57
Fotogalerie

Pohotový zápisník: Samsung S850 (test)

Jedním z nových modelů Samsungu je S 850. Většinou nám k prvotní orientaci napomůže název. S znamená stylový a číslo naznačuje informaci o rozlišení.

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 8,3 Mpx (8,1 Mpx efektivně), 1/1,8" CCD
  • maximální výstupní rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC, vestavěná paměť 20 MB
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • napájení akumulátory: 2 × AA (nejsou součástí balení)
  • rozměry a hmotnost: 104 × 63,6 × 24,8, 172 g

001.jpg

Kompaktní novinka je vyhotovena, s výjimkou stativového závitu, kompletně z matného plastu. Podélný lesklý lem okolo celého těla evokuje kov, ale je též plastový. Díky naznačenému gripu na dva tužkové akumulátory a výstupku pro palec na zadní straně těla je zajištěna příjemná ergonomie. Druhá ruka dokáže nalézt v případě potřeby oporu na patě objektivu podobně jako u vyspělejšího modelu NV7. Jistého úchopu je možno dosáhnout ale i jednou rukou. Rozměry útlého fotoaparátu jsou 104 × 63,6 × 24,8 mm. Bez paměťové karty a akumulátorů potom zatíží vaší kapsu o 172 g.

002.jpg

Téměř celá plocha zadní stěny je vyhrazena LCD displeji s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů. Ten nadobro nahradil průhledový hledáček. Má široké pozorovací úhly a díky antireflexní úpravě se pohodlně čte i za slunečného dne. Vedle displeje našlo svoje místo ještě několik nezbytných ovladačů. Kolébkové ovládání transfokátoru a křížový volič pro pohyb v menu, samozřejmě s rychlou volbou nejčastěji používaných funkcí v režimu focení. Dále tlačítko rychlého náhledu, korekcí expozice a výsostného postu se dostalo též tlačítku pro přístup k efektům.

003.jpg

Otočný volič, nejvýraznější díl horní plochy těla je na poměry panujícími mezi kompaktními fotoaparáty osazen trochu netypicky. Nenajdeme na něm záplavu scénických režimů, které bývají přítomny i na tělech většiny zrcadlovek. Tentokrát šel Samsung cestou k vyspělejšímu uživateli, který bude muset pro scénickou předvolbu sáhnout do menu, ale na oplátku má pohotově při ruce všechny kreativní režimy předvoleb clony i času, programový shift a také plný manuál. Jestli se takové řešení setká s oblibou ukáže až čas, každopádně není v tomto segmentu zcela obvyklé. Další volby umožňují pořizovat ozvučené videosekvence a snímání za zhoršených světelných podmínek bez použití blesku.

004.jpg

Napájení je zpočátku zajištěno dvojicí alkalických AA článků. Ty bude záhodno zaměnit za akumulátory vlastní volby. Je jen na vás, jakou kapacitu baterií si pořídíte a tedy jak dlouho budete na jedno nabití s aparátem pracovat. Během testu se neprojevil nijak krvelačně, naopak se na dlouhou dobu spokojil s jednou sadou 2500 mAh Ni-MH článků. Společný prostor s akumulátory obývá i paměťová SD karta.

005.jpg 006.jpg

Podrobné technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Model S 850 se pohybuje uprostřed řady velice podobných sourozenců s obrazovým výkonem od šesti do deseti Mpx.

Objektiv nabídne pětinásobný rozsah zoomu ekvivalentní 38–190 mm. Světelnost nijak nevybočuje a dosahuje hodnot od F2,8 na širokém konci po F4,4 při naplno vysunutém transfokátoru. V označení najdeme i zkratku ASR slibující redukci otřesů. Optickou nebo mechanickou stabilizaci bychom ale v tomto případě hledali marně. Stabilizace je zajištěna pouze navýšením citlivosti až k hodnotě ISO 1 600. V režimu ASR se ovšem software chová odlišně od prostého navýšení citlivosti a snímky jsou v tomto módu o poznání čistější a více odšuměné.

Snímač CCD použitý v tomto přístroji má velikost úhlopříčky obvyklou 1/1,8". Jeho rozlišení je 8,3 Mpx, efektivně potom asi 8,1 Mpx. Maximální velikost snímků je tedy 3 264 × 2 448 pixelů. Budete-li chtít využít i úsporné nižší rozlišení, dostane se vám na výběr postupně rozlišení až do jednoho milionu pixelů. Vizuálně zajímavá je širokoúhlá 6 Mpx volba, která ponechá maximální rozlišení v horizontálním směru, ale vertikálně se rozlišení sníží asi o 600 pixelů.Rozsah citlivostí začíná již hodnotou ISO 50 a po celých jednotkách EV je možno jej navyšovat k hodnotě ISO 1600. Nepříliš velký čip se ze samozřejmých hledisek při vyšších citlivostech trochu trápí a nepomáhá příliš ani redukce šumu. Na druhou stranu při umírněných hodnotách na šum prakticky nenarazíme, což se rozhodně nedá říci o všech zástupcích dané třídy.

Velký důraz je kladen na zábavu při fotografování. Proto je snadno přístupné tlačítko efektů. Na výběr je skládání snímku z několika dílčích záběrů, ty je možno skládat vedle sebe, nad sebe, nebo do čtvercové matice. Vejdou se vám proto potom na jednu fotografii až čtyři záběry a můžete skládat všemožné mozaiky. Další kapitolou efektových voleb jsou různé rámečky, od střídmých až po takové, jejichž využití najdete jen obtížně.

Ať v manuálním nastavení, nebo v prioritě clony, na výběr je rozsah devatenácti časů. Na rozdíl od hodnot clony, kterou lze nastavovat i v polovičních zlomcích EV, časy jsou k dispozici pouze v klasické řadě expozičních hodnot. Nesetkáme se tedy ve výběru s „nefotografickými“ časy, ale vždy se základní hodnotou jako třeba 1/125, nebo 1/250.

I přesto, že hlavní otočný volič je uzpůsoben pokročilým uživatelům, Jsou k dispozici scénické režimy. Je jich jedenáct a najdeme mezi nimi optimalizované nastavení pro snímání těchto situací: noční scéna, portrét, děti, krajina, text, detail, západ slunce, svítání, protisvětlo, ohňostroj, pláž&sníh.

Funkce videa nabízí nadstandardně čtyři velikosti rozlišení. 800 × 592, 780 × 480, 640 × 480 a 320 × 240 obrazových bodů. Na výběr je rychlost snímání 15, 20 a 30 sn./s, přičemž dvě nejvyšší hodnoty rozlišení podporují pouze 15, nebo 20 snímků za vteřinu. Zvuk k videu, případně hlasové poznámky k fotografiím jsou samozřejmostí. Potěšující je i fakt že omezeni budete až zaplněnou kapacitou paměťové karty. Ty jsou formátu SD, případně SDHC. Jejich kapacita dnes dosahuje velikosti několika gigabajtů a tak nebude s jejich pomocí takřka problém (čistě teoreticky) natočit krátkometrážní film. Pro případy, kdy se ocitnete bez paměťového média, přijde vhod interní paměť o velikosti 20 MB.

V režimu prohlížení můžete snímky oříznout, nebo převést do černobílé škály. Během záznamu můžete barevnost snímků ovlivnit přidáním modrého, zeleného nebo červeného filtru. Máte i možnost fotografovat v negativních barvách nebo sépiovém odstínu. Příjemné je i kompletní uzpůsobení menu českému prostředí. Překlad je povedený a neopakují se česko anglické zkomoleniny jako u nepříliš starých předchůdců.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Posuzovaný kus na kontrastním testchartu prokázal slušnou obrazovou úroveň. Centrace soustavy sice nebyla ideální a při plně otevřené cloně pokulhával levý horní roh za zbytkem obrazové plochy. Při zaclonění na střední hodnoty však již tato vada prakticky nehrála roli.

Na širokoúhlé nastavení jsme ve vertikální rovině naměřili rozlišení téměř 1 700 linek, paradoxně si ve středu obrazového pole vedla soustava čipu s objektivem lépe při nižších clonových číslech, při plném vytažení zoomu potom kleslo rozlišení asi o sto linek. Široké ohnisko je typicky zatížené soudkovitým zkreslením, které plynule přechází v téměř neznatelné poduškovité zkreslení dlouhého konce objektivu.

sum_1.JPG sum_2.JPG
max. velikost | max. velikost
sum_3.JPG sum_4.JPG
max. velikost | max. velikost
sum_5.JPG sum_6.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu na reálné scéně, postupně všechny citlivosti

Ani méně kontrastní reálná scéna neodhalila zásadní slabinu a prokázalo se, že můžeme směle používat hodnotu citlivosti do ISO 400 i pro větší tisky. Do této hodnoty je šum ve všech barevných kanálech vyrovnaný a tudíž málo viditelný. Citlivost ISO 800 a 1 600 mají již histogramy barevných kanálů více oddělené, a tak takové zvyšování nutně povede ke kompromisům v kvalitě.

sum_1.png sum_2.png
Graf šumu

Na druhou stranu při maximální hodnotě dokážeme fotografovat i ve velmi komplikovaných podmínkách a technická úroveň už při posuzování nemusí nutně hrát hlavní roli. Vynikající je rezistence vůči barevné vadě, která je na praktických ukázkách téměř nepřítomná.

větve.JPG
max. velikost
Najít chromatickou vadu je poměrně obtížné

Naměřili jsme

První fotografii vám Samsung umožní pořídit za dobu o málo delší než dvě a půl vteřiny a to není v daném segmentu vůbec špatný výsledek. Rychlost sekvenčního snímání není v této kategorii určitě ten nejpodstatnější údaj. Naměřené hodnoty jsou jen průměrné, zato nezpomalují a můžete stejnou rychlostí necelého jednoho obrázku za vteřinu naplnit celou kartu.

Předostříte-li si záběr před samotnou expozicí, můžete se soustředit už jen na rozhodující moment. Reakce bude okamžitá. I v případě, že spoušť nenamáčknete předem, dočkáte se expozice v řádu několika málo desetin vteřiny. Doba ostření se ovšem prodloužila v přítmí a při vytaženém objektivu k delšímu konci.

Samsung S850
první snímek2,70 s
snímek bez namáčknutí0,48 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,59 s
rychlost sériového snímání0,9 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSanDisk 512 MB 40×

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

W01.JPG W02.JPG
max. velikost | max. velikost
W03.JPG W04.JPG
max. velikost | max. velikost
W05.JPG W06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na širokém ohnisku, postupně všechny citlivosti
T01.JPG T02.JPG
max. velikost | max. velikost
T03.JPG T04.JPG
max. velikost | max. velikost
T05.JPG T06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhém ohnisku, postupně všechny citlivosti
bez bl.JPG bl.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru bez blesku a s bleskem
bez bl int.JPG Bl int.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v interiéru  bez blesku a s bleskem
S01.JPG S02.JPG
max. velikost | max. velikost
S03.JPG S04.JPG
max. velikost | max. velikost
S05.JPG S06.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
makro.JPG
max. velikost
Fotoaparát sám rozpozná potřebu přepnout se do makro režimu a dokáže zaostřit předměty už od jednoho cm

jemná struktura.JPG

max. velikost
Velice dobrá je schopnost interpretovat jemné, málo kontrastní detaily
proti.JPG
max. velikost
Nepřímé protisvětlo těsně nad záběrem způsobilo odlesky v objektivu a snížení kontrastu

Další demosnímky bez komentáře

01.JPG 02.JPG
max. velikost | max. velikost
03.JPG 04.JPG
max. velikost | max. velikost
05.JPG 06.JPG
max. velikost | max. velikost
07.JPG 08.JPG
max. velikost | max. velikost
09.jpg 10.JPG
max. velikost | max. velikost
11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost
13.JPG 14.JPG
max. velikost | max. velikost
15.JPG 16.JPG
max. velikost | max. velikost
17.JPG
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Samsung S850 je příjemný digitál, který bez problému schováte do kapsy a máte jej neustále k dispozici. Určitě může zaujmout svojí příznivou cenou a může sloužit stejně dobře naprostým začátečníkům, tak i třeba majitelům zrcadlovek jako obrazový zápisníček. Ti docela určitě kvitují s povděkem kreativní režimy na hlavním voliči.

Poněkud kontraproduktivní mi přišly efekty přístupné tím nejšikovnějším tlačítkem. Dokázal bych si docela dobře představit na tomto místě nějakou užitečnější funkci. Překvapila mě absence histogramu, který není k dispozici ani v režimu prohlížení. To je v terénu v podstatě jediná záruka kvalitní kontroly expozice a může náročnějším fotografům citelně scházet. Zvláště pak když se tomuto modelu nedostalo do vínku ukládání do formátu RAW, v němž se dá dodatečně v počítačové „černé komoře“ často mnoho nedostatků napravit.

Celkový dojem to ovšem k předpokládanému, nepříliš náročnému užívání nepokazilo a mohu tenhle digitál označit za povedený. Díky jednoduchému ovládání a českému menu může být dobrou volbou i pro uchazeče digitální fotografie, kteří s podobnou technikou ještě nebyli v kontaktu a hledají ten správný přístroj pro odhalení krás fotografování. Této bezesporu ušlechtilé zábavy.

Plusy:

  • velikost
  • výdrž

Mínusy:

  • absence histogramu

Cena:

  • 6 690 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud