Pět miliónů stačí: Fujifilm FinePix Z3 (recenze)

Pět miliónů stačí: Fujifilm FinePix Z3 (recenze)

Fujifilm přichází na fotografický trh s další miniaturou – tentokrát se snaží prosadit v hojně zastoupené kategorii stylových přístrojů s kovovým opláštěním. Tato amatérská kategorie často nenabízí nic převratného, překvapí nás tedy něčím právě „zet trojka“?

Fotoaparát na první pohled zaujme vskutku kompaktním provedením, nezůstává tedy nic dlužen své specifikaci a účelu – s přehledem se vám vleze i do kapsy u košile. Nejvíce nás však při prvním „ohledání“ překvapilo důkladné a povedené dílenské zpracování testovaného přístroje. Použité materiály, kovové opláštění, povrchová úprava a v neposlední řadě takřka „neprůstřelný“ kryt displeje – to vše se podílí nejen na stylovém, ale i solidním vzezření těla fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve vypnutém i v zapnutém stavu je tělo přístroje stejně štíhlé

 

Design přední strany přístroje je díky posuvnému krytu objektivu dokonale „hladký“. Kryt zabírá téměř celou plochu fotoaparátu, jeho odsunutím se pak přístroj uvádí do režimu focení. Vzhledem k absenci jakékoliv pojistky je třeba dávat pozor při vytahování fotoaparátu, kryt se odsunuje velmi lehko. Objektiv je ukryt v levém horním rohu – jeho periskopová konstrukce umožňuje rychlý start a také dokonalou ochranu před vnějším poškozením – optika se nevysouvá a i při zoomování zůstává ukryta uvnitř těla přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
Povedený displej s rozlišením 230 000 pixelů zabírá podstatnou část zadní strany přístroje

Zádní straně dominuje 2,5" displej, opatřený silnou vrstvou akrylátového skla. Průhledový hledáček zde opět nenajdeme, v dané kategorii se s ním vzhledem k poměrům velikosti přístrojů a použitých displejů nesetkáváme již dlouho a dá se říct, že lepší rozlišení a antireflexní vrstvy na displejích „průhleďák“ postupně plně nahrazují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na horní straně je pouze přepínač foto/video a spoušť
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravý bok a levý bok

Ovládací prvky umístěné rovněž na zadní straně nabízí základní možnosti nastavení přístroje – přímou volbou můžete nastavit režimy blesku, makro, samospoušť, rychlé přepínání do režimu prohlížení snímků, změnu kreativních programů a samozřejmě také změnu ohniska objektivu. Jedním stiskem rovněž docílíte prosvětlení displeje, což samozřejmě oceníte při fotografování na ostrém denním světle. Tlačítko „f“ slouží k rychlému přístupu pro změnu nastavení velikosti snímků, kvality a barevného režimu.

 


Struktura menu po stisknutí tlačítka f

 

 

 

Základní technické parametry fotoaparátu Fujifilm FinePix Z3:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 5,1 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 2592 × 1944 bodů
  • paměťové médium: xD , interní paměť 10 MB
  • objektiv: 36–108mm, F3,5–4,2
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5" (64mm), 230 000 bodů
  • video: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s (do vyčerpání kapacity karty), ozvučené
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost 89 × 56 × 20 mm, 170 gramů
  • cena: do 7 850,- Kč vč. DPH

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde. 

Klepněte pro větší obrázek
Spodní dvířka ukrývají prostor pro baterii a xD kartu

Klepněte pro větší obrázek
Po vybalení z krabice nejdete vše potřebné
Klepněte pro větší obrázek
FinePix Z3 v ruce

 

 

 

 

 

 

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Přístroj používá snímač Super CCD. Tento světločivý čip vyvinula společnost Fujifilm. Osmihranné buňky snímače jsou uspořádané diagonálně, což je podle výrobce efektivnějš – na malý snímač se vejde více buněk. Efektivní rozlišení je 5,1 MPx., výstupy jsou v maximální velikosti 2 592 × 1 944 px. V dané kategorii přístrojů není podle mého názoru větší rozlišení potřebné – zbytečně roste cena přístroje a použitá optika mnohdy nestačí vykreslit množství potřebných detailů.

Na výsledný formát do velikosti A4 však počet buněk na snímači s přehledem stačí. Použitá optická soustava nabízí v rámci kategorie standardní trojnásobné přiblížení a to v rozsahu 36–108 mm, světelnost objektivu F3,5–4,2 rovněž spadá do normálu. Na obalu od fotoaparátu se dočtete, že přístroj disponuje funkcí "Picture Stabilization". Bohužel se však nejedná o optický systém stabilizace, nýbrž o dobře známý trik se zvýšením citlivosti snímače a díky tomu využití kratšího času. Dalčí podobná funkce, nazvaná "Špatné světlo" má své tlačítko vyvedené přímo na těle fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
V pravém dolním rohu je zmíněné tlačítko, příjemné je také plné obsazení voleb čtyřsměrného ovladače

Vzhledem k tomu, že aparát v rámci této funkce automaticky nastaví nejvyšší možnou citlivost ISO 1 600, použití výsledných snímků pro tisk bude velmi omezené – viditelný a našemu oku nelahodící digitální šum je ve výstupu již velmi markantní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití funkce "Špatné světlo" –  vlevo ISO 64, vpravo ISO 1 600
Max.velikost Max.velikost

Fotoaparát, věrný své základní funkci pohotového záznamníku, nabízí uživateli pouze automatické měření expozice – prioritu clony a času zde tedy budete hledat marně. Plně automatický režim však pracuje spolehlivě, využít také můžete korekci expozice v rozsahu +/- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Změna nastavení korekce je bohužel skryta v menu, více by jí určitě slušelo místo v rychle přístupném menu, zobrazovaném pomocí již zmiňovaného tlačítka "f".


Struktura základního menu režimu fotografování – ovládaní pomocí klasického a osvědčeného křížového voliče je snadné a intuitivní

Nastavení vyvážení bílé má kromě automatického režimu šest přednastavených programů, vlastní kalibraci zde nenajdete. Využít můžete funkce "high speed shooting", která urychluje proces zaostřování. Režim sekvenčního snímání má tři varianty: lze nastavit TOP 3 (uloží se tři snímky od okamžiku stisku spouště), FINAL 3 (uloží se poslední tři snímky od okamžiku uvolnění spouště) anebo LONG PERIOD - snímky se ukládají až do naplnění karty nebo interní paměti. Autofocus lze měnit buď na střed nebo na nejkontrastnější objekt v záběru.

 
Fotoaparát disponuje čtrnácti přednastavenými kreativními programy pro různé druhy snímaných scén a světelných podmínek


V režimu prohlížení nechybí nastavení možnosti zvukových poznámek k jednotlivým snímkům nebo možnost ořezání a následného uložení upraveného snímku.

Samozřejmostí je u FinePixu Z3 možnost natáčení videosekvencí, a to v běžném rozlišení 640 × 480 obrazových bodů při snímkovací frekvenci 30 políček za sekundu.Volba režimu videosekvence se provádí přepnutím posuvného jezdce na horní straně fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
V pravém horním rohu je přepínání foto/video

Spolu s fotoaparátem je v základním balení dokovací stanice, která kromě stahování dat slouží i k dobíjení přístroje. Pokud byste chtěli fotografovat ze stativu, musíte využít právě tenhle "dok", který na rozdíl od fotoaparátu disponuje stativovým šroubem. Řešení je to však opravdu nouzové, spojení těchto dvou částí je totiž velmi nestabilní a na fotografování ze stativu absolutně nevhodné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud by měla základna přítlačný šroub, byla by práce na stativu mnohem lepší

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celková obrazová kvalita přístroje nás příjemně překvapila. I přes použití periskopového typu optické soustavy se nevyskytuje ve větší míře chromatická aberace – jev tolik známý u přístrojů podobné kategorie. Na snímcích pořízených za nepříznivých světelných podmínek – často i v přímém protisvětle – se vada vyskytuje v minimální míře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chromatická vada je na kontrastních snímcích nepatrná, mírně ji najdeme v rozích fotografie
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost

Snímky jsou v ploše ostré, avšak směrem ke krajům ostrosti ubývá. Zajímavé je, že nejsou všechny čtyři rohy snímku neostré stejně, nejvíce se neostrost projevila v pravém horním a levém dolním rohu (na širokém ohnisku). Na snímku testovacího obrazce při nejdelším ohnisku, už je ostrost v rozích výrazně lepší.

Oba dva snímky se liší nejen ohniskem, ale také mírou zaclonění. Na nejširším ohnisku je exponováno s clonou F3,5, na nejdelším, pak s clonou F4,2, což odpovídá zaclonění zhruba o jedno clonové číslo. Můžeme tedy spekulovat, že při mírném zaclonění, by byl i snímek na širokém ohnisku ostřejší. To však nelze exaktně ověřit, protože fotoaparát neumožňuje ručně nastavit clonu.

Objektiv je schopen vykreslit na širokém ohnisku přibližně 1 400 linek, na dlouhém konci pak rozlišovací schopnost objektivu klesá, a to až na 1 250 linek. To je poměrně široký rozptyl. To se projevuje i na schopnostech vykreslení jemných detailů. Na testovacím obrazci můžete tento pokles sledovat nejen na rozlišení čar, ale také na výrazném moiré v kontrastních šachovnicových blocích.

Na širokém ohnisku je patrné mírné soudkovité zkreslení, které však při reálných snímcích neruší. Minimální ostřící vzdálenost je v normálním režimu 60 centimetrů, při přepnutí na makro se zkrátí na 8 centimetrů.

Citlivost snímače lze nastavit v hodnotách ISO 64, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800 a ISO 1 600, přičemž za bezproblémovou lze v některých případech považovat i hladinu šumu při citlivosti ISO 400. Vyšší hodnoty citlivosti jsou již z hlediska barevného podání poznamenány vysokou hladinou šumu. Stejně tak i obrysová ostrost klesá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odshora dolů postupně všechny citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost

V rámci klasifikace fotoaparátu a vzhledem k tomu do jaké třídy se řadí, se tedy jedná o solidní spolupráci použitého snímače Super CCD a objektivu Fujinon. Rozlišovací schopnosti objektivu jsou průměrné, pro tuto kategorii však naprosto běžné.

Naměřili jsme

Start fotoaparátu nepatří mezi nejrychlejší, v této kategorii by to však uživatelé jistě ocenili, nejen proto, že většina pořízených fotografií budou pravděpodobně momentky, ale také proto, že zapnutí je velice jednoduché a po odsunutí krytky by měl být start okamžitý. Čas do pořízení snímku bez namáčknutí tak není nijak výjimečná, čas mohl být i o dvě třetiny lepší, podobně jako je tomu u vyspělejších kompaktů. Zvláštní však je, že snímek s namáčknutím je pořízen okamžitě. Rychlost sériového snímání sice není závratná, což je v této kategorii běžné. Na druhou stranu však potěší, že série není omezena maximálním počtem snímků.

Fujifilm Finepix Z3
první snímek 2,63 s
snímek bez namáčknutí 0,91 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 2,34 s
rychlost sériového snímání 0,5 sn./s
max. počet snímků v sérii do zaplnění karty
měřeno s paměťovou kartou Olympus xD 256MB

Graf šumu, ani senzitometrickou charakteristiku vám bohužel nemůžeme ukázat. Aby mohla být tato měření provedena správně, je nutné exponovat všechny snímky, ze kterých se tvoří graf, na stejnou pracovní clonu. Jelikož FinePix Z3 nemá prioritu clony a ni manuální nastavení, nemohli jsme tyto testy provést. To stejné samozřejmě platí u všech ostatních fotoaparátů, které nedisponují clonovou prioritou nebo manuálním nastavením expozičních hodnot.

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – široké ohnisko, postupně všechny citlivosti
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – dlouhé ohnisko, postupně všechny citlivosti
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost

Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejkratší ohnisko
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejdelší ohnisko
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny v interiéru s bleskem
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny v exteriéru
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny v exteriéru s bleskem
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Standardní barevné podání
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zvýšená saturace barev
Max.velikost

Ukázku videa si můžete stáhnout zde: Video (11 MB)

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Fujifilm FinePix Z3 bez problémů splňuje účel kompaktního fotoaparátu – záznamníku. Snadno se ovládá, je pohotový, malý, lehký a velmi kvalitně zpracovaný. Obrazové výstupy jsou na dobré úrovni, cenová relace kolem sedmi tisíc odpovídá možnostem a schopnostem fotoaparátu.

Pokud vás tedy honba za mnohdy nevyužitými pixely nechává chladnými, tahle pětimegová kovová krabička by vás rozhodně mohla zajímat. Po stránce vybavení není prakticky co vytknout. Miniaturní rozměry spolu s barevným provedením uspokojí každého, kdo si potrpí na dobrý design.

Naopak výtku si zaslouží absence stativového závitu. Krytka objektivu, jejímž odsunutím e fotoaparát uvádí do chodu, by si zasloužila lepší zpracování, respektive zarážku při zavření. Riziko nechtěného zapnutí a následného vybití baterie není zanedbatelné. Efektní lesklý povrch s sebou také nese známý neduh otisknutých prstů, a to nejen na těle, ale i na objektivu, díky jeho uložení v horním rohu.

Plusy:

  • provedení těla fotoaparátu
  • přístroj je pohotový, lehký
  • velmi příjemné obrazové podání
  • minimální chromatická aberace

Mínusy:

  • fotografování ze stativu pouze pomocí přídavného doku
  • fotoaparát nenabízí menu v češtině
  • slabá aretace krytu objektivu při vypnutí – zasunutí krytky

Cena:

  • 6 690 Kč vč. DPH

Zdroj:

Fujifilm, Praha
tel.: 234 703 411
www.fujifilm.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud