Prezentace fotografií prostřednictvím internetových stránek je nenahraditelný způsob, jak svá díla představit celému světu. O dalším využití ani nemluvě. Skrývá však několik překážek. Jednou z nezanedbatelných podmínek, je velikost výsledného souboru.
U snímků pořízených digitálním fotoaparátem je tato hodnota, začínající na hranici 1,2 MB, i v dnešní době rychlého internetu velkým soustem. Tento problém však lze elegantně vyřešit díky kompresnímu algoritmu JPEG.
Komprese JPEG
Komprese JPEG je technologie založena na správném nastavení hranice mezi velikostí souboru a kvalitou obrazových dat. Cílem je snížit první ze zmíněných hodnot (velikost souboru) na minimum, při zachování druhé uvedené hodnoty (kvalita obrazu) v rozumné míře, tedy najít správný poměr, kdy obrázek vypadá stále dobře. Komprese JPG funguje na principu snižování množství informací týkajících se barvy, při zachování kvality informací o jasu zpracovávaného souboru. Výsledná ztráta se projeví především nutným snížením kvality barevných přechodů, ideálním případem je stav, kdy tuto ztrátu lidské oko ještě není schopné zaregistrovat.


Fotografie ve formátu JPG – kvalita komprese nastavena na hodnotu 100 (Maximum). Vedle je umístěn detail pro porovnání ztráty kvality


Fotografie ve formátu JPG – kvalita komprese nastavena na hodnotu 60 (High). Vedle je umístěn detail pro porovnání ztráty kvality


Fotografie ve formátu JPG – kvalita komprese nastavena na hodnotu 30 (Medium). Vedle je umístěn detail pro porovnání ztráty kvality
JPEG a Photoshop
Oblíbený Photoshop má v nabídce funkcí pro ukládání snímků ve formátu JPEG s nastavením dodatečných parametrů: File / Save for web – jak již sám název napovídá. Postup je následující:
- Otevřeme soubor který máme v úmyslu zpracovávat (File / Open).
- Provedeme běžné úpravy pro zvelebení našeho snímku, které považujeme za vhodné (úprava jasu a kontrastu, barevných tónu apod.).
- Jsme-li se vzhledem našeho obrázku spokojeni, je třeba vhodně upravit jeho rozměry a nastavit rozlišení. Nejčastější hodnota je 72 dpi, která vyplývá z podmínky zobrazování fotografií prostřednictvím monitoru (Image / Image size).

- Nakonec jej uložíme ve formátu JPEG, jak již bylo řečeno, pomocí příkazu File / Save for web.

Jemnější nastavení parametrů formátu JPEG provedeme dialogovém okně pomocí jednotlivých voleb:
- Formát ve kterém chceme soubor uložit – v našem případě JPEG
- Kvalita komprese – Low až Maximum, čemuž odpovídá i hodnota Quality (0 až 100)
- Optimized – jemná redukce velikosti souboru (dle upozornění v nápovědě se zvolením této možnosti soubor stává méně kompatibilní)
- Progressive – soubor je na stránku nahráván plynule (obdoba volby Interlaced u GIFu)
- ICC Profile – vloží do souboru barevný profil, je-li k němu nějaký přiřazen
- Blur – jemné rozostření obrázku (lze použít pro zjemnění příliš ostrých přechodů mezi jednotlivými barvami)
- Matte – nastavení barvy průhledných bodů (jsou-li nějaké)
V levém horním rohu jsou umístěny záložky pro přepínání mezi náhledem na originální soubor a na soubor optimalizovaný (případně na obě verze současně) a v levém spodním rohu se zobrazují informace o konečné velikosti souboru a o délce jeho načítání při zvolené rychlosti připojení k internetu.
Nyní již zbývá pouze dané nastavení potvrdit (tlačítko Save) a těšit se z přiměřeně kvalitních, avšak co do velikosti malých obrazových souborů. Nakonec už stačí jen nahrát takto upravené fotografie přímo na web a nechat je ohodnotit od navštěvníků vašich stránek.