Photoshop barevný režim LAB: recenze knihy

22. října 2009
TWEET SDÍLET
Photoshop barevný režim LAB: recenze knihy
Chcete se naučit upravit barvy na svých fotografiích lépe než doposud? Provádět barevné korekce rychle a efektivně?

Existují tři druhy fotografických publikací, které slibují zlepšení vašich digitálních snímků. Ty první se snaží čtenáře naučit lépe fotografovat, především přemýšlet o fotografované scéně před zmáčknutím spouště, druhý typ pak obsahuje úpravu fotografií v počítači po jejich pořízení. A nakonec třetí je mix obou výše uvedených množin publikací.

Proč právě LAB?

Recenzovaná kniha Photoshop barevný režim LAB, s podtitulem Tajemství kaňonů a další dobrodružství v nejsilnějším barevném prostoru, se řadí do druhé zmiňované skupiny publikací. Je tedy určena pro fotografy, fotoeditory či grafiky, kteří již pracují s hotovou fotografií s cílem ji zpracovat tak, aby výsledek vypadal lépe než vstupní snímek.

LAB prostor je specifický tím, že informace o barvě a o kontrastu jsou uchovávány odděleně, což je v ostatních barevných prostorech RGB nebo CMYK nevídané. Sám jsem byl zvědavý na tuto knihu; přestože jsem znal mnohé úpravy možné v LAB prostoru, nedokázal jsem si představit, jak by se o nich dala napsat bezmála čtyřsetstránková kniha.

Jak Dan Margulis, autor publikace, uvádí, prostor LAB se používá ve třech základních případech: jestliže chcete pomocí křivek zesílit barvy na fotografii, zostřit snímek, anebo použít LAB k záchraně zvlášť poškozených fotografií. A klade si za cíl vás naučit nejen tyto základní, ale i pokročilé úpravy.

Struktura kapitol

Polovina knihy, resp. prvních sedm kapitol, se zabývá globálními úpravami fotek, druhá pak přistupuje k využití LAB prostoru pro lokální korekce. Prvních šest je navíc rozděleno vždy na dvě části. V základní části těchto kapitol vám Dan Margulis ukáže čeho a jak chce dosáhnout, neprozradí vám však proč to provedená úprava dovoluje. Ono „proč“ vysvětluje v druhé polovině šesti prvních kapitol, nazvaných Bližší pohled, které jsou určené převážně pokročilému publiku. Jestliže se tedy chcete hlavně vrhnout na úpravu fotografií, nemusíte se zdržovat v druhé části, ale rovnou přeskakovat do dalších kapitol. K přeskočeným částem se můžete vrátit později a dozvědět se, co se skrývá za pozadím aplikovaných úprav.

Klepněte pro větší obrázek

Od sedmé kapitoly autor přestává dělat rozdíly mezi začínajícími a pokročilými uživateli. Zbylé kapitoly jsou tedy psány tak, jako že je čtou pokročilí uživatelé a bez problému se některým čtenářům stane, že si hutnější části k dokonalému pochopení budou muset přečíst vícekrát. Přestože autor píše tak, aby jej pochopili i začátečníci, jistá znalost je zkrátka zapotřebí.

Za domácí úkol

Kromě tohoto rozdělení naleznete na konci každé kapitoly část Otázky a cvičení. Ta slouží k tomu, aby si čtenář ujasnil, zda probrané látce rozumí a cvičením si sám vyzkoušel prováděné úpravy. Správné odpovědi na otázky se nachází v samotném závěru knihy. Cvičení pak máte „za domácí úkol“. Ke kladům knihy jistě patří i to, že LAB prostor nemytizuje a netvrdí, že je všemocný a že veškeré provedené úpravy se jinde než v LAB provést nedají. Dan Margulis však ukazuje, jak požadované úpravy udělat v LAB rychleji a efektivněji než v jiných prostorech.

Před začtením se do popsaných úprav je třeba znát pracovní prostředí Photoshopu a jeho základní funkce – jejich popisem se totiž autor nezabývá a předpokládá jistý stupeň znalosti na straně čtenáře. Provedené úpravy však, alespoň v základní části knihy, není těžké pochopit.

Víc než jen úpravy

S knihou se naučíte navýšit kontrast, sytost barev, doostřit snímky, potlačit barevný digitální šum, odstranit barevný nádech, vyměnit barvy bez nutnosti použít masky… a další úpravy. Co je však neméně důležité – a osobně mi to v některých jiných publikacích chybí – Dan Margulis se soustředí i na to, aby vás naučil rozeznávat (!) fotografie, které se ke konkrétní úpravě pomocí LAB hodí a které nikoliv. Ukáže například jaký postup zvolit pro úpravu portrétu a jaký jiný pro krajinu.

Rovněž vás naučí jak vnímat obrazové informace pomocí čísel, která jsou v LAB esenciální, a jakmile se tomu naučíte, snadno poznáte který snímek potřebuje barevně posunout třeba k žlutým tónům apod. Poznáte tedy nejen jakou úpravu použít, ale také jakou fotografii musíte mít, abyste na ni mohli aplikovat konkrétní postup.

Vady na kráse

Před samotným závěrem si však dovolím i několik výtek. Kniha je totiž velice upovídaná, zřejmě k zvýšení čtivosti textu náročného na pochopení. Mezi úpravami fotografií se tak dočtete různé poznámky o politice, vaření nebo sportu. Na jedné straně to může vstřebávání informací zjednodušit, na straně druhé může začít nudit. Zdárným příkladem je úvod k jinak velice zajímavé a dobře napsané šesté kapitole, kde Dan Margulis začíná pohádkou o dvou malých dětech a zlé čarodějnici (tato pohádka zabírá jeden a půl strany).

Druhá výtka míří k vybraným fotografiím v knize. Ty jsou zvolené samozřejmě tak, aby vás naučili vidět fotografie, použitelné k daným úpravám a aby jste se konkrétní úpravy procvičili. Dle mého názoru však snímky mohly být i atraktivnější, například příliš mnoho pestrobarevných kytiček opět může začít některé čtenáře nudit, či dokonce odradit, což by byla škoda.

Triky v LAB

Dan Margulis vás nenaučí lépe fotografovat, ovšem neklade si to ani za svůj cíl. To, co si zvolil vás naučit, je pracovat s režimem LAB, rychle a snadno v něm upravit barvy, snímky zostřit a vyladit výrazně špatné fotografie. A všechny tyto postupy se mu daří. Dokonce můžete najít v knize takové triky jako vytvoření imaginárních barev v LAB a jejich převod do RGB s cílem zachránit, nebo alespoň potlačit přepaly.

Ke knize dostanete CD, které obsahuje fotografie použité u jednotlivých příkladů a vy si na nich můžete vyzkoušet dané úpravy. Naučit se tak na ilustračních příkladech upravovat i své fotografie.

Knihu k recenzi zapůjčil První virtuální fotoobchod 

Klepněte pro větší obrázek

  • název Photoshop barevný režim LAB
  • autor Dan Margulis
  • nakladatelství Zoner Press, Brno
  • rozsah 384 stran, 200 mm × 235 mm
  • vydání 2008, první
  • doporučená cena 620 Kč
  • kontakt www.zonerpress.cz

Témata článku: Kultura, Fotografický software, Adobe Photoshop


Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

EA plánuje také Star Wars Jedi: Fallen Order 2.

Michal Maliarov
Criterion GamesNeed for Speed
Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

** OteSpace vyvíjí motor PEPEk a dvoustupňovou raketu ** Suborbitality chtěla postavit balistickou raketu Anubis ** Stratosys chce ovládnout nebe s pseudosatelitem Skyrider

Jakub Čížek
ČeskoRaketa
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Desmondova trilogie Assassin

Desmondova trilogie Assassin's Creed měla původně končit cestou do vesmíru

V průběhu vývoje se u her častokrát mění spousta věcí a jinak tomu nebylo ani v případě Assassin's Creed.

Martin Nahodil
Assassin's Creed
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

** Někteří vědci se domnívají, že na Saturnově měsíci Mimasu se nachází vnitřní oceán ** Mají-li pravdu, byl by Mimas třetím měsícem Saturnu s podpovrchovým oceánem ** Je ironií, že badatelé se původně snažili prokázat pravý opak

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Call of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Call of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Microsoft s odkoupením Activision Blizzardu překonal všechny prodejní rekordy na herním trhu. Nyní se začínají objevovat první spekulace o tom, jaké to bude mít následky.

Martin Nahodil
ExkluzivitaCall of Duty
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Warner Bros vyvrací spekulace. Hogwards Legacy má vyjít ještě v letošním roce

Warner Bros vyvrací spekulace. Hogwards Legacy má vyjít ještě v letošním roce

Začátkem týdne internetem začaly kolovat spekulace ohledně odkladu očekávaného kouzelnického RPG. Z oficiálních zdrojů ale přišla zpráva, že se původní plán nemění.

Martin Nahodil
Hogwarts LegacySpekulace
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid