Phase One uvádí „středoformát“ pro aerofotografii s rozlišením 280 Mpx a cenou přes 11 milionů

Společnost Phase One Industrial představila nový model středoformátového fotoaparátu s vysokým rozlišením. iXM-RS 280F v setu se stabilizátorem a přijímacím zařízením najde své uplatnění zejména při komerčním leteckém mapování.

Klepněte pro větší obrázek
 

Duální systém s dvojicí senzorů a objektivů s ohniskem 90 mm nabídne rozlišení 284 Mpx, lze jim tedy zaznamenat snímek s počtem pixelů 20 150 × 14 118. Výsledkem jsou velmi objemné soubory (8 a 16bitový TIFF nebo JPEG) s velikostí kolem 1 GB, proto také je soustava vybavena vnitřním SSD úložištěm s kapacitou 1 TB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Citlivost dvojice BSI-CMOS snímačů je možné nastavit v rozsahu ISO 50 až ISO 6400, nejkratší rychlost závěrky odpovídá 1/2000 s, sériové snímání zvládá 2 sn./s. Objektivy nabídnou světelnost F5,6, přičemž zaclonit se dá na F11. K dispozici je však i varianta se třemi objektivy (90, 90, 50 mm) iXM-RS 280F 4-Band, jež dokáže simultánně zaznamenat RGB snímky i infračervené (IR) fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Duální fotoaparát je připevněn ke gyroskopické základně DSM400 od německého výrobce Somag, další součástí jsou přijímač Applanix GNSS/IMU, ovladač Phase One iX. K fotoaparátu je dodáván software iX Flight Management. Celá sestava o rozměrech 46 × 43 × 44 cm a váze 31 kg stojí podobně jako pěkná vilka, zaplatíte za ni 455 000 USD (víc než 11 milionů korun).

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Biblický příběh vypráví o lidech, kteří se smluvili, že si postaví věž, která povede až do nebe. Nebe pro ně nebylo daleko ani vysoko, bylo něčím, čeho je možné dosáhnout.

Michal Černý

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos