Player One Astronomy – pětice videokamer slibuje skvělý obraz za rozumnou cenu

13. dubna 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Sightron představila pět nových kamer řady Player One Astronomy. Pojmenované jsou podle planet v souladu s velikostí senzoru každé kamery. Ty jsou od společnosti Sony a jejich velikosti jsou 1/2,8" pro varianty Mars a 1/1,8" pro modely Neptun. Na trhu budou od příštího týdne.

Každá z pěti kamer je vybavena mechanismem, který umožňuje naklonění snímače tak, aby se co nejvíce eliminovaly problémy s Newtonovými prstenci, které se vyskytují zejména při fotografování slunce. Kamery jsou určeny k fotografování konkrétních planet a podle toho také mají různé obrazové senzory a pojmenování. Označení „C“ znamená snímání v barvě a „M“ naopak značí černobílý výstup.

Kamery Neptune-C a Neptune-M mají snímač označený IMX178, který má rozlišení 6,4 Mpx. Neptune-C II oproti nim slibuje vyšší citlivost v infračervené oblasti, snížený šum a vyšší snímkovou frekvenci, a to díky vylepšenému 1/1,8" snímači IMX464. Jeho rozlišení je ale jen 4,3 Mpx. V plném rozlišení také umí nahrávat záznam rychlostí 93 fps.

Kamery Player One Mars-C a Mars-M využívají různé senzory. První řečený používá obrazový snímač Sony IMX462 s rozlišením 2,1Mpx a veliksotí1/2,8". Černobílý model má stejné rozlišení, i když jde o snímač IMX290, který je ideální pro použití s různými filtry.

Všechny kamery řady Player One Astronomy lze připojit k dalekohledu s bajonetem T o rozměru 1,25" nebo pomocí Barlowova objektivu mezi kamerou a dalekohledem, nechybí ani čtvrtinový závit k uchycení na libovolný stativ.

Pro stabilní přenos datového toku jsou kamery osazeny 256 MB paměti. Modely Neptune-C II, Neptune-M a Mars-M stojí 329 dolarů (cca 7 200 Kč), model Neptun-C pak 319 dolarů (cca 7 000 Kč) a model Mars-C vyjde na 269 dolarů (cca 5 900 Kč).

Spolu s kamerami uvedla Sightron i trojici filtrů. Filtr označený IR850nm umožňuje průchod infračerveného světla s vlnovými délkami většími než 850nm, přičemž ty kratší blokuje. Další filtr IR685nm funguje stejně, jen s jinými vlnovými délkami.

Třetím je UV/IR Cut filtr. Ten blokuje infračervené a ultrafialové světlo na cestě ke snímači při průchodu světla na viditelných vlnových délkách. Cena prvních dvou je 28 dolarů (cca 620 Kč), posledního řečeného pak 25 dolarů (cca 550 Kč). Více informací a možnost objednání najdete na stránkách agenaastro.com.

Témata článku: Technika

Určitě si přečtěte

Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

15 Adam Kos

Adam Kos
Fotografický software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Sony A7C – nejmenší z velkých bezzrcadlovek (test)

Sony A7C – nejmenší z velkých bezzrcadlovek (test)

25 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
BezzrcadlovkySonyTesty
Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Klasické filmy s fotografií v hlavní roli, jako je Zvětšenina nebo Okno do dvora, znají nejspíš všichni. Kamery však natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

4 Petr Březina, Helena Vyplelová

Petr BřezinaHelena Vyplelová
Kultura
18 výhodných fotoaparátů nejen na cesty. Kompakty i bezzrcadlovky

18 výhodných fotoaparátů nejen na cesty. Kompakty i bezzrcadlovky

17 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem