Politické Czech Press Photo

Politické Czech Press Photo

Není tomu dlouho, co byly vyhlášeny výsledky fotožurnalistického klání Czech Press Photo. Jako jeden z mediálních partnerů jsme proto nemohli chybět a přinášíme vám výsledky letošního ročníku.

Soutěž Czech Press Photo letos proběhla již podvanácté. Zúčastnit se může prakticky kdokoliv, jedinou podmínkou je bydliště v České nebo Slovenské republice a také to, že přihlášené snímky musely být pořízeny pro publikační účely – odtud také název Czech Press Photo. Dohromady se soutěží v osmi kategoriích – Aktualita, Reportáž, Lidé, o nichž se mluví, Sport, Každodenní život, Portrét, Příroda a životní prostředí, Umění. Každá kategorie má svá specifika a přibližný popis pro snazší zařazení snímků.

Porota, vybírající vítězné snímky je mezinárodní a její členové jsou z velké části obrazovými řediteli významných periodik. Snímky jsou porotě předkládány anonymně. Mimo vítězství v jednotlivých kategoriích mohou autoři snímků obdržet také jednu z celkem jedenácti cen. Hlavní cenou letos byla Fotografie roku Czech Press Photo 2006, druhou významným oceněním je Cena Zlaté Oko. Ve hře byl ještě Grant Prahy Czech Press Photo 2006, Cena Úřadu vysokého komisaře OSN a Cena dětí Unicef. Zbývající ceny byly uděleny zástupci významných výrobců fototechniky.

Takže, pokud uvažujete o účasti v Czech Press Photo 2007, tak není nic jednoduššího než se začít dívat kolem sebe a fotit, podrobné podmínky účasti najdete na webu CPP. Teď už se ale pojďme podívat, jak letošní ročník dopadl.

Fotografie roku Czech Press Photo 2006

Cenu obdržel snímek Michala Čížka z Agence France Presse: Jak dál? Porada vrcholných politiků po volbách. Je to poprvé v historii, co zvítězila fotografie z politického zákulisí. Na snímku jsou zachyceni Mirek Topolánek, Pavel Bém a Petr Nečas. Porota se k volbě vyjádřila takto: „Vítězná fotografie je obsahově i formálně symbolem složité povolební situace na české politické scéně i ve společnosti. Je pohledem pod povrch oficialit. Obsahuje napětí, emoce a klade otázky.“

Klepněte pro větší obrázek

Grant Prahy Czech Press Photo 2006

Roční grant ve výši 120 000 korun obdržela fotografka Dana Kyndrová, která zvítězila se sérií snímků křížového pochodu v Rusku. V Praze zamýšlí Kyndrová dokumentovat práci nestátních organizací pomáhajících sociálně slabým.

 Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Cena Zlaté Oko v jednotlivých kategoriích

Aktualita

První místo získal Petr Josek z agentury Reuters za sérii snímků Válka Izraele proti Hisballáhu.

 Klepněte pro větší obrázek

Reportáž

První cena – Joe Klamar, fotograf agentury AFP: Papež Benedict XVI.

 Klepněte pro větší obrázek

Lidé, o nichž se mluví

Stejně jako hlavní cenu soutěže, tak i ocenění v této kategorii si odnesl Michal Čížek z agentury AFP za snímek z politického zákulisí: Jak dál? Porada vrcholných politiků po volbách.

Klepněte pro větší obrázek

Každodenní život

Za fotografii s názvem Žijeme s vlakem získal Zlaté Oko Jan Zatorský, fotograf časopisů Týden, Instinkt a Nedělní svět.

Klepněte pro větší obrázek

Portrét

Portréty izraelských Čechů a Slováků, kteří přežili holocaust, jejichž autorkou je Jana Noseková-Žantovská, byly nejlépe hodnocenou sérií fotografií v této kategorii.

Klepněte pro větší obrázek

Sport

Zimní olympijské hry se proměnily v cenu Zlaté Oko pro Joe Klamara z AFP.

Klepněte pro větší obrázek

Příroda a životní prostředí

Nejvyšší stupínek v této kategorii patří René Jaklovi, fotografu The Prague Post, za snímek Horní Jiřetín a okolí.

Klepněte pro větší obrázek

Umění

V kategorii umění zůstalo první místo neobsazené. Na druhém místě se usadil opět Jan Zatorský se snímkem Letní kina a odnesl si druhé Zlaté OkoV kategorii umění zůstalo první místo neobsazené. Na druhém místě se usadil opět Jan Zatorský se snímkem Letní kina a odnesl si druhé Zlaté Oko.

Klepněte pro větší obrázek

Cena časopisu DIGIfoto

Ocenění se uděluje nejpůsobivější akční fotografii nebo sérii fotografií. Vítězem se stal Jan Zatorský s vítězným snímkem kategorie každodenní život: žijeme s vlakem.

Klepněte pro větší obrázek

Letošní ročník byl velice úspěšný pro fotografy agentury AFP a časopisů Týden, Instinkt a Nedělní svět, dohromady si totiž rozdělili většinu ocenění. Galerii všech třiačtyřiceti oceněných fotografií najdete na webových stránkách Czech Press Photo. Výstava všech oceněných fotografií se koná od 17. listopadu 2006 do 30. ledna 2007 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Slavnostní předání cen a otevření výstavy proběhne 16.listopadu 2006 v 18 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Určitě si přečtěte

Články odjinud