Picasa: Vylaďte svoje fotografie na maximum

20. dubna 2007
TWEET SDÍLET
Základním editačním úpravám v Picase jsme se již věnovali. Nyní přišel čas na nejrůznější možnosti úprav fotografií a vězte, že jich není málo.

Již dříve bylo uvedeno, že pro přechod do režimu úprav stačí poklepat v Picase na náhled fotografie, kterou chceme editovat. Na levé straně hlavního okna programu se pak objeví panel s nástroji pro úpravy. Panel obsahuje tři záložky: Základní opravy (Basic Fixes), Ladění (Tuning) a Efekty (Effects). Možnostem, které se skrývají pod záložkou Základní opravy, jsme se věnovali v předcházejícím článku, nyní se zaměříme na Ladění a Efekty.

Panel Ladění obsahuje čtyři posuvníky – Zjasnit (Fill Light), Světla (Highlights), Stíny (Shadows) a Teplota barev (Color Temperature). Pod posuvníky je tlačítko s kapátkem pro Výběr neutrální barvy (Neutral Color Picker).

Klepněte pro větší obrázek
Panel Ladění

Posuvníkem Zjasnit lze nastavit projasněni tmavých partií fotografie, posuvníkem Světla ovládáme jas ve světlých partiích a posuvníkem Stíny lze naopak fotografii ztmavit. Vedle těchto tří posuvníků je tlačítko se symbolem magické hůlky, kterým lze upravit jas obrázku automaticky. Všechny změny se samozřejmě okamžitě projeví v editačním okně, stejně tak i v histogramu (pokud je zapnut).

Posuvníkem Teplota barev můžeme do jisté míry ovlivnit barevné podání fotografie, například pokud bylo při fotografování špatně nastaveno vyvážení bílé. Pohybem posuvníku doleva nastává posun ke studenějším tonům, doprava naopak k teplejším tónům.

Poslední fukcí panelu Ladění je „kapátko“ pro Výběr neutrální barvy. Pomocí této funkce můžeme opět opravit barevné podání fotografie, a to tak, že „kapátkem“ ukážeme na místo, které by mělo mít ve skutečnosti neutrální bílou nebo šedou barvu.

Jistě není třeba připomínat, že všechny provedené editační zásahy do fotografie lze libovolně vracet zpátky pomocí tlačítka Zpět (Undo).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití nástroje Výběr neutrální barvy

Panel Efekty (Effects) nabízí celkem dvanáct dalších možností k úpravám fotografií. Některé jsou užitečné, jiné použijete asi jen výjimečně. Nyní si je postupně popíšeme:

Klepněte pro větší obrázek
Panel Efekty

Doostřit (Sharpen)Jak už vyplývá z názvu, slouží k doostření fotografie – bohužel však nemůžeme nijak ovlivnit intenzitu ostření, a nastavená intenzita není zcela ideální.

Sépie (Sepia)Tímto efektem převedeme obrázek do nahnědlého tónu, známého především ze starých fotografií.

ČB (B&W)Převede barevnou fotografii na černobílou.

Oteplit (Warmify)
Pomocí tohoto efektu můžeme změnit barevné podání fotografie směrem k teplejším tónům. Intenzitu nelze nastavit.

Zrnitý film (Film Grain)Přidává do fotografie zrnitost, vyvolává dojem obrázku z klasického filmu.

Tónování (Tint)Tento příkaz umožňuje fotografii tónovat do libovolného odstínu. Pomocí posuvníku Zachování barev (Color Preservation) nastavíme požadovanou sytost barev od původní barevnosti až do čenobílé škály a klepnutím na políčko Vybrat barvu (Pick Color) vybereme z palety požadovaný odstín, do kterého chceme fotografii tónovat.

Sytost (Sarturation)Pomocí posuvníku můžeme měnit sytost barev na fotografii – ve střední poloze odpovídá sytost originálnímu obrázku, doprava se sytost zvyšuje, na opačnou stranu snižuje.

Jemné rozostření (Soft Focus)Vytváří obrázek, kde je část obrazového pole ostrá, ale okolí je rozostřeno. Polohu zaostřené oblasti lze měnit pomocí kurzoru v editačním okně, její velikost nastavíme posuvníkem Velikost (Size) a míru rozostření okolí posuvníkem Intenzita (Amount).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka efektu Jemné rozostření

Záře (Glow)
Tento zajímavý efekt simuluje ozáření objektů na fotografii zdrojem jemného rozptýleného světla. Používá se zejména v portrétní praxi a určitým zjemněním všech obrysů vyvolává dojem jakési „snové“ atmosféry. Posuvníkem Intenzita (Intensity) se nastavuje míra ozáření, posuvníkem Okruh (Radius) se mění velikost pomyslného zvětelného zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití nástroje Záře

Filtrováno ČB (Filtered B&W)
Simuluje používání barevných filtrů v černobílé fotografii. Určitý odstín můžeme zdůraznit použitím filtru doplňkové barvy.

Ohnisková ČB (Focal B&W)
Tento efekt převede fotografii do černobílé škály, pouze část obrazového pole je má původní barevnost. Polohu barevné oblasti lze měnit pomocí kurzoru v editačním okně. Velikost barevné oblasti můžeme měnit posuvníkem Velikost (Size), ostrost přechodu mezi barevnou a černobílou plochou posuvníkem Ostrost (Sharpness).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka efektu Ohnisková ČB

Dělené tónování (Graduated Tint)
Poslední, ale velmi užitečný efekt, simuluje použití tzv. přechodového filtru. Digitální fotoaparáty mají bohužel dosti omezený dynamický rozsah, proto zvláště při focení krajiny dochází k tomu, že krajina je správně exponovaná, ale nebe je ploché a nevýrazné. Pro tyto účely se požívá přechodový filtr, který má horní část tmavší, a eliminuje tak vliv příliš jasné oblohy.

Efekt Dělené tónování má podobný účinek, dokáže oblohu zvýraznit. Kurzorem v editačním okně určíme dělící rovinu (horizont), pohybem kurzoru vpravo či vlevo ji lze naklánět. Pomocí posuvníku Prolnutí (Feather) nastavíme míru ostrosti přechodu, posuvníkem Odstín (Shadow) pak intenzitu ztmavení oblohy. Klepnutím na políčko Vybrat barvu (Pick Color) můžeme případně vybrat barevný odstín, kterým lze oblohu tónovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nástroje Dělené tónování

Tímto jsme definitivně vyčerpali veškeré možnosti, které Picasa nabízí na úpravu fotografií. Ještě se krátce vrátíme k možnostem prezentace našich výtvorů. V předcházejícím článku bylo uvedeno Promítání (Slideshow), Picasa však umožňuje ještě další. Samozřejmostí je Tisk (Print), dále například Koláž (Collage), zajímavá je také možnost vytvoření filmu z fotografií. Picasa také umí přímo odeslat vybrané fotografie mailem (ve spolupráci s přednastaveným poštovním klientem), další „vychytávkou“ je tvorba dárkového cédéčka (Gift CD).

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola


Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět