Pohotový zápisník: Samsung S850 (test)

1. dubna 2007
TWEET SDÍLET
Pohotový zápisník: Samsung S850 (test)
Jedním z nových modelů Samsungu je S 850. Většinou nám k prvotní orientaci napomůže název. S znamená stylový a číslo naznačuje informaci o rozlišení.

Model S 850 se pohybuje uprostřed řady velice podobných sourozenců s obrazovým výkonem od šesti do deseti Mpx.

Objektiv nabídne pětinásobný rozsah zoomu ekvivalentní 38–190 mm. Světelnost nijak nevybočuje a dosahuje hodnot od F2,8 na širokém konci po F4,4 při naplno vysunutém transfokátoru. V označení najdeme i zkratku ASR slibující redukci otřesů. Optickou nebo mechanickou stabilizaci bychom ale v tomto případě hledali marně. Stabilizace je zajištěna pouze navýšením citlivosti až k hodnotě ISO 1 600. V režimu ASR se ovšem software chová odlišně od prostého navýšení citlivosti a snímky jsou v tomto módu o poznání čistější a více odšuměné.

Snímač CCD použitý v tomto přístroji má velikost úhlopříčky obvyklou 1/1,8". Jeho rozlišení je 8,3 Mpx, efektivně potom asi 8,1 Mpx. Maximální velikost snímků je tedy 3 264 × 2 448 pixelů. Budete-li chtít využít i úsporné nižší rozlišení, dostane se vám na výběr postupně rozlišení až do jednoho milionu pixelů. Vizuálně zajímavá je širokoúhlá 6 Mpx volba, která ponechá maximální rozlišení v horizontálním směru, ale vertikálně se rozlišení sníží asi o 600 pixelů.Rozsah citlivostí začíná již hodnotou ISO 50 a po celých jednotkách EV je možno jej navyšovat k hodnotě ISO 1600. Nepříliš velký čip se ze samozřejmých hledisek při vyšších citlivostech trochu trápí a nepomáhá příliš ani redukce šumu. Na druhou stranu při umírněných hodnotách na šum prakticky nenarazíme, což se rozhodně nedá říci o všech zástupcích dané třídy.

Velký důraz je kladen na zábavu při fotografování. Proto je snadno přístupné tlačítko efektů. Na výběr je skládání snímku z několika dílčích záběrů, ty je možno skládat vedle sebe, nad sebe, nebo do čtvercové matice. Vejdou se vám proto potom na jednu fotografii až čtyři záběry a můžete skládat všemožné mozaiky. Další kapitolou efektových voleb jsou různé rámečky, od střídmých až po takové, jejichž využití najdete jen obtížně.

Ať v manuálním nastavení, nebo v prioritě clony, na výběr je rozsah devatenácti časů. Na rozdíl od hodnot clony, kterou lze nastavovat i v polovičních zlomcích EV, časy jsou k dispozici pouze v klasické řadě expozičních hodnot. Nesetkáme se tedy ve výběru s „nefotografickými“ časy, ale vždy se základní hodnotou jako třeba 1/125, nebo 1/250.

I přesto, že hlavní otočný volič je uzpůsoben pokročilým uživatelům, Jsou k dispozici scénické režimy. Je jich jedenáct a najdeme mezi nimi optimalizované nastavení pro snímání těchto situací: noční scéna, portrét, děti, krajina, text, detail, západ slunce, svítání, protisvětlo, ohňostroj, pláž&sníh.

Funkce videa nabízí nadstandardně čtyři velikosti rozlišení. 800 × 592, 780 × 480, 640 × 480 a 320 × 240 obrazových bodů. Na výběr je rychlost snímání 15, 20 a 30 sn./s, přičemž dvě nejvyšší hodnoty rozlišení podporují pouze 15, nebo 20 snímků za vteřinu. Zvuk k videu, případně hlasové poznámky k fotografiím jsou samozřejmostí. Potěšující je i fakt že omezeni budete až zaplněnou kapacitou paměťové karty. Ty jsou formátu SD, případně SDHC. Jejich kapacita dnes dosahuje velikosti několika gigabajtů a tak nebude s jejich pomocí takřka problém (čistě teoreticky) natočit krátkometrážní film. Pro případy, kdy se ocitnete bez paměťového média, přijde vhod interní paměť o velikosti 20 MB.

V režimu prohlížení můžete snímky oříznout, nebo převést do černobílé škály. Během záznamu můžete barevnost snímků ovlivnit přidáním modrého, zeleného nebo červeného filtru. Máte i možnost fotografovat v negativních barvách nebo sépiovém odstínu. Příjemné je i kompletní uzpůsobení menu českému prostředí. Překlad je povedený a neopakují se česko anglické zkomoleniny jako u nepříliš starých předchůdců.

Témata článku: Testy, Samsung

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram
11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic