22
Fotogalerie

Podzimní Canon: HD video v řadě SX

Spolu s novou digitální zrcadlovkou představil Canon také řadu kompaktů. Zajímvě se vyvýjí především řada G a SX.

Včera jsme si představili inovovaný model fullframové zrcadlovky Canon EOS 5D Mark II, jak již bylo řečeno, spolu se zrcadlovkou představil Canon také pětici nových digitálních kompaktů. Právě jejich popis bude náplní dnešního článku.

Canon PowerShot G10

Očekávaný vývoj v podobě dalšího upgradu modelové řady G byl více než odhadnutelný. Po svém dřívějším macešském chování se Canon rozhodl věnovat prémiové řadě kompaktů více pozornosti. To se projevilo právě nyní, kdy přichází v pořadí již třetí model s označením G, který byl uveden po svém znovuzrození.

Podobně jako tomu bylo u modelů G7 a G9, tak i tentokrát je kompakt vyveden v černé barvě. Designově jsme se dočkali poměrně významné změny v uspořádání ovládacích prvků v horní části fotoaparátu. Diskuzními fóry rozebraný malý grip předchůdců je nyní o poznání větší a držení přístroje se objektivně zlepšilo.

PowerShot G10 FSL.jpg PowerShot G10 FSR.jpg
max. velikost | max. velikost

Zmíněná změna horní strany digitálu přinesla nově otočný volič korekce expozice, který nahradil na levé straně dříve použitý volič citlivosti. Volba citlivosti se nyní provádí také otočným voličem, ten je však integrován pod druhý volič expozičních režimů, vedle něj je spoušť se zoomovacím okružím a hlavní vypínač. Ergonomicky se jedná o bezproblémovou konstrukci, která navíc umožňuje pohotové ovládání. Designově se pak digitál podobá starým kinofilmovým dálkoměrům.

PowerShot G10 TOP.jpg
max. velikost

Nebyl by to Canon, aby nepřišel s vyšším rozlišením snímače oproti předchozí generaci. Tentokrát je na snímači celkem 14,7 Mpx, jeho velikost je pak 1/1,7", maximální velikost fotografií je 4 416 × 3 312 obrazových bodů. Samozřejmostí je pak ukládání snímků ve formátu JPEG anebo v surovém RAWu, v případě videosekvencí se ukládá záznam jako AVI.

Podstatnou a velmi příjemnou změnou je nový objektiv, který nabídne pětinásobný optický zoom s počátečním ohniskem 28 mm, druhý konec skla pak nese hodnotu 140 mm, a to vše při světelnosti F2,8–4,5. Stabilizace obrazu funguje u tohoto kompaktu na principu plovoucího uložení čoček v objektivu. Pro zájemce budou k dispozici také širokoúhlé a telepředsádky. Ostření je možné od jednoho centimetru.

Změny se dočkal také hledáček a displej fotoaparátu. Velmi často diskutovaným neduhem Canonu PowerShot Gxx je fakt, že v optickém hledáčku je vidět kus objektivu, především při jeho vyzoomování. Tato vlastnost je daní za snahu snížit na minimum paralaxu hledáčku, v nově přepracovaném hledáčku již je vidět pouze velmi malý kousek objektivu ve srovnání s předchůdci.

PowerShot G10 BCK.jpg PowerShot G10 FRT.jpg PowerShot G10 SIDE RGHT.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Displej fotoaparátu se na první pohled neliší od modelu G9, při své úhlopříčce 3" se však dočkal rozlišení 460 000 obrazových bodů, což bychom velmi rádi považovali za nový standard třípalcových displejů. Obraz na displeji je ostrý a čistý s dostatečným množstvím detailů.

O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 4, který řídí také novou funkci fotoaparátu i-Contrast. Ta slouží k rozšíření dynamického rozsahu digitálu, což by se mělo projevit lepší kresbou především ve stínech a ve světlech. Složení expozičních režimů je standardní – automatika, program, priorita clony a času, plný manuál. Tyto volby jsou doplněny ještě dvěma pozicemi pro uložení vlastního nastavení, výběrem scénického režimu, natáčením videosekvencí a režimem pro snímání panoramat.

Pro ukládání snímků slouží slot na SD karty, napájení je v režii Li-Ion akumulátoru. Fotoaparát by se měl objevit na trhu na přelomu října a listopadu. Jeho koncová cena zatím nebyla stanovena, předpokládáme však cenu někde kolem 12 000 Kč.

Canon Digital ixus 870 IS a Digital Ixus 980 IS

Tradičně byly na podzim představeny také dva zástupci vyšší řady stylových ultrakompaktů z řady Ixus 8xx a 9xx. Model s nižším číselným označením nabídne širokoúhlý objektiv 28 mm s čtyřnásobným optickým zoomem v kombinaci s 10 Mpx rozlišením a třípalcovým displejem. Funkční výbava fotoaparátu je velmi podobná předchůdci.

Digital IXUS 870 IS GOLD BCK.jpg Digital IXUS 870 IS GOLD FRT HOR.jpg Digital IXUS 870 IS SILVER TOP.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

U modelu 980 IS je použit stejný snímač jako v případě PowerShotu G10, tedy 14,7Mpx rozlišení při velikosti 1/1,7". Rozsah objektivu je téměř čtyřnásobný s počátečním ohniskem 36 mm. Novinkou je přidání manuálního režimu ke standardní nabídce automatiky a scénických módů.

Digital IXUS 980 IS BLACK BCK.jpg Digital IXUS 980 IS BLACK FRT HOR.jpg Digital IXUS 980 IS SILVER FSL HOR.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zajímavou funkcí je pak samospoušť s detekcí tváře, kterou využijete například při skupinových portrétech. Fotoaparát indikuje několik tváří na scéně a po stisku spouště čeká až se na scéně objeví další tvář, teprve poté exponuje. Podrobnou prohlídku modelu najdete v následujícm krátkém videu.

VIDEO: 274 'První pohled na Canon Ixus 980 IS'

Oba dva modely využívají pro ukládání fotografií shodně karty formátu SD a napájeny jsou pomocí Li-Ion akumulátoru. Předpokládané uvedení na trh je na přelomu září a října. Koncová cena zatím nebyla stanovena.

Canon PowerShot SX1 IS a PowerShot SX10 IS

Pouze necelý měsíc od uvedení kompaktního ultrazoomu PowerShot SX110 IS se objevila další dvojice ultrazoomových fotoaparátů. V tomto případě se však nejedná o upgrade staršího přístoje, ale o zcela novou modelovou řadu, která se snaží navázat na úspěchy modelu PowerShot S5, jehož v portfoliu výrobce nahrazují.

PowerShot SX1 IS BCK.jpg PowerShot SX1 IS FRT.jpg PowerShot SX1 IS FSL 2.jpg PowerShot SX1 IS FSL FLASH.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikostmax. velikost

Již na první pohled je zřejmé, že oba dva modely jsou velmi podobné, a také tomu tak je. Zásadní rozdíl mezi oběma digitály je v možnostech natáčení videa, kdy model SX10 nabíde standardní VGA rozlišení kdežto model SX1 umí natáčet HD video, v obou případech pa se stereo zvukem. Posledním rozdílem je také možnost snímání do RAWu, kterou nabídne pouze vyšší model SX1.

PowerShot SX1 IS BCK LCD.jpg PowerShot SX1 IS SIDE LFT.jpg PowerShot SX1 IS TOP.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Poprvé byl v této skupině digitálů použit snímač typu CMOS, který nabídne rozlišení 10 Mpx při velikosti 1/2,3", najdeme jej však pouze i vyššího modelu SX1, v druhém přístroji je použit tradičnější CCD snímač. Další významnou inovací je použití objektivu s dvacetinásobným rozsahem zoomu, který odpovídá ohniskům 28–560 mmpři zachování vcelku dobré světelnosti F2,8–5,7. Samozřejmostí je v tomto případě také stabilizace plovoucím uložením optických členů objektivu.

PowerShot SX10 IS FRT.jpg PowerShot SX10 IS FSL FLASH.jpg PowerShot SX10 IS FSL LCD.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Oba dva digitály nabídnou elektronický hledáček a také výklopný displej, a právě v technických parametrech opět najdeme rozdíly, zatámco model SX1 má hledáček velikosti 0,40" s rozlišením 148 000 a displej s úhlopříčkou 2,8", u nižšího modelu SX10 je hledáček o chlup větší 0,44" má však mnohem vyšší rozlišení 235 000 bodů, displej shodného rozlišení má velikost 2,5".

Napájení je tradičně pod taktovkou čtyř AA článků, snímky je možné ukládat na SD karty. Nižší model SX10 by se měl objevit na trhu na přelomu října a listopadu, vyšší bratříček SX1 pak o něco později.

Určitě si přečtěte

Články odjinud