Popruh nebo zápěstní poutko – vyzkoušeli jsme tři alternativy

Popruh nebo zápěstní poutko – vyzkoušeli jsme tři alternativy
Transport fotoaparátu je obvykle spojen s fotobrašnou a také s popruhem. Tradiční podoba širokého popruhu kolem krku však není jediný řešením a výrobci příslušenství se předhánějí ve zlepšovácích.

První popruh JOBY se na trhu objevil přibližně před rokem a vzbudil velmi pozitivní ohlasy. Jednalo se o model UltraFit Sling Strap. Nyní přichází společnost JOBY s upgradovaným modelem Pro Sling Strap.

Oproti předchozímu, který byl zaměřen spíše na CSC a DSLR fotoaparáty, u nového modelu výrobce zdůrazňuje využití zejména pro zrcadlovky s velkými objektivy a s battery gripem. Kvůli tomu také přibyla nová bezpečnostní „klouzavá“ smyčka s karabinou pro uchycení fotoaparátu k popruhu (FastSpeed Cinch).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdyby se tedy z nějakého důvodu uvolnil čtvrtpalcový šroub, na kterém je fotoaparát připevněn, přístroj nespadne na zem, ale zachytí ho právě tato karabina. K něčemu takovému by sice vůbec dojít nemělo, ale je to pro větší klid vaší (a výrobcovy) duše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nový model se vyrábí také ve dvou provedeních, ale tentokrát to není pánský a dámský model (kdy dámský měl jinou šířku, byl kratší a v oblasti hrudi speciálně tvarovaný), ale má odlišnou velikost – můžeme se vybrat z verze S-L nebo L-XXL. Přehled základních parametrů přikládáme níže.

Rozměry a hmotnost

  • UltraFit Sling Strap pro ženy – šířka 4,3 cm, délka 162 cm, hmotnost 88 g
  • UltraFit Sling Strap pro muže – šířka 5 cm, délka 178 cm, hmotnost 99 g
  • Pro Sling Strap S-L – šířka 6 cm, délka 176 cm, hmotnost 110 g
  • Pro Sling Strap L-XXL – šířka 6 cm, délka 192 cm, hmotnost 116 g

Samotné používání je velmi podobné svému předchůdci, neboť v základních funkčních prvcích se nic nezměnilo. Přístroj jednoduše přišroubujete na stativový závit, popruh přehodíte přes hlavu a rameno a vyrazíte fotit. Hlavní kouzlo tohoto popruhu pak tkví jednak v tom, že nezatěžujete svůj krk, ale taky v tom, že jednoduchým a poměrně elegantním chvatem můžete dostat fotoaparát z klidové polohy na zádech do pohotovostní pozice pro focení. Během toho pohybu se vám popruh sám vysune/prodlouží a nestane se vám tedy, že by byl moc krátký.

Trochu méně elegantně, ale pořád poměrně jednoduše pak foťák můžete vrátit zpět na záda a popruh zkrátit. Při tomto způsobu používání je délka popruhu držena váhou fotoaparátu. Lze jej ale samozřejmě také pevně aretovat, poté má popruh stále stejnou délku a samovolně se neprodlužuje.

Mírně problematické je, že nemáte u některých menších přístrojů při připevněném popruhu přístup ke kartě nebo baterii a také nemůžete využívat stativ – v nabídce je nicméně stativová destička UltraPlate, se kterou se této obtíži elegantně vyhnete. Problém také nastane, kdy chcete svůj přístroj odložit na stůl. Těžko budete hledat rovnovážnou polohu, aby foťák nestál opřen o objektiv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To jsou však spíše drobnosti, se kterými není problém se vyrovnat. Pokud tedy neradi nosíte svou zrcadlovku na krku a neoslovila vás ani poutka, je tento systém velmi dobrou alternativou. Zejména, pokud váš přistroj není z nejmenších a teleobjektiv patří k pravidelné výbavě na vašich výletech.

Cena tohoto popruhu je relativně vysoká, a to 1590 Kč, na druhou stranu se ale jedná o velmi kvalitní kus příslušenství, který by vám měl vydržet prakticky navěky.  

hce counter

Témata článku: Testy, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware