Pohlednice Online za vás odešle pozdrav odkudkoli

12. září 2016
TWEET SDÍLET
Aplikace Pohlednice je titulem České pošty, skrze jejíž doručovací síť jsou také všechna psaní doručována, a to po celém světě. A ať už máte na poštu jakýkoli názor, aplikace Pohlednice se jí povedla.

Aplikace je sice graficky strohá, na druhou stranu příjemně svižná a kompletně v češtině, díky čemuž je také srozumitelná i méně jazykově nadaným uživatelům. K tomu také poskytuje množství bonusů, i tak by ale šlo něco udělat  lépe.

Domů, ven, i za oceán

Po spuštění aplikace máte k dispozici dvě volby – vytvořit pohlednici novou, nebo procházet ty uložené, rozpracované, či už odeslané a doručené. V levém horním rohu se nachází symbol třech čar, díky kterým se dostanete do menu. Na tomto místě je najdete vždy, ať už se v aplikaci nacházíte kdekoli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Uložené pohlednice můžete dále editovat.

Možná překvapivě je zde docela dost informací. Vyjma návratu odkudkoli v aplikaci na domovskou obrazovku zde najdete nabídku ohledně voucherů. Jestliže si totiž Pohlednici oblíbíte, nic vám nebrání v tom používat jí pravidelně. Abyste ušetřili nějakou tu korunu, nákup voucheru se vám vyplatí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Minimální počet pohlednic na vystavení voucheru jsou tři, můžete je kombinovat mezi odesíláním do ČR, Evropy i zbytku světa.

Důležité je, že je můžete koupit přímo v aplikaci a to ve třech variantách. Záleží jen na vás, zda budete odkudkoli po světě posílat své pohlednice do České republiky, do Evropy nebo mimo ni. Od toho se samozřejmě odvíjí cena, ale platí, že k deseti pohlednicím dostanete jednu zdarma. Vouchery jsou přenosné mezi zařízeními a jejich platnost je neomezená. Dokud tedy bude aplikace Pohlednice existovat, budou vaše vouchery platit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na slevy český národ prostě slyší.

V samotném nastavení aplikace si můžete zvolit svůj automatický podpis, abyste jej nemuseli vždy vypisovat. Přidat můžete i svůj email nebo číslo zákaznické karty, pokud ji vlastníte. Užitečná je i záložka Ptáte se, ve které se třeba dozvíte, že aplikace Pohlednice je dostupná pro platformy Android (verze 4.0 a novější) a iOS (verze 7 a novější), a že se v současné době na Windows Phone rozhodně nechystá. Její uživatelé musí využít webového prostředí skrze internetový prohlížeč ve svém zařízení.

Kalhoty neproděláte

Obchodní podmínky, oproti těm, které získáte v záložce Ceník, obsahují hodně obsáhlé a nudné informace. V ceníku se totiž dočtete, kolik vás kolik pohlednic a kam bude stát, a to ať už vlastníte zákaznickou kartu, nebo ne. Jeden tuzemsky adresovaný pohled o běžné velikosti A4 vás vyjde na 25 Kč, do Evropy už na 39 Kč a po zbytku světa jedna pohlednice vyjde na 44 Kč.

Česká pošta určuje cenu od váhy, pokud byste ale posílali jen tuzemskou pohlednici, vyšla by vás známka na 16 Kč. K tomu je třeba připočítat cenu samotné pohlednice. Zásilka do Evropy by stála 27 Kč, mimo ni 32 Kč (potažmo také 27 Kč ekonomickou cestou). Na oficiální a kompletní ceníky České pošty se můžete podívat na stránkách CeskaPosta.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Zákaznická karta se vyplatí, díky ní máte na služby České pošty výhodnější ceny.

Po srovnání cen tak zjistíte, že s aplikací rozhodně neproděláte. Navíc vám odpadá, zejména v zahraničí, zjišťování, jakou hodnotou známky pohled ofrankovat. Aplikaci je totiž jedno, odkud pozdrav posíláte. Tiskne i odesílá se z Prahy.

Je ale třeba brát na zřetel fakt, že při odesílání fotografie se přenáší nějaká data skrze síť operátora. Pokud jste v zahraničí, mohou tam být poplatky. Pro jistotu ale můžete vyhledat kavárnu s Wi-Fi připojením. Jistě, pořád je levnější poslat zprávu SMS (či zprávu skrze nějaký komunikační titul – WhatsApp, Viber, Messenger), na druhou stranu ale tolik nepotěší a těžko si ji daná osoba vytiskne a dá třeba na ledničku.

Jednoduchý postup, jednoduchý výsledek

Když chcete pohlednici vytvořit, předně je třeba zvolit její formát. Na výběr je běžná A6, velká A5 nebo dlouhá DL. Pak už stačí vybrat snímek ze své galerie, pořídit jej přímo v aplikaci (bez pokročilých možností), nebo použít nějaký předdefinovaný. Ať tak či onak, pro nejmenší formát pohlednice by měl mít alespoň 2 Mpx. Samozřejmě čím více, tím lépe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K dispozici jsou tři nejběžnější formáty pohlednice.

Následně se vám zobrazí jednoduchý editor. Zde můžete snímek na pohlednici ještě dodatečně upravit funkcemi z titulu Aviary. Přítomná je základní úprava (ořez, jas, kontrast, ostrost), četné filtry, po fotografii ale můžete i kreslit nebo psát a využít i základní retušovací možnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K decentnímu doladění fotografie přítomná základní úprava plně dostačuje.

Vyjma tohoto můžete na fotografii vložit i nějakou tematickou šablonu. Ty jsou ale spíše kýčovité a nepříliš povedené. Zde by to šlo rozhodně lépe, třeba jako v titulu Ink Cards (Android, iOS). Následujícím krokem už je vyplnění textu vašeho vzkazu (bez použití systémových emotikon) s možností aplikace několika různých fontů. Změnit lze velikost písma i jeho barva.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Textu se vám na pohled vejde hodně, zapomeňte ale jakékoli malůvky.

Stačí zadat adresáty, kterých může být až deset a máte-li vyplněné adresy ve svých kontaktech, lze adresu převzít i odtud, aniž byste museli vše vypisovat ručně. Následně zaplatíte skrze bránu PayU svou kreditní kartou a máte hotovo – odesláno. Adresát se tak může začít těšit na váš pozdrav.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledek přijde adresátovi do schránky přesně tak, jako klasická pohlednice. Balení do obálek jako u služeb Printic nebo Capturio se nekoná, zde totiž vytváříte „jen“ pohlednici.

Ten mu dorazí dle příslušných poštovních podmínek, obvykle do týdne od zaplacení a to na pohlednicovém kartóně vysoké gramáže s přední stranou v lesku a zadní v matu, s lehce barevným nádechem do béžova. Je to trošku retro, ale vypadá to dobře. Stejně jako celá služba.

Na nic nečekáte, vše jde plynule a výsledek je maximální – a ať už vyfotíte sebe, destinaci, kterou jste navštívili, nebo cokoli jiného. Ve všech případech to je hlavně jednodušší, než vybírat pohled v kolotoči trafiky a hledat blízkou poštovní schránku.

Plusy:

  • Koupě voucheru
  • Dostupná úprava
  • Svižné prostředí
  • Výběr adresáta z kontaktů

Mínusy:

  • Kýčovité rámečky
  • Nepříliš vzhledné prostředí

Základní informace

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz