Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

24. září 2020
TWEET SDÍLET

​S půlroční periodicitou vydává Zoner aktualizaci komplexního programu pro správu a úpravu fotografií, a také videa, Zoner Photo Studio X (ZPS X). Jarní upgrade se soustředil na pokročilou editaci barev a podzimní novinky na tento trend navazují v režimu lokálních úprav – u zvolených oblastí snímku je nově možné provádět jak tonální korekce pomocí křivky, tak korekce barev. K dalším inovacím patří křivka Luma, možnost variování jedné fotografie, propracovanější aplikace presetů a nové automatické nástroje pro srovnání linií.

Automatické srovnání linií

Velmi užitečným nástrojem, například pro fotografy architektury, kteří se často potýkají s kácejícími se liniemi, je nová inteligentní funkce automatické srovnání linií v modulu Vyvolat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K trojici táhel, jimiž se dosud rovnaly (svislé a vodorovné) linie v záběru, přibyla na liště čtveřice tlačítek s nabídkou autokorekčních režimů. Srovnání linií můžete nechat na inteligentním algoritmu, jenž sám vyhodnotí, podle kterých linií v záběru má být perspektiva korigována, nebo máte možnost zvolit automatické srovnání pouze vodorovných nebo svislých linií.

Výsledek pak lze samozřejmě doladit ručně, vězte však, že algoritmus, který Zoner (jak se uvádí v tiskové zprávě) vyvinul ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, podle našeho testování funguje vskutku dobře.

Témata článku: Fotografický software, Testy, Fotoaplikace, Zoner Photo Studio