Pixii – první digitál francouzského startupu nemá displej

24. října 2018
TWEET SDÍLET
Svět digitální fotografie většinu času doprovází honba za technicky stále dokonalejšími stroji, vyšším rozlišením a vyšší obrazovou kvalitou. Všechno však jede v relativně stejných vodách. Nových přístupů k fotografování je jako šafránu...

Společně s rozvojem digitální fotografie tu s námi jsou také mobilní telefony, které jsou vybaveny stále lepšími fotojednotkami. V důsledku toho už jsme se dožili doby, kdy mobilní telefony v podstatě eliminovaly celý segment malých a levných digitálních kompaktů a fotka z mobilu je mnohdy dokonce lepší.

Mobilní fotografie se postupně stává důležitější nejen ve světě amatérských fotografů, ale v některých případech i ve světě profesionálním. Málokterý tradiční výrobce však tento trend sleduje a snaží se nové generaci mobilních fotografů vyjít vstříc.

Co když vás baví fotit mobilem, protože je to jednoduchý, rychlý, a především snadný způsob, jak své fotografie sdílet na sociálních sítích. Vystačíte si s nástroji, které jsou dostupné na mobilních platformách a nechcete se zaobírat nějakou úpravou fotek v počítači. Zároveň je pro vás ale důležitá obrazová kvalita a nechcete přijít o možnosti, které nabízí větší snímač a výměnná optika.

V takovém případě budete muset jít cestou doplňkových objektivů k mobilu, což eliminuje pouze část problému anebo se vydáte cestou digitálního aparátu, který je propojen s mobilním telefonem. Ovšem v tomto případě je otázka jaký produkt zvolit, protože všechny dostupné fotoaparáty jsou stále určené především fotografům-entuziastům.

Odpovědí pro výše popsaný model by mohl být představený prototyp fotoaparátu Pixii od stejnojmenného francouzského startupu. Ten představil fotoaparát, který má dálkoměrnou koncepci, je osazen bajonetem Leica M, nemá žádný displej a veškeré snímky se odesílají rovnou do mobilního telefonu, kde si je také můžete prohlížet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pixii je zcela nový koncept a podle prototypů, jejichž snímky byly zveřejněny, se jedná o minimalisticky vyhlížející fotoaparát. Samotné tělo je vyrobeno z větší části z hliníku, který doplňuje plast. Uvnitř fotoaparátu by měl být CMOS snímač s globální závěrkou, který nabídne údajně dynamický rozsah 60–90 dB.

Základní citlivost, se kterou snímač pracuje je ISO 200, avšak je možné ji volit v rozsahu ISO 100 až 6400. Podrobnější informace o snímači, respektive jeho velikost a rozlišení, zatím nebyly zveřejněny. Dostupná je pouze informace o velikosti jednotlivých pixelů, které mají rozměr 5,5 µm.

Zajímavé je použití bajonetu Leica M, navíc s adaptérem bude možné využívat i objektivy s bajonetem M39 a LTM. Při expozici bude nutné nastavit ručně clonu a také ručně ostřit, expoziční čas pak bude možné zvolit ručně nebo opět automaticky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládací prvky jsou vpravdě minimální – na horní straně je spoušť a dialogový roller, sáňky na blesk či jiné příslušenství a malý stavový displej. Na zadní straně je pak další roller, jedno tlačítko a okulár hledáčku.

Hledáček je optický a nabídne zvětšení 0,67×, má integrovaný LED podsvícený rámeček pro komponování (40/50 mm a 28/35 mm) a samozřejmě i zobrazení expozičních hodnot. Síla podsvícení se reguluje automaticky, stejně tak i hledáček již má zabudovanou automatickou korekci paralaxy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nic víc na těle Pixii nenajdete, pro další nastavení či úpravu voličů nebo prohlížení fotografií je třeba spojit digitál s mobilním telefonem. Pro ukládání bude určena vestavěná paměť s kapacitou 8 nebo 32 GB, případně se snímky budou rovnou posílat do mobilního telefonu. Baterie má kapacitu 1000 mAh, vespod je stativový závit a uvnitř těla pak bezdrátová jednotka.

Témata článku: Technika, Leica, Kompaktní fotoaparáty, Dálkoměr, Fotoaplikace, Streetfoto

Určitě si přečtěte

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Petr Březina

Petr Březina
Příslušenství
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika