Picasa2: Digitální knihovna fotografií od Google

Picasa2: Digitální knihovna fotografií od Google

Tento správce digitálních snímků by se dal orazítkovat heslem „v jednoduchosti je síla.“ A díky implementovaným funkcím a tomu, že je Picasa2 zcela zdarma, už opravdu každý může snadno a pohodlně organizovat své digitální fotografie.

Picasa2 je aplikace pro spravování a základní úpravu fotografií, má jednoduché ovládání a příjemné uživatelské rozhraní. Jeho funkce a možnosti budete objevovat postupně a často vás mile překvapí. Podporuje nejrozšířenější grafické formáty TIF, BMP, GIF, PSD, RAW, PNG a videoformáty AVI, MPG, ASF, WMV a MOV.

Okno programu je rozděleno do několika částí. Při levém okraji jsou adresáře seřazené podle data, respektive jsou zde odkazy na fyzické umístění těchto adresářů s fotografiemi na pevném disku. Pod hlavním menu je panel nástrojů s několika základními funkcemi pro správu (jako je importování fotografií, slideshow či zálohování snímků na CD anebo DVD). U spodního okraje je umístěný panel, díky kterému můžete rychle přistoupit k vybraným možnostem pro publikování fotografií. Zbytek okna zabírají náhledy na fotografie v adresářích.


Příjemné pracovní prostředí Picasa2

Zobrazení okna programu je možné měnit podle několika přednastavených možností, některé jsou spíše pro efekt než pro běžné používání (například okno programu v sépiové barvě nebo černobílé), jiné naproti tomu mohou být užitečné (jako zobrazení přepálených pixelů nebo upravení jasu).

Picasa2 skenuje složky v počítači a na nalezené fotografie vytváří odkazy v interní databázi. Díky ní pak lze rychle vyhledávat požadované snímky. Při prvním spuštění programu se můžete rozhodnout, zda necháte skenovat všechny pevné disky na svém počítači nebo pouze dokumenty a pracovní plochu.

Snímky lze do databáze přidávat a odebírat i ručně. Například můžete v průzkumníku označit požadované snímky a vložit je do databáze, nebo lze využít „Folder Manager“ (správce složek), díky kterému můžete ručně označit vybrané adresáře na pevném disku a program pak tyto složky prohledá, zda obsahují nějaké fotografie.


Folder manager slouží pro ruční vybrání adresářů skenovaných k nalezení fotografií

O každém adresáři můžete rozhodnout, zda bude nebo nebude skenován. Pokud skenován bude, můžete navíc rozhodnout, jestli má Picasa2 monitorovat tento adresář, kdyby v něm přibyly další fotografie.

Pomocí programu můžete manipulovat jak s obsahem fotografií, tak s jejich fyzickým umístěním na disku. Dvojitým poklepáním na libovolnou fotografii se přenesete do editačního prostředí. U levého okraje editačního okna se objeví panel nástrojů. U spodní části lze pak plynule zvětšovat snímek pomocí jezdce na posuvníku nebo například zobrazit histogram a základní informace o vybrané fotografii (clona, čas, fotoaparát a ohnisková vzdálenost).

Picasa2 vesměs umožňuje různé automatické úpravy a všechny úpravy můžete provádět pomocí myši – na klávesnici, pokud nebudete chtít, nemusíte ani sáhnout. Na panelu nástrojů jsou tři záložky Basic Fixes (základní opravy), Tuning (ladění) a Effects (efekty). Mezi základní opravy patří ořez fotografie, kde si můžete ručně zvolit poměr stran, které bude mít ořezaný obrázek, nebo se spolehnout na přednastavené hodnoty, které se hodí například pro úpravu fotografií před tiskem. Užitečné je zde i tlačítko Preview (předvést), které dočasně fotografii ořízne a zobrazí tak, jak bude snímek vypadat po oříznutí.


Ořez fotografie v poměru stran 4×6. Nástin konečné podoby ořezaného obrázku se zobrazí pomocí Preview

Pro narovnání horizontu lze využít další funkce, která zobrazí přerušovanou mřížku a snímek lze narovnat pomocí posuvníku. Spolu s narovnáním bude snímek rovněž automaticky ořezán, což je jedině plus. Další možnou úpravou je korekce efektu červených očí, na jehož kvalitu v obdobných programech máme všichni vlastní názor. Nic převratného to není ani v této aplikaci.

Dobrých výsledků lze dosáhnout pomocí automatické úpravy skrývající se pod tlačítkem s usměvavým názvem „I’m feeling lucky“ (cítím se šťastný). Dále lze automaticky upravit barvu a kontrast.


Rozdíl mezi zdrojovou a výslednou fotografií po aplikování funkce I’m feeling lucky

Pro další upravení a vylepšení fotografií slouží funkce na druhé záložce. Zde opět pomocí posuvníků můžete upravit světla a stíny ve scéně a také teplotu barev. Nebo vybrat pomocí kapátka neutrální šedou barvu a odstranit tak nechtěné zabarvení ve scéně.

Na poslední záložce je tucet efektů, které lze na vybranou fotografii použít. Jedná se o doostření, převedení fotografie do sépiového tónování nebo na černobílou fotografii, zesílení teplých tónů, napodobení filmového zrna, přidání barevného nádechu nebo saturace. Mezi další, zajímavější, efekty patří simulace měkkého rozostření, záře, převod do černobílé fotografie se simulací fotografických barevných filtrů, odbarvení fotografie okolo vybraného středu. Dále pak stupňované zabarvení, kterým lze napodobit efekt šedého přechodové filtru nebo přidat barevný nádech vybrané části obrazu.


Odbarvení snímku okolo vybraného centra. Pomocí posuvníků lze měnit rozostření okraje odbarvení a poloměr kruhu se zachováním barvy


Převedení stejného snímku na černobílou fotografii při simulování barevných filtrů, na ukázce použité „filtry“ červený a zelený

Každá změna je zaznamenána do databáze a tak, pokud za pár dní zjistíte, že daná úprava jisté fotografie vám nevyhovuje, není problém tyto úpravy beze ztráty vrátit. Změny provedené v Picasa2 se projeví pouze v okně aplikace, pokud si upravenou fotografii otevřete v jiném editoru, bude beze změn. K trvalému uložení jakýchkoliv úprav je nutné obrázek uložit jako kopii nebo exportovat do vybrané složky. Pokud chcete upravit více snímků najednou můžete tak učinit okopírováním efektů, které jste již použili, z jednoho obrázku na další.

V základním okně lze vybrat i více snímků najednou a na ně pak hromadně aplikovat různé operace. Například je přejmenovat, rotovat, vytisknout (je zde i možnost tisku indexprintu), nebo odeslat e-mailem, vytvořit digitální koláž nebo webovou galerii, označit je hvězdičkou, exportovat, vytvořit z vybraných snímků spořič obrazovky anebo videosekvenci (ve formátu AVI), zálohovat na CD nebo DVD a další.

Fotografie v knihovně můžete rovněž vyhledávat, to se neomezuje jen na názvy souborů. Je umožněno vyhledávání podle klíčových slov, které k lze fotografiím přidělit, podle fotografií označených hvězdičkami a také snadno podle datové osy.


Vybrané snímky lze odeslat z programu přímo přes e-mailového klienta nebo, pokud vlastníte účet na www.gmail.com (kdo by nevlastnil, když velikost schránky je přes 2GB), i přes vlastní schránku

Picasa2 vyniká především velmi intuitivním ovládáním, příjemným uživatelským rozhraním a svými neobvyklými možnostmi. Jediné dvě nevýhody, které lze programu vyčíst, jsou onen jednoduchý přístup ke všem funkcím, protože s ním nemusí být spokojeni náročnější uživatelé. Druhou nevýhodou je pouze anglická verze programu. Naproti tomu si program na nic nehraje. Pokud hledáte správce svých digitálních snímků se základní možností snímky upravit a publikovat, ale pořízení komerčního programu se vám nevejde do rodinného rozpočtu, pak Picasa2 je ideálním řešením.

Systémové požadavky

Operační systém:

MS Windows 98, ME, 2000, XP

Operační paměť (RAM):

64 MB (doporučeno 128 MB)

Volné místo na HDD:

50 MB (doporučeno 100 MB)

Internet:

www.picasa.com

 



 

Určitě si přečtěte

Články odjinud