PhotoStatistica 2.0 vylepšuje způsob vizualizace expozičních dat vašich fotografií

28. ledna 2021
TWEET SDÍLET

PhotoStatistica skenuje EXIF data z velkých dávek fotografií, díky čemuž vám umožní snadno kompilovat statistiky a provádět analýzu napříč adresáři a knihovnami fotografií. Nově tato aplikace pro operační systém macOS dostala aktualizaci na verzi 2.0, která nabízí nejen přepracované uživatelské rozhraní, ale rozjedete ji i na počítačích s procesorem Apple M1.

Uživatelské rozhraní je inspirováno celým operačním systémem Big Sur, také proto podporuje i ARM procesory, i když ty aktuálně najdete jen ve dvou strojích Applu – MacBooku Air a Macu mini. Značně se však také rychlily jednotlivé procesy, takže aplikace počítá a vykresluje grafy až dvakrát rychleji než předchozí verze.

Photostatistica se používá velice jednoduše. Aplikace totiž skenuje EXIF data z vámi vybraných zdrojů, z knihoven Capture One Pro nebo Lightroom v počítači (zde však musíte mít snímky uloženy lokálně, na Adobe Cloud aplikace nedosáhne). Můžete také samozřejmě použít nativní aplikaci Fotky (opět pokud nejsou snímky na iCloudu). Formát souboru je aplikaci jedno, pokud jej podporuje váš počítač, podporuje jej i ona.

Po provedeném skenu můžete data filtrovat dle dostupných EXIF dat a vizualizovat své fotografie pomocí koláčových grafů, kontingenčních tabulek apod. Můžete si i vybrat, zda chcete grafy exportovat jako soubory PNG, nebo exportovat nezpracovaná data ve formátu CSV. Analýzy a výsledky lze také průběžně ukládat, podle toho, jak fotografie do archivů titulu přidáváte.

Chcete-li se tedy o svých fotografiích dozvědět více, jedná se o naprosto ideální titul. Ušetří vám totiž množství práce procházením vašich počinů a zkoumáním, co mají společného (více jsme psali v původním článku). Verze 2.0 vyžaduje pro svůj chod minimálně macOS ve verzi 11.0 a novější. Velikost aplikace jsou pouhé 3 MB a stahovat ji můžete za 149 Kč přímo v Mac App Store.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaplikace, Apple, iOS, Telefony s iOS na Heureka.cz