | New Layer) a zaškrtněte možnost vytvoření průhledné masky (Create Transparency Mask). Potvrďte kliknutím na OK.

02-2.png 

Zpátky v prostředí Photoshopu se nastavte do vrstvy, kterou vytvořil plugin, následně podržením klávesy Alt a kliknutím myši na ikonu oka vedle názvu vrstvy vypněte zobrazení ostatních vrstev.

Vyberte nástroj Guma (E) a z vrstvy jednoduše vygumujte části, které doplněk do masky zahrnul, jako jsou oči, rty nebo vlasy. Po vygumování znovu zapněte zobrazení ostatních vrstev snímku.

03.jpg
Porovnání vrstvy vytvořené doplňkem Portraiture a vrstvy po vygumování přebytečných částí  

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud