Perličky ze dna jedné trafiky

15. června 2009
TWEET SDÍLET
až hrabalovský příběh z pátečního dopoledne aneb když lidé opravdu chtějí objevit něco, co je spojuje, i kdyby to byla maličkost, tak si cestu k sobě najdou.

Stává se mi čas od času, když vyrazím na svůj lov záběrů, že musím hodně vysvětlovat. Lidé se zajímají, proč fotografuji ploty či zdi domů, kde žijí nebo podnikají. Já jim pak často na displeji fotoaparátu předvádím své úlovky a oni na chvilku uklidněni, že jsem jen neškodný blázen a ne někdo, kdo je chce vyloupit, či skoupit, odcházejí s úsměvem, který vypadá tak pobaveně. Dnes to už beru jako zaběhnutou rutinu a pokud nastane delší období bez takových dotazů, mám pocit jisté prázdnoty. Asi jako když vám v ulici konečně zarovnají tu děsnou díru v asfaltu, co tam vadila už tolik let. Jste sice moc rádi, že si v ní dál neničíte tlumiče, ale stále ji nějak nepřestáváte vyhlížet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
1. Insomnie 2. ...všechno má svůj rub a líc, to je jisté - dál už nic

Dnes jsem spěchal s brašnou plnou knih z knihovny na MHD tak, abych stihl mezeru mezi dvěma bouřkami, které se střídaly nad městem v docela krátkých intervalech. Jenže oči mám s sebou stále a fotoaparát také. Takže jsem se zastavil u jedné zdi a začal hledat vhodný úhel záběru mezi zaparkovanými auty. Kdo tuhle chvíli zná, tak ví, že motiv je v ten moment natolik středem zájmu, že ani rozjeté Pendolíno nemá šanci upoutat pozornost, pokud tím motivem není ono samo.

V tu chvíli jsem nesledoval i bouřkové mraky nad městem, natož abych vnímal lidi, co kole mně procházeli. Když se mi za zády ozvalo: „Dobrý den! Já jsem se vás chtěla na něco zeptat!“ - nereagoval jsem. Za prvé jsem přece FOTOGRAFOVAL a za druhé - mnohokrát se mi už v minulosti stalo, že jsem se chystal odpovědět na zdánlivou otázku, pozdrav, zvolání někomu, kdo byl zaujatý někým úplně jiným, kdesi na druhé straně mobilní sítě. Netušil jsem, že to oslovení platí tentokrát skutečně mně.

Nakonec jsem se přece jen odpoutal od „mého“ fleku a trhlin na zdi, dal fotoaparát od oka a otočil se. Za mnou trpělivě stála drobná paní pozdně středního věku, a když viděla, že už jsem konečně schopný vnímat, pokračovala směrem ke mně: „To fotíte - abyste dokumentoval, že ten barák jednou spadne nebo vás zaujaly ty praskliny, protože vás zaujaly tvarem?“

Nějak jsem hned nezareagoval na značnou „návodnost“ té otázky a začal paní ze zvyku uklidňovat, že mě jen zaujala ta skvrna po tabuli vývěsní tabuli a taky praskliny v ní a že na výsledné fotografii vůbec nebude poznat, kde je to fotografované. Že jsem spíše výtvarník, než dokumentarista a ona se nemusí bát…

…a pomalu mi začala docházet její slova. Hodně se lišila od otázek, na které jsem už dlouho zvyklý. Přerušil jsem svou mantru a paní pokračovala dále: „Mám u záchodu flek na podlaze, ve kterém vidím hlavu. Nejsem přece praštěná, když něco takového vidím a ostatní známí ne!“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1. Když se smíchá káva s čajem, není to už k pití... 2. Domácí cvičebnice neuklidovské geometrie

Ještě chvilku povídala v tomto duchu a pak mě poprosila, zda bych se nešel, jako výtvarně myslící člověk, na ten obrázek podívat. Byl zaskočený a chvilku jsem se cítil jako nějaká postava z povídek pana Hrabala. Ale co - chvilku jsem dělal drahoty, nakonec jsem stejně jejímu naléhání podlehl. Paní mě odvedla k nedaleké trafice, poděkovala pánovi, který jí tu prodejničku zatím z venku hlídal, a krámkem mě odvedla dozadu do zázemí k WC. Tam, na podlaze ve vydroleném betonu, byla maličká asi pěticentimetrová prasklina, která se podobala mužské hlavě či snad – ještě přesněji - soše Moai z Velikonočních ostrovů nahlížené z profilu. Paní zřetelně odlehlo, když jsem jí potvrdil, že vidím to co ona. Ani nežádala, aby to vyfotografoval. Stačilo ji, že našla podobně praštěného blázna.

Zatím co se jí ta trafika zase plnila lidmi, hovořili jsme ještě chvilku o fotografování očima. Tedy – povídala hlavně ona. O obrazech a výjevech, které vídává na zdech a mracích – prostě kolem sebe.

Klepněte pro větší obrázek 
konec vědění...

Ta paní možná nikdy nedržela fotoaparát v ruce, ale oči, které vidí kousek za Alenčino zrcadlo a dohlédnou i za realitu - ty jistě má. A stálo jí za to, vyběhnout za úplně cizím člověkem, ve kterém vytušila spřízněnou duši a chtít se s ním nějak o to co vidí - podělit.

Jakou má tenhle článek pointu?

Nevím. Možná žádnou.

Anebo je pointa v tom, že když lidé opravdu chtějí objevit něco, co je spojuje, i kdyby to byla maličkost, tak si cestu k sobě najdou. A to je v době, která jako by byla ve znamení vymezování se věc, která stála za zapsání a podělení se s ostatními.

V České Lípě 12. 6. 09

P.S.: Nakonec jsem se přece jen dostal domů, aniž jsem zmokl…


Horizon Forbidden West v čerstvých záběrech opět láká na okázalé souboje

Horizon Forbidden West v čerstvých záběrech opět láká na okázalé souboje

S Aloy se budete tentokrát opravdu hbitě otáčet.

Michal Maliarov
Horizon: Forbidden WestVideo
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

** Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici ** Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá ** US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Stanislav Mihulka
LetadlaZbraněVojenství
Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Phil Spencer se před pár dny v rozhovoru pro Axios rozpovídal o studiu Bungie a o tom, že byla možnost, aby patřilo pod Microsoft i v současnosti. Na to docela ostře zareagoval jeden z vývojářů Moon Studios.

Martin Nahodil
ExkluzivitaKomentář
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko