Photokina 2018: Budoucnost bez zrcátka? Jeden bajonet pro všechny?

15. října 2018
TWEET SDÍLET
Letošní veletrh s fotografickou technikou v Kolíně nad Rýnem je za námi. Nabízí se proto otázka, co nového přinesl, jaké trendy převládly a co fanouškům fotografie naznačil do budoucnosti.

​Už měsíc před termínem konání Photokiny jsme byli svědky událostí, které lze označit za svým způsobem průlomové: zrcadlovkoví giganti Nikon a Canon představili své první plnoformátové bezzrcadlovky. Zatímco u Canonu tento krok logicky vyplynul z několikaletého vývoje APS-C přístrojů řady M, u Nikonu lze oznámení modelů Z6 a Z7 označit za velký comeback po neúspěšné misi se systémem Nikon 1.

Plnoformátové dostihy a sázky

Někomu se může zdát, že si Canon a Nikon zbytečně vystříleli náboje předem, ale nakonec se tento krok možná ukázal správný. Svými novinkami osvěžily okurkové letní měsíce, a získaly si tak soustředěnější pozornost publika znuděného každodenními zprávami o ničivém suchu a vedru. Stánky Nikonu a Canonu na Photokině sice zůstaly stranou většího novinářského zájmu, zato však nabídly návštěvníkům, resp. potencionálním zákazníkům hotové produkty. Každý si mohl vyzkoušet, jak se nové bezzrcadlovky ovládají, co zvládnou, a nafotit si testovací snímky (pravda, u Nikonu jste museli mít v zásobě XQD kartu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento první intenzivní dotyk (nejen) k mé lítosti chyběl u netrpělivě očekávané novinky – plnoformátové bezzrcadlovky od Panasoniku. Lumixy S1 a S1R zůstaly po celé trvání veletrhu uvězněny za sklem vitríny. 

Panasonic šlape na plyn – objektiv, bezzrcadlovky a spolupráce s agenturou

Panasonic šlape na plyn – objektiv, bezzrcadlovky a spolupráce s agenturou

Panasonic na tiskové konferenci v rámci veletrhu Photokina oznámil celou řadu, nejen produktových, novinek. Jak se zdá, tak začínají netradiční výrobci fotoaparátů šlapat na paty tradičním značkám.

Vybraní jedinci si sice mohli v zákulisí osahat tělo, ale nebylo ji umožněno vyzkoušet, co se ukrývá vevnitř. I samy technické specifikace byly pouze kusé, přestože velmi slibné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Panasonic nezůstal jediný, kdo představil neúplný produkt. Spíše raritou je fullframe berzzrcadlovka z ruského Krasnogorkého zavodu, Zenit M, zajímavější je příslib plnoformátového systémového kompaktu od Sigmy se snímačem Foveon a bajonetem od Leiky.

Kolínské jednohubky od Zeisse a Zenitu

Kolínské jednohubky od Zeisse a Zenitu

Na letošní Photokině představili své novinky nejen zavedení výrobci fotoaparátů, ale i značky, které se v éře digitální fotografie soustředily spíše na vývoj optiky. Německý Zeiss přichází s plnoformátovým kompaktem ZX1 a ruský Zenit s full-frame bezzrcadlovkou Zenit M.

Stranou plnoformátového bujení zůstává se stoickým klidem stát Fujifilm. Proč by ne, když má v zásobě aparáty jiné kategorie, již sám s nadsázkou nazývá jako super fullframe. Pod tímto označením se samozřejmě ukrývá řada středoformátových bezzrcadlovek, které se na Photokině nenápadně rozrostly o nového člena. Fujifilm GFX 50R byl nejen k vidění, ale i k vyzkoušení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fujifilm: kompaktní středoformát GFX 50R a jeden 100Mpx příslib

Fujifilm: kompaktní středoformát GFX 50R a jeden 100Mpx příslib

Japonský Fujifilm na kolínské Photokině rozšířil své portfolio středoformátových bezzrcadlovek o kompaktnější variantu Fujifilm GFX R. Do budoucna se také můžeme těšit na 100Mpx středoformát.

O čem všem celý ten kolínský humbuk kolem bezzrcadlovkových fullframů, jakož i absence jediné nové zrcadlovky pro širší publikum (Leica S3 se do této kategorie nepočítá), svědčí? O konci zrcadlovek!? Ehm, než se pustíme do předčasných soudů, je nutné vzpomenout na minulý rok, kdy byl uveden veleúspěšný profesionální plnoformát Nikon D850, amatérský model D7500 a Canon představil dokonce hned čtyři zrcadlovky. To na odumření téhle větve digitálů vážně nevypadá, ani když byl letošek na DSLR skoupý…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednu zásadní věc lze však ze vstupu Canonu a Nikonu mezi výrobce plnoformátových bezzrcadlovek vyčíst. I tito přední producenti digitálních zrcadlovek začali brát technologii bez zrcátka velmi vážně a svými novinkami potvrdili, že právě v této oblasti je budoucnost a nelze ji nadále přehlížet… jakkoli jsou zrcadlovky prostorově výrazné a mocné.

Kdo se spojí, vyhraje

Žijeme v globalizovaném světě, a ač se opakovaně objevují protichůdné snahy, stále je to míšení, prolínání, sdílení (sil, technologií, vědomostí), které hýbou světem. A toto sdílení si pomalu prošlapává cestičku i do fotografického průmyslu.

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

Leica dnes na své konferenci v rámci veletrhu Photokina oznámila strategické partnerství se společnostmi Sigma a Panasonic. Společně se budou tyto tři firmy podílet na rozvoji nového bajonetu L-Mount.

První signální byl systém micro 4/3 Olympusu a Panasoniku. Toto spojenectví předznamenalo další do budoucna jistě stále silnější trend – uzavírání aliancí napříč výrobci fotoaparátů i objektivů. Letos se v tomto směru nejvíc činila Leica. V alianci L-Mount spojila své síly s Panasonikem a Sigmou, s nimiž od nynějška sdílí bajonet Leica L.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle obchodních benefitů v podobě většího odbytu tato sdílená technologie potěší zejména samotné fotografy, kteří budou mít širší nabídkou objektivů a zároveň budou moci snáze migrovat mezi fotoaparáty začleněných značek. Že by se chodbičky začaly sbíhat do jediného tunelu, respektive tubusu a v budoucnu (i když hodně vzdáleném) bychom se mohli dočkat jednoho univerzálního bajonetu?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na odpovědi si budeme muset nejspíš nějaký rok počkat. Nové dávky fototechnických novinek bychom se však mohli dočkat mnohem dříve. Veletrh Photokina totiž mění svou periodicitu z dvouleté na roční, a brány Koelnmesse se tak znovu otevřou již v květnu příštího roku.

Témata článku: Technika, Leica, Canon, Objektivy, Bezzrcadlovky, Technologie, Panasonic, Nikon, Zrcadlovky, Sigma, Zenit

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz