Podvodník roku 2011: Kompaktní Sony TX10

30. června 2011
TWEET SDÍLET
Označení podvodník zde není myšleno nijak zle. Ba naopak, druhá generace vodotěsných aparátů TX od Sony je při focení pod hladinou prostě doopravdy dobrá.

Průkopníkovi vodotěsných ultrakompaktů, společnosti Olympus, v současnosti konkuruje vícero renomovaných výrobců digitální fototechniky. Mezi nejúspěšnější rivaly třídy Mju Tough, původně označované zkratkou SW, patří Panasonic s řadou FT, Pentax s aparáty tříd W a WG nebo netradiční Canon D10 s přímou optikou uzavřený v robustním těle.

Standardem pro současné vodotěsné aparáty je širokoúhlé ohnisko odpovídající ekvivalentu kinofilmových 28 mm, případně méně. Rozsah optického zoomu představuje troj až pětinásobek základního ohniska. Světelnost objektivů na tomto ohnisku díky převažující periskopické optice zpravidla neklesá pod F3,1. Výjimkou je světelný objektiv na Canonu D10, který však není širokoúhlý. Většina vodotěsných aparátů nabízí možnost snímání videosekvencí v HD, případně ve Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TX10 je druhou generací vodotěsných kompaktů TX a přímým konkurentem
modelů Olympus Mju Tough a Panasonic třídy FT

Mechanická ochrana objektivu před poškozením je v případě vodotěsných aparátů o něco složitější než u běžných přístrojů. Lamela chránící objektiv ve vypnutém stavu je mechanický element, který se může důsledkem usazování minerálů ze slané vody poškodit, případně způsobit poškození samotného objektivu. Obnažená optika bez jakéhokoliv krytu naopak zvyšuje riziko poškození objektivu při kontaktu s ostrými předměty.

Sony TX10, který je v hlavní roli tohoto testu, je po modelu TX5 druhou generací aparátů Sony v segmentu vodotěsných přístrojů. Kromě využití vysokorychlostního snímače typu BSI CMOS přináší do třídy vodotěsných přístrojů dotykový displej, rozměrný kryt objektivu, výjimečně širokoúhlý objektiv a neobvykle štíhlé tělo. Kromě vodotěsnosti do hloubky 5 metrů deklaruje odolnost vůči nárazu z výšky 1,5 metru a mrazuvzdornost do -10 °C.

Odolný elegán s dotykovým ovládáním

Srdcem TX10 je snímač BSI CMOS s extrémně vysokým rozlišením 16,2 megapixelů, což v praxi znamená 4 608 × 3 456 obrazových bodů. BSI označuje zezadu osvětlený snímač, čili obvody nestojí v cestě toku světla, a to dopadá na světlocitlivé prvky bez přechodu přes obvody snímače. Vzhledem k rozměrům snímače 6,2 × 4,6 mm je použito mírně řečeno přehnané rozlišení a jeho reálný užitek je minimální. Podobné rozlišení využívá zrcadlovka Nikon D7000 na snímači o rozměrech 23,6 × 15,7 mm.

Klepněte pro větší obrázek 
Minimalizované ovládací prvky a dotykový displej jsou
charakteristickými rysy modelu TX10
Klepněte pro větší obrázek
Štíhlé tělo aparátu je hlavně pod hladinou vhodné pojistit poutkem na zápěstí

Stabilizovaný objektiv přístroje má stejně jako většina vodotěsných kompaktů periskopickou konstrukci. Čočky se při zoomování pohybují uvnitř přístroje, přičemž světlo sem vede optický hranol. Toto řešení omezuje světelnost objektivu, která se od minimálního ohniska k maximálnímu mění od F3, 5 po F4, 6. Velmi příjemný je rozsah, který začíná na velmi širokoúhlém ekvivalentu kinofilmových 24 mm a končí na hodnotě 100 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Na horní straně se nachází hlavní vypínač, tlačítko prohlížení snímků, spoušť
a tlačítko pro snímání videosekvencí

Vodotěsné „Téčko“ ostří pomocí devíti zaostřovacích bodů, díky dotykovému displeji je možné zvolit bod ostření i dotykem prstu. Rozlišení displeje je 921 000 obrazových bodů při úhlopříčce 3 palce (72,6 mm). Podobně jako všechny novější aparáty od Sony, i TX10 je vybaven duálním slotem pro paměťové karty MemoryStick i SD, včetně podpory MemoryStick Pro-HG Duo a formátu SDXC.

 

Klepněte pro větší obrázek
Pod vodotěsným krytem na spodní straně přístroje se nachází prostor pro štíhlý akumulátor NP-BN1
a duální slot pro paměťové karty MemoryStick Duo a SD/SDHC/SDXC

Štíhlé tělo aparátu je z lehkého kovu a díky dotykovému displeji jsou ovládací prvky na horní straně přístroje redukovány na nezbytné minimum. Je zde rozměrná spoušť, zapuštěný hlavní vypínač a blíže k zadní stěně drobné tlačítka záznamu videosekvencí a režimu prohlížení snímků. Pravá horní strana je osazena malou zapuštěnou páčkou zoomu, která při manipulaci jednou rukou může vést k nechtěnému vyklouznutí přístroje. 
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměrný kryt objektivu je kompromisem mezi obnaženou optikou a tenkými lamelami,
které se mohou mechanicky poškodit.

Objektiv má rozměrný kryt, který zabírá téměř polovinu přední strany přístroje. Jde o kompromis mezi obnaženou optikou a automatické uzavírání lamelou, uživatel se může rozhodnout, v jakém stavu aparát zůstane po použití ve vodě. V každém případě je třeba aparát po focení v mineralizované nebo slané vodě důkladně opláchnout. Nevýhodou posuvného krytu je, že i po důkladném utření se pod ním zdržuje voda, proto je vhodné aparát před dlouhodobějším uložením důkladně osušit.

Klepněte pro větší obrázek
Levá strana přístroje nemá konektory, ani ovládací prvky. Horní hrana na pravé straně je osazena
drobnou páčkou zoomu, pod vodotěsným krytem se nacházejí USB a HDMI konektory
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní příslušenství aparátu Sony TX10; nabíjení baterie je řešeno netradičně prostřednictvím
připojení aparátu k USB; v balení se nachází i síťový adaptér s USB konektorem (není na snímku)

Na pravé straně přístroje se nachází kryt s těsněním, pod kterým jsou konektory pro připojení k USB portu a HDMI. Nabíjení baterie je řešeno netradičně prostřednictvím USB kabelu přímo v aparátu. V balení se místo nabíječky nachází adaptér pro nabíjení ze sítě. Spodní strana přístroje má šachtu pro paměťovou kartu a akumulátor NP-BN1 s deklarovanou kapacitou 250 snímků. Kryt tohoto prostoru je také vybaven těsněním.

Klepněte pro větší obrázek 
Displej při snímání zobrazuje všechny potřebné informace kromě živého histogramu;
dotykem lze zvolit expoziční režim, bod zaostření a podobně

TX10 je schopen vyfotografovat první snímek přibližně sekundu po zapnutí. Zaostřování v běžných světelných podmínkách na základním ohnisku je velmi rychlé a přesné, při maximálním ohnisku trvá ostření aparátu přibližně o půl sekundy déle. Ostření zřetelně zpomalí v šeru, aparát si v limitovaném rozsahu vzdáleností vypomáhá asistenčním světlem. Zabudovaný blesk je v porovnání s konkurenčním Panasonicem FT2 méně výkonný, má dosah necelé čtyři metry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ikony v hlavním menu je možné uspořádat podle potřeby

Displej umožňuje několik úrovní vizualizace informací. Nechybí zobrazení citlivosti ISO, rozlišení, poměru stran, odhadovaný počet snímků při zvoleném rozlišení a podobně. Zobrazení živého histogramu TX10 nenabízí. Přímým dotykem můžeme na displeji měnit rozlišení, režim blesku, samospoušť, režim snímání nebo aktivovat volbu ostření dotykem.

Klepněte pro větší obrázek
Podrobné menu nastavení aparátu je rozděleno do čtyř záložek

Hlavní menu je složeno z rozměrných ikon vybraných funkcí. Po kliknutí na piktogram ozubeného kola je možné přidat, odstranit nebo změnit jejich pořadí podle potřeb uživatele jednoduchým tahem prstu ze seznamu na levé straně displeje. Piktogram kufru vyvolá podrobné menu rozděleny do čtyř záložek, zde je možné nastavit všechny dostupné parametry snímání, prohlížení, správy souborů, regionální nastavení a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo volba režimu snímání, kde lze aktivovat i panoramatické či 3D snímky; ve středu a vpravo pestrá paleta scénických režimů; nechybí speciální režim pro snímání pod vodou

Samostatné menu tvoří volba režimu snímání. Nechybí inteligentní automatika, na snímání panoramat, 3D snímků či videosekvencí jsou určeny zvláštní scénické režimy. Jelikož TX10 je v podstatě expoziční automat, nezajišťuje přímý přístup k nastavení clony a času. Dostupná je kompenzace expozice v režimu programové automatiky. Na rozdíl od většiny předešlých modelů třídy T, nechybí manuální vyvážení bílé, včetně zvláštního vyvážení bílé pro snímání pod vodou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K režimu prohlížení neodmyslitelně patří přehledný kalendář

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Sony, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz