34
Fotogalerie

Pentax Q – miniatura s výměnnými objektivy

Pentax vyrobil doslova kapesní kompakt s výměnnými objektivy, s pevným sklem jej schováte do kapsy nebo do větší dlaně. Jak se popral digitál s obrazovou kvalitou, na to se podíváme blíže.

Pentax řady Q je nejmenší a nejlehčí fotoaparát s výměnnými objektivy.Osazen je 12,4 Mpx CMOS snímačem o velikosti 6,17 × 4,55mm. Dostupný je v bílé nebo černé barvě ve dvou různých setech.

My jsme pro test dostali set s objektivem 8,5 mm F1,9, což je ekvivalent 47 mm při přepočtu na kinofilm. Při velmi malých rozměrech tak pokryjete úhel záběru klasické pevné padesátky. Svou velikostí a váhou (200g) by se dal digitál zařadit mezi klasické kompakty, takže vás nebude bolet za krkem z celodenního nošení na krku. Druhý set obsahuje tělo fotoaparátu a základní zoom s rozsahem 5–15 mm a světelností F2,8–4,5, což při přepočtu (crop 5,5×) dává ekvivalent 27,5–82,5 mm.

pentax_01.jpg 

Tělo je vyrobeno z magnesiové slitiny a přední část je potažena koženkou v retro designu.Mezi další zajímovsti lze zařadit vysouvací blesk, díky kterému nedochází k vrhání stínu při focení blízkých předmětů. Jako silnou slabinu bych viděl jeho konstrukci. Ač je precizně vyroben, tak případný pád by asi nepřežil. Jinak se mu nedá nic vytknout.

pentax_07.jpg 
Blesk má dvě pracovní pozice – standardní a "na rameni"

Filtry levou přední

Druhou ze „specialit“ je otočný volič na přední straně, na který je možno si navolit 5 nejčastěji používaných funkcí (např. foto režimy nebo umělecké filtry) a přepínat mezi nimi – volba těchto nastavení je sice omezená, nicméně při fotografování je volič na velmi výhodném místě, což usnadňuje práci.

pentax_03.jpg 
Pro používání pevného objektivu je k dispozici také volitelný optický hledáček

V horní části těla se nachází tlačítka pro vysouvání blesku a prohlížení fotografií, sáňky externího blesku, reproduktor, tlačítko ON/OFF, spoušť a dva otočné voliče. Jeden pro volbu režimu focení a druhý pro nastavování expozičních hodnot. Ten je na bližším rohu fotoaparátu a ovládá se palcem, což může být dost nezvyklé například pro majitele zrcadlovek, u kterých se expoziční hodnoty častěji nastavují předním dialogovým kolečkem, ovládaným ukazovákem.

pentax_05.jpg 
Rozmístění ovládacích prvků je příkladné

Na zadní straně je 3“ LCD displej s mírně nadprůměrným rozlišením 460 000 obrazových bodů a dalších 9 tlačítek. Ta jsou poměrně malá, což opět může být problém pro uživatele s většími prsty nebo při ovládání v rukavicích.

pentax_02.jpg pentax_04.jpg
Displej nemá tak jemné rozlišení, jako konkurence, rozhodně to však není nedostatkem

Během používání se ukázal ještě jeden drobný nedostatek, při namontované rychloupínací destičce se nedostanete k USB slotu, který je ve spodní části. Baterie je netradičně ukryta v levé části těla a SD karta pak v pravé části těla – k oběma se přistupuje z boční strany.

Pokračování 2 / 3

Obrazová kvalita

Pentax Q má velice malý snímač, který značně ovliňuje výslednou kvalitu fotek hned v několika parametrech. Nicméně s tímto je nunto k fotoaparátu přistupovat – jedná se opravdu o kapesní kompakt, čemuž odpovdídá i velikost snímače.

Hlavním nedostatkem u takto malých snímačů je velká hloubka ostrosti, která je zde kompenzována softwarově. Procesor lehce rozmazává oblasti mimo rovnu zaostření. Výsledek většinou vypadá velice přirozeně.

pentax_06.jpg 
Porovnáte-li snímač se snímašem velikosti APS-C nebo micro 4/3, vypadá Pentax jako zmenšenina

Šum

U malých snímačů bývá problém také s vyšší hladinou šumu při vyšších citlivostech. Tady Pentax podává velmi dobré výsledky, když do ISO 400 není šum takřka patrný a do ISO 1600 je dobře kontrolovaný. Zvlášť při focení do JPGu fotoaparát odšumuje poměrně dost, ale bez velkých ztrát v detailech.

Při focení do RAWu je šum patrný více a v případě potřeby je možno jo redukovat při postprocesu. Nicméně samotný šum má velmi přirozený průběh a žádná z barevných složek výrazně nevystřeluje a neznehodnocuje obraz.

ISO 125.jpg ISO 1600.jpg
ISO 200.jpg ISO 3200.jpg
ISO 400.jpg ISO 6400.jpg
ISO 800.jpg 
Postupně všechny citlivosti – ISO 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400

O další usnadnění focení ve zhoršených světelných podmínkách se stará optická stabilizace, kterou zajišťuje mechanický pohyb snímače. V menu lze nastavit rozšíření dynamického rozsahu jak u světel, tak u stínů.

IMGP0719.JPG IMGP0719-raw.jpg
Vlevo snímek uložený do JPGu, vpravo pak snímek vyvolaný z RAWu, všimněte si odlišné velikosti

Jako další možnost pořízení fotek velmi kontrastních scén je zapnutí funkce HDR, která je ale dostupná pouze při focení do JPGu. Po stisknutí spouště dojde k vyfocení tří různě exponovaných fotek, které jsou následně spojeny v jednu. Výsledkem bohužel je někdy naprosto nekontrastní fotka. I při mírném pohybu při expozici se objevují na výsledné fotce k duchové, proto doporučuji použití stativu.

HDR.JPG 
Snímek pořízený v režimu HDR – povšimněte si velmi špatného kontrastu

Jelikož při testu byl používán objektiv Pentax 8,5 mm F1,9 daly se očekávat velice kvalitní výsledky, což se víceméně i potvrdilo. Vinětace i chromatická aberace byly lehce přítomny při focení do RAWu V JPG jsou dobře kontrolovány. V protisvětle dochází k lehké ztrátě kontrastu, ale také se zde objevují odlesky. Tady by pevné sklo mohlo podávat lepší výsledky.

prasátka.jpg protisvětlo.JPG
Ukázka focení v protisvětle, u snímku vpravo bylo vyvážení bílé nastaveno na denní světlo, přesto má snímek fialový nádech

U takto světelného objektivu bych očekával vysokou rychlost a přesnost ostření, ale zde fotoaparát lehce tápe. Na focení rychleji se pohybujících objektů raději nepomýšlejte. U statických objektů fotoaparát většinou ostří bez problémů, se snižující se hladinou okolního světla pak může být ostření nespolehlivé, zvláště při vypnuté přisvětlovací lampě. Pokud by se někomu zdály fotky nezajímavé, nebo se mu s nimy nechtělo upravovat v pc, tak má k dispozici velké množství motivů a filtrů, které jde dále uživatelsky nastavit.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Pentax Q přišel s novinkou, která víceméně splnila vše, co se od ní dalo očekávat. Miniaturní čip umožnil použití malého těla, které se pohodlně vejde do kapsy nebo nepřekáží na krku.

S velikostí čipu se bohužel také pojí určitá specifika – velká hloubka ostrosti, pomalejší ostření, zvýšený šum.

Technické parametry:

 • Snímač: CMOS 2/3“ s rozlišením 12,4 Mpx
 • Max. rozlišení: 4000 × 3000
 • Nastavitelný poměr stran: 4:3, 3:2, 19:9, 1:1
 • Citlivost ISO: 125–6400
 • Bajonet: Pentax Q
 • Sekvenční snímání: 5 sn./s
 • Samospoušť: 2 nebo 12s
 • Paměťové karty: SD, SDHC, SDXC
 • Rozměry: 98×57×31mm
 • Váha: 180g

Použití pevného ohniska také nenajde mezi běžnými uživateli mnoho příznivců. V nabídce jsou další objektivy, tudíž bych to nepovažoval za negativum. Dalším negativem je cena, která se aktuálně pohybuje kolem 11 000,- (prosinec 2012). Na trhu jsou dostupné varianty s lepším poměrem cena/výkon jako např.:

 • Olympus XZ-1: 7 000,-
 • Samsung NX200 + 18-55 mm F3,5-5,6: 12 000,-
 • Nikon D3100 + 18-55 mm F3,5-5,6: 11 300,-
 • Nikon 1 + 10-30mm VR + blesk SB-N5: 11 000,-

I přes jmenovaná negativa je to fotoaparát zajímavý a své uživatele si určitě najde, zvlášť mezi nadšenci do novinek a zajímavostí a také mezi těmi, kdo rádi experimentují a oblíbili si různé filtry a efekty, které přemění původní snímek k nepoznání. Velkou výhodou je pak možnost snímat do RAWu, který dává další prostor pro kreativitu.

Demosnímky

IMGP0605.jpg IMGP0608.jpg
IMGP0611.jpg IMGP0617.jpg
IMGP0620.jpg IMGP0625.jpg
IMGP0709.JPG IMGP0714.JPG
max zvětšení+bokeh.jpg
IMGP0609.jpg IMGP0630.jpg IMGP0634.jpg IMGP0636.jpg
IMGP0649.jpg IMGP0615.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud