Photoshop je dostupný pro nové počítače Mac a ACR dostává Super Resolution

15. března 2021
TWEET SDÍLET

Adobe vydalo novou verzi aplikace Photoshop, která už umožňuje nativní běh softwaru na počítačích Apple s čipem M1. Děje se tak čtyři měsíce poté, co společnost práce na této verzi oznámila. Apple své počítače s procesory Apple Silicon založenými na architektuře ARM totiž představil v listopadu loňského roku.

Nativní Photoshop pro počítače Applu (aktuálně Mac mini, MacBook Air a 13“ MacBook Pro) obsahuje téměř všechny funkce klasické verze. Slibuje ale celkově rychlejší práci, a to díky odladění celého systému novému procesoru. Interní testy společnosti Adobe ukazují, že široká škála funkcí je v nové verzi na počítačích s M1 přibližně 1,5krát rychlejší než podobně konfigurované sestavy předchozí generací s procesorem Intel. Testování zahrnovalo širokou škálu aktivit, včetně otevírání a ukládání souborů, spouštění filtrů a samozřejmě používání výpočetně náročných nástrojů.

Adobe uvádí, že významným důvodem, proč hned první veřejné vydání slibuje takový výkon, je úspěšný program beta testování. Ne každá funkce se do něho ale dostala. Několik funkcí, včetně nedávného představeného pozvání do cloudové editace a synchronizace presetů chybí. Nicméně pokud tyto funkce pro svůj pracovní postup potřebujete, můžete nadále používat stávající verzi Photoshopu běžícího pod rozhraním Rosetta 2.

Aktualizace se dočkala i verze aplikace pro tablety iPad. Ta obdržela dvě nové funkce: procházení historie cloudových souborů a možnost pracovat na nich off-line. Každý soubor v cloudu, který se při práci automaticky ukládá, tak obsahuje svou historii. Nová funkce vám umožní vrátit se v úpravách až 60 dní zpětně. Jednotlivé revize lze i samostatně ukládat.

ACR se Super Resolution

Adobe aktualizovalo i aplikaci Adobe Camera Raw na verzi 13.2. V nové verzi byla do dialogu vylepšení přidána funkce Super Resolution. S její pomocí mohou uživatelé zdvojnásobit šířku a výšku svých snímků, čímž se rozlišení efektivně zčtyřnásobí. Například pokud použijete Super Resolution na 16Mpx snímek, výsledek bude mít 64 Mpx. Této funkce se mají dočkat i uživatelé aplikace Lightroom.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zcela vlevo vidíte původní snímek. Ten uprostřed je poté ořezem z bikubického zvětšení, vpravo se jedná o ořez ze Super Resolution zvětšení.

Pro zvětšování používá funkce Super Resolution pokročilý model strojového učení. Učila se to na milionu fotografií a ve srovnání se standardním bikubickým přepočtem slibuje zachování ostrých hran, důležitých detailů i barev. Využití se samozřejmě nabízí při velkém ořezu fotografie, nebo při snaze tisknout velkoformátové obrazy z fotografií pořízených neodpovídajícím zařízením. Funkce má jediné „omezení“. Jak Adobe samo uvádí, pracuje totiž jen se snímky do 500 Mpx.

Super Resolution lze aplikovat na soubory RAW, ale i JPEG, PNG nebo TIFF. Vhodné je samozřejmě nejdříve snímek funkcí zvětšit a až poté jej dále editovat. Funkce je také přímo závislá na výkonu vašeho počítače, takže na slabších strojích počítejte s tím, že bude samotný přepočet chvíli trvat. Lze jej ale provádět i dávkou. Více se dozvíte na blogu Adobe.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop, Apple

Určitě si přečtěte

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

15 Adam Kos

Adam Kos
Fotografický software
Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Výběr snímků měsíce dubna má společného jmenovatele v chápání hranic. V dynamicky se měnícím světě, chceme a potřebujeme sami pro sebe vnímat pevnost či tekutost, ostrost či tupost, rovnováhu nebo bouřlivý var.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Fujifilm Instax Mini 40 – levný instantní aparát v retrodesignu míří na trh

Fujifilm Instax Mini 40 – levný instantní aparát v retrodesignu míří na trh

4 Petr Březina

Petr Březina
Instantní fotografieFujifilm
Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Jedni o něm mluví jako o géniovi, v jiných vyvolává otázku, kdo z nás je blázen. Není jednoduché odpovědět. Jedno je ale jisté. Miroslav Tichý je nejuznávanějším českým fotografem ve světě.

39 Andrea Karlíková

Andrea Karlíková
Kultura