22
Fotogalerie

Popruh nebo zápěstní poutko – vyzkoušeli jsme tři alternativy

Transport fotoaparátu je obvykle spojen s fotobrašnou a také s popruhem. Tradiční podoba širokého popruhu kolem krku však není jediný řešením a výrobci příslušenství se předhánějí ve zlepšovácích.

Klasický ramenní popruh, který najdete u většiny zrcadlovek, bezzrcadlovek a několika větších kompaktů je jistotou při nošení fotoaparátu na rameni či přes rameno. Ne vždy však toto řešení vyhovuje všem.

Tradiční provedení ramenního popruhu k fotoaparátu s sebou nese kombinaci pevných a často také umělých textilních materiálů s tvrzeným plastem, ze kterého jsou vyrobeny spony na popruhu. V lepším případě je široká část popruhu kožená a zbytek textilní.

Klasický popruh ano nebo ne?

Výhody tohoto provedení jsou jasné, univerzálnost a poměrně pohodlný transport díky šířce popruhu. To však platí pouze v případě, že nestaháte na rameni plnoformátovou zrcadlovku se světelným teleobjektivem, v takovém případě vás bude i nejlepší popruh řezat do ramene či do krku.

Nevýhodou klasického popruhu je jeho omezená variabilita – nosíte jej buď na rameni anebo můžete omotat kolem zápěstí, jako pojistku při upuštění fotoaparátu. Velmi často se mi také u některých kratších popruhů stává, že při zavěšení aparátu na krku a snaze fotit na výšku, je popruh příliš krátký a tudíž musím fotoaparát i s popruhem sundat z krku, což už není příliš pohotové řešení.

2014_2_joby_dslr_wrist_strap_08.jpg 

Výše uvedené nevýhody obvykle stojí za nejrůznějšími zlepšováky a návrhy nových řešení, jak fotoaparát přenášet. V podstatě by se daly tyto doplňky rozdělit do dvou či tří kategorií. První využívají pro uchycení standardní očka na těle digitálu, určená pro popruh. Druhá kategorie využívá pro uchycení aparátu stativový závit a třetí pak kombinaci obého – nejčastěji návleky na dlaň, podobné, jako u videokamer.

Jedním z výrobců, který představil v poslední době novinky v této oblasti je společnost Joby, známá především svými ministativy Gorillapod. V loňském roce se Joby vrhlo také do výroby popruhů, z nichž ten nejzajímavější – UltraFit Sling Strap jsme v minulosti otestovali. Letošní novinky jsou hned tři – zápěstní poutko pro zrcadlovky DSLR Wrist Strap, popruh kombinovaný se zápěstním poutkem Convertible Neck Strap a popruh určený pro velké zrcadlovky se světelným objektivem Pro Sling Strap

DSLR Wrist Strap

Zápěstní poutko či řemínek je obvykle výsadou malých kompaktů, kde je jeho provedení velmi jednoduché – textilní pásek je zakončen tenkým provázkem a konce obou dvou jsou zalisovány do plastu.

Konstrukce je to velmi jednoduchá avšak při uchycení k zrcadlovce nepůsobí příliš spolehlivým dojmem, vzhledem k hmotnosti a velikosti zrcadlovek zde reálně hrozí přetržení poutka a pád fotoaparátu.

71DM9vR9f1L._SL1500_.jpg productimage_10425_main2.jpg

Odpovědí na malé popruhy může být právě Joby DSLR Wrist Strap, zápěstní poutko určené primárně pro zrcadlovky. Ostatně odpovídá tomu i konstrukce, kterou tvoří pevný pletený popruh z umělého vlákna, který na sobě má „průchodku“ z plastu pro nastavení velikosti poutka. Tato část zároveň zabraňuje těsnému utažení popruhu kolem zápěstí, avšak jen do okamžiku, kdy necháte digitál „spadnut“ a stáhnout poutko těsně kolem ruky.

Na konci je pak již známá spona, která slouží ke zdvojenému provléknutí skrze kovové očko na těle fotoaparátu. tyto dva prvky ještě doplňuje „krytka“ konce popruhu, do které je možné zastrčit a uschovat jinak trčící konec popruhu.

2014_2_joby_dslr_wrist_strap_01.jpg 

Provedení je jednoduché a účelné, samotný pletený popruh vypadá velmi bytelně a jeho šířka je 9,5 mm, tloušťka pak necelé 3 mm. Předpokladem pro uchycení je očko na těle fotoaparátu velikosti minimálně 10 mm. Cena je dle mého názoru úměrná, a to 299 Kč pro koncové zákazníky.

Manipulace je velmi snadná a neliší se od upevňování běžného popruhu. Pro ty, kdo chtějí vyloženě zápěstní poutko je tento výrobek ideálním kouskem příslušenství. Nevýhoda je zřejmá již z obrázku, nosit kolem zápěstí zavěšenou zrcadlovku s univerzálním zoomem není zrovna ideální. Hmotnost není malá a zápěstí tak dostává značně „zabrat“.

2014_2_joby_dslr_wrist_strap_03.jpg productimage_10425_Main3.jpg

Spokojit se také musíte pouze s nasazením tohoto poutka, nic jiného už se bohužel do očka na těle digitálu nevejde, takže v případě připevnění klasického popruhu je nutné poutko sundat...anebo zvolit jinou alternativu, například následující.

Convertible Neck Strap

Podobně, jako se na trhu objevují vedle tabletů a notebooků konvertibilní tablety či notebooky, tak i tento popruh plní více (čti tři) funkce. Jednou z nich je tradiční použití, jako ramenní popruh, druhou využití jako zápěstní poutko a třetí pak krátký popruh pro přenášení aparátu á la taška do ruky.

2014_2_joby_convertible_neck_strap_08.jpg

Provedení popruhu je opět velmi kvalitní, šířka 2,5 cm je o něco méně než v případě dodávaných popruhů, stejně tak tloušťka 2 mm. stran délka je možné využít maximálně jeden metr.

DSC05351.jpg DSC05354.jpg

Konstrukce je již méně tradiční, popruh má na každém konci přezku, ke které je přichycen kratší kus, upevněný provlečením k očku na těle fotoaparátu. Na jedné straně je tento kus velmi krátký a slouží pouze k připnutí zbytku popruhu. Druhý konec je pak o něco delší a díky zdvojenému materiálu jej lze bez problému využít právě jako zápěstní poutko.

2014_2_joby_convertible_neck_strap_01.jpg 2014_2_joby_convertible_neck_strap_03.jpg

Poslední použití popruhu, jako transportního držáku, je možné využít velmi jednoduše tak, že se spojí dva kratší konce, které jsou upevněny k fotoaparátu.

2014_2_joby_convertible_neck_strap_04.jpg 2014_2_joby_convertible_neck_strap_05.jpg

Co se týče materiálu, je opět použita umělá textilie, která má vysokou nosnost a bez problémů udrží dospělou osobou (cca 80-90 kg). Jediným slabším místem tak zůstávají plastové přezky, kterými je delší část připojena k oběma kratším.

DSC05349.jpg

Používání popruhu je velmi pohodlné a díky konstrukci také pohotové. Obrovskou výhodu spatřuji především ve snadné „přestavbě“ z klasického popruhu na poutko, a to pouhým odepnutím delší středové části. Dalším výrazným kladem je pak způsob upevnění k tělu fotoaparátu, není třeba nijak složitě provlékat popruh skrze očko a poté skrze plastovou sponu, stačí pouze převléknout koncovou část skrze očko aparátu a poté jí provléct samotný popruh.

DSC05342.jpg DSC05343.jpg

Nevýhody jsou dány konstrukcí – jednak je to menší komfort při nošení těžší výbavy, jelikož je popruh relativně tenký a jednak je to hypotetické riziko (i když možná neopodstatněné) zničení přezky a tím způsobený pád fotoaparátu. Někomu ještě může vadit přítomnost spon pro nastavení délky, ty mohou v některých případech mrně tlačit na těle. 

Jinak nelze popruhu prakticky nic vytknout, naopak jej cením za variabilitu. Při doporučené ceně 699 Kč vč DPH se nejedná ani o nijak závratnou investici.

Pokračování 2 / 2

Pohodlně přes rameno

První popruh JOBY se na trhu objevil přibližně před rokem a vzbudil velmi pozitivní ohlasy. Jednalo se o model UltraFit Sling Strap. Nyní přichází společnost JOBY s upgradovaným modelem Pro Sling Strap.

Oproti předchozímu, který byl zaměřen spíše na CSC a DSLR fotoaparáty, u nového modelu výrobce zdůrazňuje využití zejména pro zrcadlovky s velkými objektivy a s battery gripem. Kvůli tomu také přibyla nová bezpečnostní „klouzavá“ smyčka s karabinou pro uchycení fotoaparátu k popruhu (FastSpeed Cinch).

joby-pro-sling-strap-on-camera.jpg LoweproProSlingStrap01.jpg

Kdyby se tedy z nějakého důvodu uvolnil čtvrtpalcový šroub, na kterém je fotoaparát připevněn, přístroj nespadne na zem, ale zachytí ho právě tato karabina. K něčemu takovému by sice vůbec dojít nemělo, ale je to pro větší klid vaší (a výrobcovy) duše.

camera-tether-solo-tn.jpg joby-pro-sling-strap-camera-tether.jpg

Nový model se vyrábí také ve dvou provedeních, ale tentokrát to není pánský a dámský model (kdy dámský měl jinou šířku, byl kratší a v oblasti hrudi speciálně tvarovaný), ale má odlišnou velikost – můžeme se vybrat z verze S-L nebo L-XXL. Přehled základních parametrů přikládáme níže.

Rozměry a hmotnost

  • UltraFit Sling Strap pro ženy – šířka 4,3 cm, délka 162 cm, hmotnost 88 g
  • UltraFit Sling Strap pro muže – šířka 5 cm, délka 178 cm, hmotnost 99 g
  • Pro Sling Strap S-L – šířka 6 cm, délka 176 cm, hmotnost 110 g
  • Pro Sling Strap L-XXL – šířka 6 cm, délka 192 cm, hmotnost 116 g

Samotné používání je velmi podobné svému předchůdci, neboť v základních funkčních prvcích se nic nezměnilo. Přístroj jednoduše přišroubujete na stativový závit, popruh přehodíte přes hlavu a rameno a vyrazíte fotit. Hlavní kouzlo tohoto popruhu pak tkví jednak v tom, že nezatěžujete svůj krk, ale taky v tom, že jednoduchým a poměrně elegantním chvatem můžete dostat fotoaparát z klidové polohy na zádech do pohotovostní pozice pro focení. Během toho pohybu se vám popruh sám vysune/prodlouží a nestane se vám tedy, že by byl moc krátký.

Trochu méně elegantně, ale pořád poměrně jednoduše pak foťák můžete vrátit zpět na záda a popruh zkrátit. Při tomto způsobu používání je délka popruhu držena váhou fotoaparátu. Lze jej ale samozřejmě také pevně aretovat, poté má popruh stále stejnou délku a samovolně se neprodlužuje.

Mírně problematické je, že nemáte u některých menších přístrojů při připevněném popruhu přístup ke kartě nebo baterii a také nemůžete využívat stativ – v nabídce je nicméně stativová destička UltraPlate, se kterou se této obtíži elegantně vyhnete. Problém také nastane, kdy chcete svůj přístroj odložit na stůl. Těžko budete hledat rovnovážnou polohu, aby foťák nestál opřen o objektiv.

joby-pro-sling-strap-cinched.jpg joby-pro-sling-strap-hand-strap.jpg

To jsou však spíše drobnosti, se kterými není problém se vyrovnat. Pokud tedy neradi nosíte svou zrcadlovku na krku a neoslovila vás ani poutka, je tento systém velmi dobrou alternativou. Zejména, pokud váš přistroj není z nejmenších a teleobjektiv patří k pravidelné výbavě na vašich výletech.

Cena tohoto popruhu je relativně vysoká, a to 1590 Kč, na druhou stranu se ale jedná o velmi kvalitní kus příslušenství, který by vám měl vydržet prakticky navěky.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud