Photoshop je dostupný pro nové počítače Mac a ACR dostává Super Resolution

Photoshop je dostupný pro nové počítače Mac a ACR dostává Super Resolution

Adobe vydalo novou verzi aplikace Photoshop, která už umožňuje nativní běh softwaru na počítačích Apple s čipem M1. Děje se tak čtyři měsíce poté, co společnost práce na této verzi oznámila. Apple své počítače s procesory Apple Silicon založenými na architektuře ARM totiž představil v listopadu loňského roku.

Nativní Photoshop pro počítače Applu (aktuálně Mac mini, MacBook Air a 13“ MacBook Pro) obsahuje téměř všechny funkce klasické verze. Slibuje ale celkově rychlejší práci, a to díky odladění celého systému novému procesoru. Interní testy společnosti Adobe ukazují, že široká škála funkcí je v nové verzi na počítačích s M1 přibližně 1,5krát rychlejší než podobně konfigurované sestavy předchozí generací s procesorem Intel. Testování zahrnovalo širokou škálu aktivit, včetně otevírání a ukládání souborů, spouštění filtrů a samozřejmě používání výpočetně náročných nástrojů.

Adobe uvádí, že významným důvodem, proč hned první veřejné vydání slibuje takový výkon, je úspěšný program beta testování. Ne každá funkce se do něho ale dostala. Několik funkcí, včetně nedávného představeného pozvání do cloudové editace a synchronizace presetů chybí. Nicméně pokud tyto funkce pro svůj pracovní postup potřebujete, můžete nadále používat stávající verzi Photoshopu běžícího pod rozhraním Rosetta 2.

Aktualizace se dočkala i verze aplikace pro tablety iPad. Ta obdržela dvě nové funkce: procházení historie cloudových souborů a možnost pracovat na nich off-line. Každý soubor v cloudu, který se při práci automaticky ukládá, tak obsahuje svou historii. Nová funkce vám umožní vrátit se v úpravách až 60 dní zpětně. Jednotlivé revize lze i samostatně ukládat.

ACR se Super Resolution

Adobe aktualizovalo i aplikaci Adobe Camera Raw na verzi 13.2. V nové verzi byla do dialogu vylepšení přidána funkce Super Resolution. S její pomocí mohou uživatelé zdvojnásobit šířku a výšku svých snímků, čímž se rozlišení efektivně zčtyřnásobí. Například pokud použijete Super Resolution na 16Mpx snímek, výsledek bude mít 64 Mpx. Této funkce se mají dočkat i uživatelé aplikace Lightroom.

Adobe 2.jpegAdobe 3.png
Zcela vlevo vidíte původní snímek. Ten uprostřed je poté ořezem z bikubického zvětšení, vpravo se jedná o ořez ze Super Resolution zvětšení.

Pro zvětšování používá funkce Super Resolution pokročilý model strojového učení. Učila se to na milionu fotografií a ve srovnání se standardním bikubickým přepočtem slibuje zachování ostrých hran, důležitých detailů i barev. Využití se samozřejmě nabízí při velkém ořezu fotografie, nebo při snaze tisknout velkoformátové obrazy z fotografií pořízených neodpovídajícím zařízením. Funkce má jediné „omezení“. Jak Adobe samo uvádí, pracuje totiž jen se snímky do 500 Mpx.

Super Resolution lze aplikovat na soubory RAW, ale i JPEG, PNG nebo TIFF. Vhodné je samozřejmě nejdříve snímek funkcí zvětšit a až poté jej dále editovat. Funkce je také přímo závislá na výkonu vašeho počítače, takže na slabších strojích počítejte s tím, že bude samotný přepočet chvíli trvat. Lze jej ale provádět i dávkou. Více se dozvíte na blogu Adobe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud