Podvodník roku 2011: Kompaktní Sony TX10

30. června 2011
TWEET SDÍLET
Označení podvodník zde není myšleno nijak zle. Ba naopak, druhá generace vodotěsných aparátů TX od Sony je při focení pod hladinou prostě doopravdy dobrá.

Průkopníkovi vodotěsných ultrakompaktů, společnosti Olympus, v současnosti konkuruje vícero renomovaných výrobců digitální fototechniky. Mezi nejúspěšnější rivaly třídy Mju Tough, původně označované zkratkou SW, patří Panasonic s řadou FT, Pentax s aparáty tříd W a WG nebo netradiční Canon D10 s přímou optikou uzavřený v robustním těle.

Standardem pro současné vodotěsné aparáty je širokoúhlé ohnisko odpovídající ekvivalentu kinofilmových 28 mm, případně méně. Rozsah optického zoomu představuje troj až pětinásobek základního ohniska. Světelnost objektivů na tomto ohnisku díky převažující periskopické optice zpravidla neklesá pod F3,1. Výjimkou je světelný objektiv na Canonu D10, který však není širokoúhlý. Většina vodotěsných aparátů nabízí možnost snímání videosekvencí v HD, případně ve Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TX10 je druhou generací vodotěsných kompaktů TX a přímým konkurentem
modelů Olympus Mju Tough a Panasonic třídy FT

Mechanická ochrana objektivu před poškozením je v případě vodotěsných aparátů o něco složitější než u běžných přístrojů. Lamela chránící objektiv ve vypnutém stavu je mechanický element, který se může důsledkem usazování minerálů ze slané vody poškodit, případně způsobit poškození samotného objektivu. Obnažená optika bez jakéhokoliv krytu naopak zvyšuje riziko poškození objektivu při kontaktu s ostrými předměty.

Sony TX10, který je v hlavní roli tohoto testu, je po modelu TX5 druhou generací aparátů Sony v segmentu vodotěsných přístrojů. Kromě využití vysokorychlostního snímače typu BSI CMOS přináší do třídy vodotěsných přístrojů dotykový displej, rozměrný kryt objektivu, výjimečně širokoúhlý objektiv a neobvykle štíhlé tělo. Kromě vodotěsnosti do hloubky 5 metrů deklaruje odolnost vůči nárazu z výšky 1,5 metru a mrazuvzdornost do -10 °C.

Odolný elegán s dotykovým ovládáním

Srdcem TX10 je snímač BSI CMOS s extrémně vysokým rozlišením 16,2 megapixelů, což v praxi znamená 4 608 × 3 456 obrazových bodů. BSI označuje zezadu osvětlený snímač, čili obvody nestojí v cestě toku světla, a to dopadá na světlocitlivé prvky bez přechodu přes obvody snímače. Vzhledem k rozměrům snímače 6,2 × 4,6 mm je použito mírně řečeno přehnané rozlišení a jeho reálný užitek je minimální. Podobné rozlišení využívá zrcadlovka Nikon D7000 na snímači o rozměrech 23,6 × 15,7 mm.

Klepněte pro větší obrázek 
Minimalizované ovládací prvky a dotykový displej jsou
charakteristickými rysy modelu TX10
Klepněte pro větší obrázek
Štíhlé tělo aparátu je hlavně pod hladinou vhodné pojistit poutkem na zápěstí

Stabilizovaný objektiv přístroje má stejně jako většina vodotěsných kompaktů periskopickou konstrukci. Čočky se při zoomování pohybují uvnitř přístroje, přičemž světlo sem vede optický hranol. Toto řešení omezuje světelnost objektivu, která se od minimálního ohniska k maximálnímu mění od F3, 5 po F4, 6. Velmi příjemný je rozsah, který začíná na velmi širokoúhlém ekvivalentu kinofilmových 24 mm a končí na hodnotě 100 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Na horní straně se nachází hlavní vypínač, tlačítko prohlížení snímků, spoušť
a tlačítko pro snímání videosekvencí

Vodotěsné „Téčko“ ostří pomocí devíti zaostřovacích bodů, díky dotykovému displeji je možné zvolit bod ostření i dotykem prstu. Rozlišení displeje je 921 000 obrazových bodů při úhlopříčce 3 palce (72,6 mm). Podobně jako všechny novější aparáty od Sony, i TX10 je vybaven duálním slotem pro paměťové karty MemoryStick i SD, včetně podpory MemoryStick Pro-HG Duo a formátu SDXC.

 

Klepněte pro větší obrázek
Pod vodotěsným krytem na spodní straně přístroje se nachází prostor pro štíhlý akumulátor NP-BN1
a duální slot pro paměťové karty MemoryStick Duo a SD/SDHC/SDXC

Štíhlé tělo aparátu je z lehkého kovu a díky dotykovému displeji jsou ovládací prvky na horní straně přístroje redukovány na nezbytné minimum. Je zde rozměrná spoušť, zapuštěný hlavní vypínač a blíže k zadní stěně drobné tlačítka záznamu videosekvencí a režimu prohlížení snímků. Pravá horní strana je osazena malou zapuštěnou páčkou zoomu, která při manipulaci jednou rukou může vést k nechtěnému vyklouznutí přístroje. 
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměrný kryt objektivu je kompromisem mezi obnaženou optikou a tenkými lamelami,
které se mohou mechanicky poškodit.

Objektiv má rozměrný kryt, který zabírá téměř polovinu přední strany přístroje. Jde o kompromis mezi obnaženou optikou a automatické uzavírání lamelou, uživatel se může rozhodnout, v jakém stavu aparát zůstane po použití ve vodě. V každém případě je třeba aparát po focení v mineralizované nebo slané vodě důkladně opláchnout. Nevýhodou posuvného krytu je, že i po důkladném utření se pod ním zdržuje voda, proto je vhodné aparát před dlouhodobějším uložením důkladně osušit.

Klepněte pro větší obrázek
Levá strana přístroje nemá konektory, ani ovládací prvky. Horní hrana na pravé straně je osazena
drobnou páčkou zoomu, pod vodotěsným krytem se nacházejí USB a HDMI konektory
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní příslušenství aparátu Sony TX10; nabíjení baterie je řešeno netradičně prostřednictvím
připojení aparátu k USB; v balení se nachází i síťový adaptér s USB konektorem (není na snímku)

Na pravé straně přístroje se nachází kryt s těsněním, pod kterým jsou konektory pro připojení k USB portu a HDMI. Nabíjení baterie je řešeno netradičně prostřednictvím USB kabelu přímo v aparátu. V balení se místo nabíječky nachází adaptér pro nabíjení ze sítě. Spodní strana přístroje má šachtu pro paměťovou kartu a akumulátor NP-BN1 s deklarovanou kapacitou 250 snímků. Kryt tohoto prostoru je také vybaven těsněním.

Klepněte pro větší obrázek 
Displej při snímání zobrazuje všechny potřebné informace kromě živého histogramu;
dotykem lze zvolit expoziční režim, bod zaostření a podobně

TX10 je schopen vyfotografovat první snímek přibližně sekundu po zapnutí. Zaostřování v běžných světelných podmínkách na základním ohnisku je velmi rychlé a přesné, při maximálním ohnisku trvá ostření aparátu přibližně o půl sekundy déle. Ostření zřetelně zpomalí v šeru, aparát si v limitovaném rozsahu vzdáleností vypomáhá asistenčním světlem. Zabudovaný blesk je v porovnání s konkurenčním Panasonicem FT2 méně výkonný, má dosah necelé čtyři metry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ikony v hlavním menu je možné uspořádat podle potřeby

Displej umožňuje několik úrovní vizualizace informací. Nechybí zobrazení citlivosti ISO, rozlišení, poměru stran, odhadovaný počet snímků při zvoleném rozlišení a podobně. Zobrazení živého histogramu TX10 nenabízí. Přímým dotykem můžeme na displeji měnit rozlišení, režim blesku, samospoušť, režim snímání nebo aktivovat volbu ostření dotykem.

Klepněte pro větší obrázek
Podrobné menu nastavení aparátu je rozděleno do čtyř záložek

Hlavní menu je složeno z rozměrných ikon vybraných funkcí. Po kliknutí na piktogram ozubeného kola je možné přidat, odstranit nebo změnit jejich pořadí podle potřeb uživatele jednoduchým tahem prstu ze seznamu na levé straně displeje. Piktogram kufru vyvolá podrobné menu rozděleny do čtyř záložek, zde je možné nastavit všechny dostupné parametry snímání, prohlížení, správy souborů, regionální nastavení a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo volba režimu snímání, kde lze aktivovat i panoramatické či 3D snímky; ve středu a vpravo pestrá paleta scénických režimů; nechybí speciální režim pro snímání pod vodou

Samostatné menu tvoří volba režimu snímání. Nechybí inteligentní automatika, na snímání panoramat, 3D snímků či videosekvencí jsou určeny zvláštní scénické režimy. Jelikož TX10 je v podstatě expoziční automat, nezajišťuje přímý přístup k nastavení clony a času. Dostupná je kompenzace expozice v režimu programové automatiky. Na rozdíl od většiny předešlých modelů třídy T, nechybí manuální vyvážení bílé, včetně zvláštního vyvážení bílé pro snímání pod vodou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K režimu prohlížení neodmyslitelně patří přehledný kalendář

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Sony, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí jen tři tisíce ** Přicházejí už i první monitory s panelem OLED

Jiří Kuruc
Monitory
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály