Pentax Optio WPi vzdoruje vodě (recenze)

Pentax Optio WPi vzdoruje vodě (recenze)

Před deseti dny jsme na našem webu zveřejnili první snímky, které jsme pořídili fotoaparátem Pentax Optio WPi. V mezičase jsme otestovali také nejpřitažlivější vlastnost tohoto šestimegapixelového digitálu, a to jeho voděodolnost. Zda se v praxi ukázal být zdatným „plaváčkem“, se dozvíte v dnešní recenzi.


Zapouzdřená optika je ochráněna sklem
Max. velikost

Jak jsme se zmínili již v článku z minulého týdne Jak fotí voděodolný Pentax Optio WPi (první foto), lákadlem tohoto fotoaparátu je pro (nejen amatérské) uživatele především jeho vodotěsné provedení. Zatímco se srovnatelnými konkurenčními přístroji byste se těžko mohli ponořit na půlhodinku třeba do bazénu, s tímto modelem se nemusíte obávat až do hloubky 1,5 metrů (fotografie z plovárny si můžete prohlédnout v kapitole Obrazová kvalita, testy, demosnímky. Nepopiratelnou výhodou je možnost bezstarostného snímání také v prostředí, kde by se fotoaparát mohl ušpinit – není totiž problém opláchnout jej pod vodou.


Ušpiníte-li si Pentax Optio WPi, můžete jej vykoupat třeba s vaším potomkem
Max. velikost

Z následujícího detailního záběru si můžete všimnout, že všechny konektory – tedy slot na síťový napáječ, AV výstup, paměťovou kartu i Li-Ion akumulátor – jsou soustředěny pod jednu krytku, přičemž vnitřní strana dvířek je opatřena gumovým těsněním. V brožurce s českým návodem výrobce doporučuje toto těsnění nejméně jednou ročně vyměnit. Pokud tedy fotoaparát budete u vody či ve vodě používat hojně, budete poté muset zamířit do servisu.Také zámkový mechanismus krytky je uzpůsoben pro podvodní fotografování
Max. velikost Max. velikost

Fotoaparát sice svými rozměry 102 × 51 × 22 mm malinko překročil pomyslnou hranici pro „kompaktnost“ přístrojů, přesto se nemusíte obávat, že by se vám krásně nevešel do dlaně. Vyhovovat vám jistě bude i ultralehkou vahou 135 gramů.

Zadní stěnu přístroje pokrývá zčásti dvoupalcový LCD displej, bohužel na tomto místě nelze opomenout jeho velmi nízké rozlišení 115 tisíc obrazových bodů. Pravá část je osazena ovládacími prvky, jejich nabídka je skromná. Jednoduchou manipulaci zajišťuje mj. plně osazený čtyřsměrný ovladač, a jak si povíme v následující kapitole Funkce, vybavení, také Zelené tlačítko.


Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Optio WPi je osazen 1/2,5“ CCD čipem se šesti miliony světlocitlivých buněk, pracuje s firemním objektivem o rozsahu 38–114 mm (při přepočtu na kinofilmové políčko). Jakkoli bývá terčem kritiky podobných digitálů především špatná světelnost na dlouhém konci zoomu, v tomto případě tomu tak není: hodnota F3,3–4 je uspokojivá, fotoaparát opravdu pohotově zaostřuje.

Výtky stran nedostatečné funkční základny by u tohoto modelu nebyly na místě – naopak jakožto expoziční automat jejím rozsahem spíše překvapí. Uživatel má ve své moci ovlivňování základních nastavení jako je velikost rozlišení, kvalita snímků, korekce expozice, vyvážení teploty bílé barvy či citlivost snímací soustavy, nechybí úpravy ostrosti, kontrastu ani saturace.


Fotoaparát disponuje kromě přednastavených režimů vyvážení bílé také možností uživatelské kalibrace
Max. velikost Max. velikost


Nejnižší hodnotou pro nastavení citlivosti je ISO 80, nejvyšší ISO 400
Max. velikost


Ovlivnění ostrosti, kontrastu a saturace není pro expoziční automaty ani zdaleka standardní záležitostí
Max. velikost

Kromě autofokusu, který funguje od 40 cm, je možné nastavit také režim Makro (zaznamená nejmenší objekt o velikosti 4 cm), manuální ostření, i „široký autofokus“, tzv. Pan focus, kdy je celý snímek od popředí do pozadí proostřen.


Max. velikost

Pomocí čtyřsměrného ovladače (šipkou nahoru) aktivujete standardní snímací režim, samospoušť, sériové snímání a dekorativní rámečky.Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Nejenom při exponování, také v režimu prohlížení si můžete vybrat rámeček, do kterého budete fotografii komponovat, přičemž na výběr máte k dispozici tři druhy.


Nezdají se vám tyto rámečky trochu kýčovité?
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Zelená není jen tráva

Specialitou tohoto modelu je zelené tlačítko na zadní stěně přístroje. To můžete – pokud si tak v nastavení určíte – využít jako tzv. „zelený“ režim (zelený panáček s úsměvem), čili provoz se základním nastavením přístroje, ve kterém je většina ostatních tlačítek uzamčena. Kromě této plné automatiky lze samozřejmě využít Programovou automatiku (P). Velká výhoda spočívá v možnosti uživatelského nastavení některých hodnot v režimu Memory, vaše volba může padnout také na reset všech nastavení po vypnutí přístroje a následný start do plné automatiky.Zleva: aktivovaný „zelený“ režim, dále režim programové automatiky a uživatelské nastavení (Memory)
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Samotné zelené tlačítko však můžete využít také jiným způsobem. V jeho kompetenci je možnost nastavení čtveřice parametrů, které se vám posléze zobrazují jako rychlá nabídka menu v horní části displeje, což značně zrychluje operativnost přístroje.


Záleží pouze na vás, které hodnoty považujete za prioritní
Max. velikost Max. velikost

Není také na škodu, sledujete-li při práci s přístrojem dolní část displeje: zobrazí-li se vám na něm zelený puntík, jeho stiskem aktivujete stručného průvodce, který vám pomůže zorientovat se v daném módu.


Nápověda stručně, jasně, výstižně
Max. velikost

Pro fotoaparáty této kategorie není zcela samozřejmostí, že by zobrazovaly reálný i náhledový histogram. Pentax Optio WPi kromě těchto pomocníků disponuje ještě další „vymožeností“ – indikuje nesprávně exponovaná místa (přepaly a podexpozice), a to jak v režimu snímání, tak při prohlížení.


Snímky si můžete prohlížet buď bez informací, nebo se zobrazením základních dat a náhledového histogramu, i s indikací přepalů (červeně) a podexpozic (žlutě)
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Editujte do sytosti

Fotoaparát umožňuje řadu editačních funkcí. Patří mezi ně klasické zmenšování snímků, ořez, široká škála barevných filtrů, filtry umožňující ovlivňování jasu, redukce červených očí, přidávání hlasových poznámek a další.


Odstraňování červených očí přímo ve fotoaparátu probíhá spolehlivě. Vlevo snímek před úpravou, vpravo po úpravě
Max. velikost Max. velikost

Aby nedošlo ke vzájemnému neporozumění, fotoaparát se vás vždy nejdříve zeptá, zda chcete originál přepsat nebo snímek uložit jako nový soubor, výhoda tedy spočívá v možnosti zachování původní fotografie.

K těm méně obvyklým editačním funkcím patří možnost rozdělit vaše videosekvence na dva kratší celky (Divide Movies), nebo naopak spojit dohromady dva kratší záznamy (Stitch Movies). Samozřejmostí je poté ukládání jednoho políčka z videozáznamu jako fotografii (Save as Still Image). U videa je možné zoomovat, zvolit si barevné prostředí (plné barvy, černobílá, sépie), bohužel je však záznam pořizován pouze v nižším rozlišení 320 × 240 obrazových bodů při snímkové frekvenci 30 sn./s (nebo 15 sn./s).


Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Netypické je také přidávání hlasových poznámek ke snímkům, a to v kombinaci 10 sekund před a 10 s. po exponování snímků.

Podržíte-li dlouze tlačítko OK uprostřed čtyřsměrného ovladače, zobrazí se vám na stylových hodinách aktuální čas. Tuto funkci můžete použít jen při vypnutém fotoaparátu.


Jsou-li ve fotoaparátu hodiny, samozřejmostí je také budík
Max. velikost

Podrobnou technickou specifikaci fotoaparátu si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Optiku fotoaparátu můžeme hodnotit jako průměrnou. Všimněte si na našich laboratorních testovacích obrazcích, že rozlišení linek (lph) je obstojné zejména na širokém konci, na dlouhém ohnisku se již setkáme s méně dobrou hodnotou. Také celková ostrost v ploše ve třídě šestimegapixelových přístrojů nijak nevyniká, i když ztráta kresby směrem k okrajům snímků není nijak ohromující. Bohužel však narazíte na poměrně velké soudkovité i poduškovité sférické zkreslení, které je i na snímcích pořízených v reálu viditelné. Naopak pochvalu sklízí firemní objektiv za minimalizaci chromatické vady.


S kontrastními hranami si objektiv fotoaparátu poradil dobře
Max. velikost Max. velikost

Jak jsme vám ukázali již v předchozím článku Jak fotí voděodolný Pentax Optio WPi (první foto), vyplatí se vám u tohoto modelu využívat vlastní nastavení vyvážení bílé (případně přednastavené režimy), neboť v těchto případech dochází k věrnějšímu záznamu reality.


Zleva: snímek pořízený na automatické vyrovnání, vpravo provedena uživatelská kalibrace vyvážení teploty bílé barvy
Max. velikost Max. velikost

Následující křivky zobrazující hladinu šumu vás mohou jenom potěšit: hladina šumu je totiž velmi nízká, teprve u ISO 320 se začíná rozcházet modrý kanál RGB, způsobující na snímcích barevné zrno.


Max. velikost Max. velikost

Hurá do vody!

Snad nejvíce vás však u tohoto fotoaparátu budou zajímat snímky pořízené u vodního zdroje. Přístroj jsme otestovali v poměrně extrémních podmínkách, a to na plovárně při vysoké vlhkosti a teplotě vzduchu. Přístroj se v tomto prostředí poměrně rychle „zapotil“, a tak je na některých snímcích zřetelný tzv. „teplotní“ šum.

Pro snímání v blízkosti vody doporučuje výrobce použít režim podvodní fotografie pro zachycení azurové barvy vody, i v režimu běžného snímání nejsou však snímky nijak barevně „poškozené“.

Nejdříve se podívejme na snímky vyfotografované ze břehu.


Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Následující demosnímky jsme pořídili s přístrojem posazeným na vodní hladinu, objektiv byl samozřejmě zastříkán vodou:Max. velikost Max. velikost Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme

Můžeme konstatovat, že oproti srovnatelným fotoaparátům (např. viz test stylových digitálů v prosincovém čísle časopisu DIGIfoto 8/2005) má v rychlostních parametrech Pentax menší mouchy. Tak jako čas 1,73 vteřin při pořízení prvního snímku po náběhu fotoaparátu považujeme za dobrý, stejně tak je 0,01 sekund při snímání s namáčknutou spouští vynikající hodnota. Bohužel při fotografování bez namáčknuté spouště musíte počítat s poněkud větší časovou prodlevou než u konkurence, přístroj se ukázal být také nejpomalejší při ukládání pořízených dat.

 • první snímek: 1,73 s
 • snímek bez namáčknutí: 0,87 s
 • snímek s namáčknutím: 0,01 s
 • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 3,72 s
 • rychlost sériového snímání: 1,0 sn/s
 • max. počet snímků v sérii: 7

Měřeno s paměťovou kartou Panasonic SD 1 GB Pro High Speed

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost

Standardní scéna


Max. velikost

Makro reálné


Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Závěr

Pentax Optio WPi jistě sklidí úspěch u uživatelů, kteří nechtějí svůj digitál používat pouze ve standardních podmínkách. Díky voděodolnému provedení není důvod obávat se vyrazit s tímto modelem když už ne k moři, tak alespoň na plovárnu. Vzhledem k tomu, že je přístroj koncipován jako expoziční automat pro amatérské fotografy, jistě svou optikou i bohatou nabídkou funkcí a editačních možností tyto začínající uživatele uspokojí.

Plusy:

 • zobrazování histogramu a špatně exponovaných částí v režimu snímání i prohlížení
 • vícefunkční zelené tlačítko 
 • editační možnosti

Mínusy:

 • rychlost ukládání dat
 • velikost a rozlišení displeje 
 • rozlišení videosekvencí

Cena:

 • 10 690 Kč vč. DPH

Zdroj:

PenTec, Praha
tel.: 220 610 753
www.pentax.cz

Jak Pentax Optio WPi obstál v testu stylových digitálních fotoaparátů, si můžete přečíst
v prosincovém čísle časopisu DIGIfoto 8/2005.

Určitě si přečtěte

Články odjinud