Polaroid Swing – aplikace pro „sociální“ Live Photos

21. července 2016
TWEET SDÍLET
Aplikace Polaroid Swing dokáže rozpohybovat vaše fotografie. A protože to není zas tak nic nového, přichází i se svou sociální sítí, která cílí jen a pouze na záznamy tohoto druhu.

Společnost Apple přinesla Live Photos v iOS 9 spolu s představením telefonů iPhone 6s a 6s Plus, které mají 3D Touch displej, což znamená, že reaguje na tlak. S tím přibyla nová funkce nativní aplikace Fotoaparát, která nově uměla pořizovat tyto živé fotografie.

Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako instantní fotoaparáty Polaroid je i aplikace Swing připravena k použití kdykoli a kdekoli.

Jejich princip přitom není složitý. Když máte zapnutý fotoaparát, tak zařízení prakticky celou dobu snímá scénu. Jakmile stisknete spoušť, tak se nepořídí jen jeden snímek ale jejich série a to i před jejím samotným stiskem. Výsledek je pak série fotografií, které vytvářejí dojem krátkého videozáznamu.

Scéna, u které jste přitom stiskli spoušť, je ale pořád prioritní. Jakmile pak na takové fotografii zatlačíte prstem na displej, záznam se přehraje – tedy alespoň u podporovaných telefonů iPhone. Protože to byl zajímavý koncept, samozřejmě to netrvalo dlouho a dočkali jsme se různých aplikací třetích stran, které tento princip převzaly a poskytly jej i uživatelům vlastnícím starší zařízení či používající platformu Android.

Živé fotografie v podání Polaroidu

Aplikace Swing od Polaroidu je sice stejná, ale přináší další rozměr v podobě integrované sociální sítě. Po jejím spuštění si musíte vytvořit uživatelský účet, stejně jako v jakékoli sociální síti (Instagram, EyeEm). Využít ale můžete propojení s Twitterem nebo Facebookem.

Rozhraní titulu je přehledné a málo co vás v něm překvapí. Klasicky se dělí na různé karty, podobně právě jako v populární obrázkové sociální sítě Instagram. První karta vám nabídne přehled snímků do sítě nahraných. Můžete jim dávat Like, komentovat nejdou. Co je u nich zajímavé, je symbol kosočtverců, jež značí, kolikrát byl snímek přehrán.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozpohybujte své fotografie. Musí vám k tomu ale stačit jediná vteřina.

Protože se jedná o krátkou sekvenci, když si některý snímek prohlížíte, prohlížíte si jej několikrát sem i tam. Čím více tak činíte, tím více shlédnutí si fotografie připisuje. Samotné prohlížení ale nevypadá tak, že na snímku držíte prst, ale musíte jím přejetím ze strany na stranu po fotografii pohybovat. Přítomna je i podpora akcelometru ve vašem telefonu, takže jej stačí naklápět ze strany na stranu a snímek se přehraje.

Tři tečky u příspěvku vám pak poskytnou možnosti jako je sdílení na sociální sítě, zkopírovaní jeho odkazu nebo nahlášení závadného materiálu, popřípadě blokace uživatele. Díky zatím málo uživatelům využívajícím aplikaci, tak první záložka nabízí vše, co je do sítě nahráno. Jednotlivé uživatele jde ale i sledovat. V pravém horním rohu skrze ikonu lupy můžete v síti také vyhledávat a to jak dané uživatele, tak pomocí štítků (#hashtag), které se chovají stejně jako ty na Instagramu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Když do sítě nahrajete nějaký záznam, ihned se ukáže na titulní stránce.

Jedna vteřina záznamu a dost 

Rozhraní fotoaparátu toho příliš nenabízí. Prakticky se jedná jen o možnost zapnutí přisvětlující diody, aplikování jednoho ze tří filtrů, kdy scénu vidíte v jejich živém náhledu, nebo přepnutí na přední kameru. Tou můžete pořídit i zajímavé 3D selfie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jediná dostupná editace záznamu je pomocí některého ze tří filtrů.

Po pořízení snímku si jej můžete prohlédnout. Je možnost aplikovat mu některý ze tří zmíněných filtrů i dodatečně, smazat jej, nebo otočit jeho chod. To učiníte třemi šipkami v pravém rohu záznamu. V následující obrazovce jej můžete popsat a přiřadit mu vhodný štítek. Rovnou jej lze sdílet i na vaše propojené sociální sítě Twitter nebo Facebook.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hashtagy vládnou sociálním sítím, nejinak je tomu i v aplikaci Polaroid Swing.

Třetí a poslední záložka pak schraňuje informace o vás. Můžete si sem nahrát profilový obrázek – buď aplikací pořízený, nebo některý ze své galerie, přidat vaše bio a webovou stránku. Vidíte zde i počet uživatelů, jež sledujete, nebo ty, kteří sledují vás. Zajímavá je ikona zvonečku, která vám předkládá tzv. Lifetime pulse. Zde vidíte celkový počet přehrání vašich příspěvků.

Záleží na kreativitě

Jestliže na Instagramu můžete sdílet kdejakou blbost, tím, že je Polaroid Swing zaměřen jen a pouze na živé fotografie, které navíc nemůžete do aplikace dohrát z vaší galerie, záleží hodně na tématu, jež na snímku zachytíte. Co na Instagramu může vypadat zajímavě, protože je tam podobných snímků méně, zde zcela zapadne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vaše do sítě nahrané fotografie, počet uživatelů, které sledujete, i ty, kteří sledují vás – to vše najdete v záložce vašeho profilu.

Titulu však nelze upřít míru invence v nevšedním přehrávání záznamů. Co se však nemusí líbit, je, že titul vámi pořízené záznamy neukládá do galerie fotografií, takže je (zatím) máte jen zde. Zároveň načítání veškerých příspěvků trvá o něco déle, protože se přece jen nejedná o klasické fotografie.

Aplikace Polaroid Swing je zatím dostupná jen pro iOS zařízení a to dokonce pouze pokud vlastníte americký účet v iTunes. Doufejme ale, že titul brzy dorazí i do tuzemské mutace obchodu a že bude dostupnost aplikace rozšířena i na platformu Android. Vše záleží jen na úspěchu sítě, které by větší množství uživatelů rozhodně prospělo.

Chcete-li však titul používat, stačí vám si v iTunes založit nový účet a vybrat Spojené státy jako váš region. Při vyplňování údajů o platební kartě pak zadejte, že kartu nevlastníte. Budete tedy moci stahovat všechny bezplatné aplikace v obchodu obsažené.

Plusy:

 • Zajímavé přehrávání snímků
 • Rychlé a přehledné rozhraní

Mínusy:

 • Jen pro iOS a uživatele s americkým účtem
 • Neukládá snímky do galerie
 • Málo možností editace záznamu

Základní informace:

 • Název: Polaroid Swing
 • Vývojář: Polaroid
 • Velikost: 37,4 MB
 • Cena: Zdarma
 • Web aplikace: Polaroidswing
 • stažení v App Store

Témata článku: Fotografický software, Fotomobily, Fotoaparáty

Určitě si přečtěte

Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

4 Jakub Čížek

Jakub Čížek
Zoner Photo Studio
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

10 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

4 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
PanasonicTesty
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy