Podzimní Zoner Photo Studio X přináší nový export fotek a slibuje ďábelskou rychlost

18. září 2019
TWEET SDÍLET
  • Po půl roce Zoner vydal velký upgrade svého Photo Studia X
  • Programátoři zapracovali na exportu fotografií a hromadě drobností
  • Český program se dnes chlubí 32 tisíci předplatitelů

Astronomické léto sice skoční až za několik málo dnů, brněnský Zoner už ale přesto vydal svoji každoroční podzimní aktualizaci správce fotografií a editoru Zoner Photo Studio X.

Barevné profily a náhledy RAW v 1:1

Nová verze přináší vylepšený správce barevných profilů, ZPS proto slibuje konzistentní barvy ve všech svých částech. Správa barev je ve výchozím stavu zapnutá a přebírá nastavení operačního systému, nicméně profesionálové si mohou snadno nastavit vlastní profily.

Klepněte pro větší obrázek
ZPS X slibuje konzistentní barvy a lepší práci s barevnými profily

Další novinka potěší fotografy, kteří se neobjedou bez rawů, nicméně jejich mašiny k nim nepřipojují dostatečně velké náhledy. To se týká třeba fotoaparátů Sony, Fuji a dronů DJI. ZPS nyní umí na pozadí tyto náhledy dopočítat v plném rozlišení, aniž by brzdil celý běh programu. Zrychlení se dočkalo také označování fotografií v katalogu hvězdičkami a barevnými značkami.

Klepněte pro větší obrázek
Program umí dopočítat náhledy v plném rozlišení

Export fotek nyní umí skoro všechno

Hlavní novinkou podzimní aktualizace je nicméně zcela přepracovaný export fotek v režimu Vyvolat. Namísto prostého uložení do JPEG nyní export nabízí integrovaný dialog, který umožňuje nejen volbu formátu fotografií, ale také změny rozměrů, doostření a nastavení, co se má stát s metadaty (EXIF).

Klepněte pro větší obrázek
Nový komplexní dialog pro export fotografií

Profesionální fotograf, který bude exportovat fotografie třeba pro své klienty, tak může z fotografií zaškrtnutím jednoho políčka odstranit třeba vlastní poznámky. Stejně tak můžete při exportu snadno odstranit GPS/polohu, aniž byste si poškodili snímky v originálním katalogu aj.

Samozřejmě nechybí ani možnost přejmenování exportovaných fotografií, přičemž programátoři ze Zoneru připravili desítky zástupných maker, takže v názvu může být prakticky jakákoliv hodnota a autorovi, místu, případně údaj z metadat/EXIF.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Makra pro přejmenování souborů, možnost nastavení metadat, která se mají/nemají exportovat a nakonec kombinace několika exportních profilů

Jelikož tohoto exportní dialog nabízí opravdu mnoho, veškeré nastavení můžete uložit do samostatného profilu a ten aplikovat na všechny fotky, případně spustit několik z nich naráz a v jednom kroku vytvořit fotky pro klienta, pro web atp.

Zoner připravil několik základních exportních profilů pro typické situace.

Nové kalendáře a koláže

Drobných vylepšení se nakonec dočkal i kreativní režim Vytvořit, který se dočkal několika nových formátů stolních kalendářů a také novými kolážemi s režimem Podle obsahu. V takovém případě se scéna koláže složená z několika fotek automaticky přeskládá podle poměrů stran fotografií, které použijete. Předchozí koláže naopak ořízly fotografie, aby udržely své fixní rozložení.

Klepněte pro větší obrázek
Nové šablony pro stolní kalendář

Firemní zákazníci se nakonec mohou těšit na anotace, kdy mohou otevřené dokumenty snáze překrýt různými základními vektorovými tvary.

Zoner slibuje citelně rychlejší workflow

Všechny tyto novinky dohromady by měly přinést hlavně citelně rychlejší workflow při práci s fotografiemi v katalogu. Programátoři současně opravili hromadu drobných chyb. Na další velký upgrade se můžete těšit zase za půl roku, přičemž v mezidobí bude Zoner pokračovat ve vydávání drobných aktualizací s dalšími opravami.

Klepněte pro větší obrázek
Koláž podle obsahu, kdy se její rozměry a poměry stran spočítají podle použitých fotografií

Programátoři se chtějí výhledově více zaměřit na jednoduchou střižnu, kterou Zoner představil loni na podzim, a samozřejmě i na další součásti programu.

32 tisíc předplatitelů

Zoner Photo Studio před dvěma lety přešlo na režim předplatného, což byl v českých podmínkách docela risk. Přece jen, pomalu se teprve učíme průběžně platit třeba za Spotify, ale v případě softwaru na to nejsme příliš zvyklí.

Čísla Zoneru jsou však docela optimistická. Zatímco před dvěma lety se mohli pochlubit 18 tisíci předplatitelů, loni to už bylo 26 tisíc a dnes to dělá 32 tisíc průběžně platících fanoušku Photo Studia. 60 % z nich jsou zákazníci z Česka, zbytek pak ze zahraničí.

Zoner Photo Studio X zájemce přijde na 119 korun měsíčně, nebo 1 188 korun ročně a k dispozici je samozřejmě bezplatné demo.

Témata článku: Software, Fotoaplikace, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software