Photoshop Elements 3.0 = „Osekaný“ Adobe Photoshop?

Photoshop Elements 3.0 = „Osekaný“ Adobe Photoshop?

Zajímává vás, jak velké jsou rozdíly mezi „dospělým“ Photoshopem a jeho výrazně levnější variantou Photoshopem Elements? V tomto článku se dozvíte, co přesně všechno tento program umí a co mu oproti „velkému“ Photoshopu chybí. Jistě vás bude zajímat i to, že má dokonce i něco navíc.

Jedním z hlavních rozdílů mezi Photoshop Elements 3.0 a jeho „větším bratrem“ Adobe Photoshop CS je bezesporu cena. Autoři vědí, kolik je běžný uživatel ochotný investovat do softwaru pro úpravu fotografií. S několika chybějícími nástroji a něčím navíc činí cenový rozdíl mezi těmito produkty jedenáct tisíc korun českých. To už stojí za pozornost, co myslíte?

Základní rozdíly pro běžného uživatele jsou takové, že Photoshop Elements neumožňuje některé pokročilejší editace a chybí v něm barevné prostory CMYK a Lab. Naproti tomu má klasický editor jednodušší a intuitivnější pracovní prostředí. Navíc je doplněn o organizátor fotografií. Z Photoshopu CS zůstává i podpora RAW formátu. Bohužel stejně jako u něj je zápornou stránkou Elements hardwarová náročnost.
 
K editoru fotografií je připojen organizátor. Jedná se o dva oddělené produkty, nicméně schopné mezi sebou fotografie přenášet. Oba programy mají několik „módů,“ v kterých je můžete spustit. Pro Organizer jsou zde dvě možnosti. Prohlížení a organizování fotografií nebo prohlížení podle kalendáře. Editor má možnosti spustit okno v módu rychlé úpravy snímků, úpravy a vylepšení nebo možnosti začít s čistě bílým plátnem. Mezi těmito módy lze plynule přecházet.


Před naběhnutím programu se objeví uvítací okno. Zde si můžete vybrat, který z programů a jejich módu chcete spustit. To vás může zdržovat, když využíváte převážně jen jednoho produktu, například editoru. Naštěstí je zde umístěna nabídka s možností přímého naběhnutí Editoru nebo Organizeru při příštím spuštění.


 

Pokračování 2 / 3

Organizer, katalog nebo „Digitální kalendář“

Organizer umožňuje spravovat a archivovat fotografie. Snímky lze vkládat z digitálních fotoaparátů, ze skeneru, složek v počítači ale i z mobilních telefonů. V katalogu pak můžete k fotografiím přiřazovat doplňující informace. Například přidávat hodnocení (1–5 hvězdiček) nebo třídit snímky dle daných kategorií, či zakládat kategorie vlastní. Podle těchto informací lze snímky pak i vyhledávat.

V Organizeru je možnost ořezu, úpravy kontrastu, úrovní a doostření. Další editační možností je hromadná rotace o 90°. Pro pokročilejší úpravy je nutné s vybranými snímky přejít do Editoru.


Fotografie lze získat a vložit do katalogu z různých zdrojů

Tisk má několik přednastavených možností, včetně tisku rámečků a indexprintu. Možnosti výstupu tiskem nekončí. Fotografie nebo celý katalog lze zálohovat na CD či DVD. Nakonec lze z fotografií vytvořit kreaci. Z kreací lze uvést například vytvoření slide show, videosekvence ve formátu WMV s možností vytvoření Video CD, různé formy stránek digitálního fotoalba, papírové pohlednice, oznámení či kalendáře nebo webové stránky.


Tisk obsahuje různé přednastavené možnosti včetně tisku indexprintu
nebo například rámečků okolo fotografií

Videosekvenci je možné doplnit o zvukovou stopu ve formátu MP3, WAV či WMA. Také můžete ovlivnit výsledné rozlišení, vybrat z režimů PAL a NTSC, a Video CD nebo DVD kvality obrazu.

V základním módu je prostředí podobné jiným archivačním programům. Nicméně se liší časovou osou pod hlavním menu. Na této ose jsou chronologicky zobrazeny měsíce, v kterých jste pořídili fotografie a importovali je do Organizeru. V levé spodní části pak můžete přepnout zobrazení jednotlivých náhledů. Například dle složek, v kterých jsou umístěny fotografie na disku. Na stejném panelu je i posuvník pro plynulou změnu velikosti náhledů.


Změna zobrazení náhledů je možná dle dne pořízení snímků,
data importování do katalogu nebo podle fyzického umístění

V druhém módu Organizeru je možné celý katalog procházet pomocí kalendáře. V tomto prohlížení se lze pohybovat po dnech, měsících nebo letech virtuálního kalendáře. Pohyb v Organizeru je hodně závislý na hardwaru. Někdy možná až zbytečně vyšperkované prostředí dokáže zpomalit při práci.

undefined


Přepínání mezi dvěma módy Organizeru je zajištěno tlačítky v pravém horním rohu pracovního okna

Pokračování 3 / 3

Editor aneb pevná půda pod nohama

Photoshop EL 3.0 je silný nástroj zejména jako editor. Pochopitelně vychází ze zkušeností nabytých ve Photoshopu CS. Editor podporuje více než dvě desítky grafických formátů. Dobrá je zachovaná podpora surového formátu RAW.


Mód Quick Fix má zjednodušené pracovní prostředí. V jeho pravé části jsou umístěny panely pro rychlou úpravu fotografií. Tyto panely obsahují různé automatizované nástroje snadno ovládané pomocí posuvníků

Editor má dvě základní nastavení, Quick Fix a Standard Edit, pak i třetí možnost a tou je založení čistého plátna ve stejném prostředí jako je rozhraní standardní editace. Právě mód standardní editace nejvíce připomíná prostředí klasického Photoshopu. Obsahuje rovněž spoustu stejných nástrojů. Nicméně je zde na první pohled vidět několik rozdílů.

Při pravém okraji okna jsou známé panely pro práci s vybraným snímkem. Nejvýše je panel s nápovědou, která například vysvětluje jak aplikovat některé efekty nebo jak upravit fotografie. Pod tímto panelem jsou styly a efekty. Jsou to v podstatě rychle přístupné efekty a filtry, které lze aplikovat na danou fotografii, nebo styly pro danou vrstvu. Nejníže je panel, který zobrazuje jednotlivé vrstvy.


Rozhraní Standard Edit se velmi podobá klasickému Photoshopu.
Vpravo nahoře jsou pak umístěna tlačítka pro přechod mezi módy

V editoru můžete vkládat do fotografií text či jiné objekty, ořezávat snímky, odstranit efekt červených očí nebo narovnávat linie. Rovněž lze rotovat snímek nejen o 90° stupňů, ale i o ručně zadaný úhel. Můžete upravovat fotografie pomocí histogramu. A provádět další pokročilé úpravy. Nechybí zde nástroje laso, magická hůlka či klonovaní razítko.


Editor obsahuje možnost úpravy fotografií pomocí histogramu, také upravit nasycení či teplotu barev

Photshop Elements 3.0 dokáže uspokojit nároky většiny uživatelů v oblasti editace a úpravy fotografií. V katalogizování fotografií ještě má co dohánět. Minimálně hardwarové nároky by se autoři měli snažit snížit, jinak program jako správce fotografií neobstojí, i když v sobě obsahuje zajímavé funkce.

Systémové požadavky

Photoshop Elements 3.0

Operační systém

MS Windows XP SP1, 2000 SP4, Mac OS X 10.2.8

Operační paměť (RAM)

256 MB (doporučeno 512 MB)

Volné místo na HDD

800 MB (Windows), 200 MB (Mac OS)

Internet

www.amsoft.cz

Cena (vč. DPH)

3 356 Kč verze pro Windows,

2 999 Kč verze pro Mac OS

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud