Pět typů fotopříslušenství, které je pro začátečníka zbytečné

Pět typů fotopříslušenství, které je pro začátečníka zbytečné

Pokud zrovna začínáte fotit, asi jste zahlceni nejrůznějším fotografickým vybavením a příslušenstvím. Fotograf má v této době chuť koupit a vyzkoušet úplně vše, aby mohl zrealizovat své kreativní fotografické představy. Jenže v začátcích se fotograf ne zcela dobře orientuje ve svých potřebách i možnostech fotovýbavy a může při nákupu udělat několik přehmatů. Pojďme si projít to nejzásadnější, čemu by se měl vyhnout.

To nejdražší na trhu

Když nevím, co chci, tak si koupím to nejlepší a určitě to pro mě bude dostatečně dobré – takto lze k nákupu přistupovat, ale má to jeden zásadní zádrhel. Zatímco třeba dražší mobil nebo televize bude jednoznačně lepší, třeba bezzrcadlovkové vlajkové lodě mají i jisté nevýhody. Například jsou větší a těžší než levnější modely, vyžadují dražší příslušenství, a hlavně se „hůře“ ovládají.

canon.png

Horší ovládání je zde samozřejmě relativní, pro profesionála budou mít perfektní ergonomii, ale začátečník uvidí jen spoustu tlačítek a položek menu, v nichž se sotva zorientuje. Bude potřeba prosedět dlouhé večery u manuálu a instrukčních videí a klidně potrvá roky, než se do důsledku naučí využívat všechny potřebné funkce a skutečně využije možnosti tohoto vybavení.

Lepším přístupem je koupit vybavení střední třídy – takové začátečníka naučí základy a umožní mu růst. Zároveň fotograf během užívání pozná své preference a za několik let si může koupit výbavu podle svých představ. Zejména pokud se z vás postupně stanou profesionálové, původní koupě nepřijde nazmar, profík totiž vždy potřebuje zálohu pro případ poruchy.

Pokračování 2 / 6

Rybí oko a teleobjektiv

Když jsem začínal s fotografií, lákaly mě extrémy. Kupoval jsem si teleobjektiv s dlouhým ohniskem, hrál jsem si s extrémním makrem s poměrem zvětšení větším než 2:1 a pokukoval jsem po rybím oku. Takové objektivy mi poskytovaly při focení zcela jiný zážitek a platilo to i o výsledných fotkách, které se významně liší od běžné lidské perspektivy.

Začátečníka tedy velmi snadno zaujmou takové fotky a následně chce koupit i extrémní objektivy. Jenže dokud si je nevyzkouší, nezjistí, že se hodí jen do velmi specifických podmínek. Navíc takové objektivy přichází s omezeními, ať už to je světelnost a rozměry u teleobjektivů, extrémně plytká hloubka ostrosti u makra nebo omezené možnosti použití fotek z rybího oka, protože galerie plná kruhových a zkreslených fotek rychle přestane poutat pozornost.

fisheye.jpg

Mezi prvním objektivy ve výbavě by měly být základní zoom a pevné ohnisko s dobrou světelností. Následně bych doporučil půjčit si extrémnější objektivy od kamarádů nebo z půjčovny a pár týdnů s nimi fotit. Jen takto zjistíte, zdali vám vyhovují nebo jestli pro svou tvorbu potřebujete jiná ohniska. Také je dost možné, že se vám líbí určitý typ fotek, ale jejich pořizování už pro vás není zcela přirozené a intuitivní.

Pokračování 3 / 6

Levný stativ

Jestli existuje jeden typ příslušenství, na němž se nevyplatí šetřit, jedná se o stativ. Prvním důvodem je, že ponese vaši drahou foto výbavu a jeden poryv větru nebo jedno špatné umístění mohou zavinit její pád a zničení. Přijít o foťák a objektiv za desetitisíce korun kvůli ušetření několik stovek korun je špatné rozhodnutí.

Pokud jste kreativním fotografem, nechcete, aby vás stativ omezoval. Když jej potřebujete postavit doprostřed horské říčky, musíte se na něj spolehnout. Nebo když potřebujete vyklopit středovou tyč a přiblížit foťák zemi, stativ to musí umožňovat. Nemusíte kupovat drahý nebo nový stativ, ale ujistěte se, že má kritické funkce.

U stativů není problém přijít do fotograficky zaměřeného obchodu a nechat si ukázat několik stativů. Tak zjistíte, jak se vám pracuje s různými stativovými hlavami a které vlastnosti byste mohli v budoucnu potřebovat. Pokud se k němu budete hezky chovat, vydrží dlouhé roky, takže vyšší investice dává smysl.

Pokračování 4 / 6

Specializované filtry

Barevný filtr, přechodový filtr, silný ND filtr, to všechno jsou velmi zajímavé kreativní pomůcky, které si kdykoli můžete našroubovat na objektiv. Jenže všechno kreativního je vhodné jen do velmi specifických situací. Zejména pokud chcete takové filtry „jen vyzkoušet“ je dost možné, že za ně zaplatíte tisíce korun a posléze budou ležet v brašně.

Při nákupu prvních filtrů je vhodné sáhnout po něčem univerzálním, jako je polarizační nebo slabší ND filtr. Už samotný polarizační filtr krajinářům nebo fotografům městské architektury ukáže nové možnosti. ND filtry slouží k omezení množství světla dopadajícího na snímač a umožňuje nevídané kreativní možnosti, jenže příliš silný filtr může způsobit problémy s ostřením, kompozicí, ale i s hodnotami expozice, protože znemožní foťáku je zjistit a nastavit automaticky.

Dalším argumentem pro těmto filtrům jsou softwarové filtry. Proč platit tisíce korun za kousek sklíčka, když je možné třeba polarizačního nebo barevného efektu dosáhnout v postprodukci. První krok by tedy mohl jít tímto směrem a až následně zkoušet závitové filtry, které poskytnou mnohem širší možnosti, ale jsou i náročnější na použití.

Pokračování 5 / 6

Pokročilé zábleskové systémy a ateliér

Je velmi snadné propadnout dojmu, že k profesionálním fotkám potřebujete komplikovaný systém blesků nebo studiových světel. Blesky nebo ateliér jsou naprosto skvělé pomůcky, které výrazně zjednoduší focení a pomohou k lepším fotkám. Jenže musíte být zkušeným fotografem, abyste je dokázali naplno využít, a profesionálem, abyste toto vybavení i zaplatili.

Začínající fotograf většinou externí blesk nepotřebuje (a ten zabudovaný by neměl používat), protože se nedostává do kritických situací. Například mu nehrozí, nebude schopný udělat kvalitní fotku neopakovatelného momentu ve špatném světle, za níž mu někdo zaplatil. První potřeba blesku většinou přichází až s fotografickými zakázkami, které fotografa donutí fotit v neoptimálním světle a někdy i bez možnosti zasahovat do prostředí (například rozsvítit).

Blesky, a zejména ty s externím odpalováním mají vynikající potenciál nastartovat kreativitu vašeho focení. Dají se kombinovat s barevnými nadstavci nebo odraznými deskami a pomohou i v nečekaných situacích jako při makro fotografii. Koupit externí blesk a začít s ním experimentovat tedy není úplně špatný nápad, ale doporučil bych ho až pro mírně pokročilého fotografa.

Pokračování 6 / 6

Do čeho naopak investovat

Prvním krokem je vždy vybrat kvalitní tělo a s ním i perspektivní systém objektivů a příslušenství. Jakmile vyberete tělo, nabízí se rozumná cesta ze začátku vybírat levnější (tím ovšem nemyslím „to nejlevnější“ a nekvalitní) kusy fotovýbavy. V tomto období si jako fotograf budete utvářet vlastní styl a budete přicházet na typ vybavení, který vám sedne. Později si tedy dokoupíte lepší, dražší příslušenství na míru. Zároveň za fotky ze začátku nebudete dostávat zaplaceno, takže nepotřebujete nejvyšší dostupnou kvalitu a není od věci podívat se na bazary.

Mezi první investice se může řadit mnoho vybavení, určitě potřebujete aspoň jeden objektiv, ale ideálně k němu můžete pořídit levné pevné ohnisko. Vždy se hodí mít náhradní baterii, čisticí sadu, brašnu, kvalitní paměťové karty včetně externího úložiště pro zálohu a téměř samozřejmostí by měl být i stativ.

Pokud to s focením myslíte vážně, není špatným nápadem rovnou se učit zpracování fotek. Nejde jen o navyknutí si na rutinu, ale naučíte se upravovat fotky, rozpoznáte své chyby a pochopíte, jak fotit s ohledem na úpravu fotek. Tedy jak se vyvarovat určitým chybám rovnou při focení, neboť byste je museli následně složitě odstraňovat v počítači; jedná se o situace, kdy si při focení řeknete „To se vyretušuje“.

Vždy počítejte s tím, že focení je velmi drahý koníček. Může se stát, že si koupíte příslušenství, které se vám líbí namísto něčeho, co potřebujete. Rozmysl hraje důležitou úlohu, protože jinak se foto výbava může zbytečně prodražit. Každopádně fotografové jsou většinou ochotní lidé, kteří rádi poradí, ať už máte známého-fotografa nebo si zajdete do obchodu či na webové fórum.

Jak vybrat

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Určitě si přečtěte

Články odjinud