Pět megapixelů v novém širokáči od Ricohu (první pohled)

Pět megapixelů v novém širokáči od Ricohu (první pohled)
Ricoh na lasvegaském veletrhu CES ohlásil nový digitální kompakt pod označením Caplio R30. Zatímco řada zde uvedených produktů se dostane na prodejní trh až v březnu, štíhlé pětimego s 5,7násobným optickým zoomem bude k dostání již na konci ledna.

Nová „er třicítka“ disponuje firemním objektivem počínajícím se na – pro kompakty Ricohu již tradičním – širokém ohnisku 28 mm, dlouhý konec dosahuje při přepočtu na kinofilm hodnoty 160 mm. Optika by však mohla pracovat s trochu lepší světelností, přece jen F3,3–4,8 patří spíše k nudnému standardu.


Elegantní tělo s mírným výstupkem u spouště je štíhlé pouze 26 mm, dlouhé 96 mm a vysoké 53 mm.
Bez příslušenství váží 135 gramů

Přístroj získal do vínku pouze expoziční automatiku a osm scénických režimů, odezvu tedy jistě najde především mezi amatérskými začátečníky. Ti jistě také přivítají možnost velkého přibližování, režim Makro je využitelný již ze vzdálenosti jeden centimetr od objektu, pozor ale na stíny způsobené objektivem fotoaparátu. Model je vybaven pevným LCD displejem s 2,5“ úhlopříčkou, jeho rozlišení 114 tisíc obrazových bodů však považujeme za údaj velmi podprůměrný.


Vykáže LCD displej stoprocentní pokrytí snímané scény?

Blýskání na lepší časy?

Výrobce do modelu integroval pětimegapixelový CCD snímač v kombinaci s technologií Ricoh Smooth Imaging Engine, která by měla zajistit jak čistý obraz (rozuměj věrné barevné podání), tak nízkou hladinu šumu. K tomuto výroku jsme ovšem skeptičtí, neboť námi dříve testované modely od Ricohu šuměly při vyšších nastaveních citlivosti ISO dost silně. Originální algoritmus by měl zase automaticky detekovat sférickou vadu objektivu a eliminovat ji, tedy „narovnávat“ soudkovité a poduškovité zkreslení na čtyřúhelník.

Škoda, že doposud nemáme k dispozici všechny technické parametry přístroje, Ricohy totiž bývají velmi slušně vybavené. Příslibem budiž alespoň informace o expozičním bracketingu, manuálním zaostřování, uživatelské kalibraci teploty bílé barvy či možnosti volby kinofilmového poměru stran 3:2. Podle produktových fotografií se můžeme těšit také na rychlou nabídku menu pod (pro Ricohy tradičním) tlačítkem ADJ, kde lze ovládat korekci expozice, vyvážení bílé a ISO.

S fotoaparátem bude možné pořizovat ozvučené videosekvence v kvalitě AVI až do vyčerpání SD/MMC paměťového média (nebo vestavěné 26 MB interní paměti), jejich rozlišení však zůstává jako u předchozích modelů jen 320 × 240 pixelů. Jak jsme si u Caplií zvykli, ukládat data bude možné jak do formátu JPEG, tak do nekomprimovaného TIFFu.


Přístoj bude k dostání v barvě champagne

Jede jede mašinka

Přístroj by měl mít velmi svižný provoz, tisková zpráva slibuje náběh fotoaparátu již za 1,1 vteřiny, prodlevu mezi zaostřením a pořízením snímku pouze 0,09 sekund, s namáčknutou spouští potom čas 0,007 vteřin. Pokud jsou tyto údaje pravdivé, budeme mít tedy co do činění s pěkným rychlíkem. Výrobce uvádí také velmi dlouhou životnost Li-Ion akumulátoru, se kterým byste měli být schopni pořídit až 330 snímků. Tento počet však berte s rezervou, šťávu vám totiž ubere prohlížení fotografií na LCD i používání vestavěného blesku.

Oficiální česká cena tohoto fotoaparátu prozatím nebyla stanovena, v zahraničí se bude prodávat za 299 Eur.


Mnozí uživatelé dají jistě přednost spíše elegantní "fotografické" černé

Ve zkratce:

  • Snímač: CCD 1,2,5“, 5,13 efektivních Mpx
  • Objektiv: 28-160 mm, F3,3–4,8
  • Nejvyšší rozlišení snímků: 2592 × 1944 pixelů
  • Rychlost závěrky: 1/30 – 1/2 000 s.
  • Zaostřovací schopnost: 30 cm (široké ohnisko), 84 cm (dlouhé ohnisko)
  • Makro: 1 cm (široké ohnisko), 8 cm (dlouhé ohnisko)
  • LCD: 2,5“, 114 tisíc pixelů
  • Citlivost: auto, ISO 64–800
  • Dosah blesku: 2,4 m (široké ohnisko), 1,85 m (dlouhé ohnisko) na automatické ISO
  • Rozhraní: USB 1.1

Témata článku: Technika, První pohled, Ricoh


Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

** Francie vytáhla do boje proti nákupní platformě Wish ** Regulačním orgánům vadí například prodej padělků ** Trnem v oku je také nekvalitní a nebezpečné zboží

Karel Kilián
E-shopyFrancieVyhledávače