Pentax Optio I-10: detekuje i obličeje psů a koček

Nový digitální fotoaparát od Pentaxu s rozlišením 12,1 Mpx se nechává vzhledem inspirovat u zrcadlovek. Zajímavostí je zejména inovovaná funkce detekce obličeje AF & AE, se kterou nyní můžete detekovat i tváře psů a koček (až 32 obličejů). Objektiv nabízí opět pětinásobný rozsah (28 až 140 mm), nechybí ani stabilizátor obrazu. Displej má úhlopříčku 2,7 palce, přidanou funkcí je možnost trvalého zobrazení malého náhledu fotografie v levém horním rohu obrazovky – například při focení předmětů z více úhlů máte možnost okamžitého porovnání s předchozím snímkem. Opět nechybí ani možnost záznamu HD videa s rozlišením 1280 x 720 pixelů, 25 scénických režimů a řada kreativních digitálních filtrů.

201003-01b.jpg 201003-02b.jpg
I10_1.jpg  


Tisková zpráva

Hlavní vlastnosti

1. Unikátní design inspirovaný fotoaparáty SLR z předchozích let; u mnoha uživatelů určitě vyvolá nostalgické vzpomínky.

2. Aktualizovaná detekce obličeje — nyní můžete detekovat i tváře psů a koček.

Optio I-10 má novou generaci funkce Detekce obličeje AF & AE, která okamžitě a přesně detekuje až 32 obličejů v obrazovém poli, potom je zachytí při maximálním zaostření s optimální expozicí během 0.03 sekundy. Navíc je k dispozici oblíbená inovační funkce filtr malých obličejů, tato aktualizovaná verze je naprogramovaná nejen pro detekci lidských tváří, ale též tváří psů a koček. Uživatel může dokonce naprogramovat fotoaparát, aby automaticky spustil závěrku ve chvíli, kdy se tvář subjektu otočí přímo do fotoaparátu.

3. Optický 5xzoom pro široké pokrytí od širokoúhlého úhlu po telefoto. I přes kompaktní rozměry Optio I-10 má optický zoom 5x pokrývající fokální délky od 5.1mm do 25.5mm (ekvivalent 35mm formátu přibližně širokoúhle 28mm až po telefoto 140mm).

4. Trojnásobná prevence pro různé typy otřesů fotoaparátu

a) Mechanická redukce otřesů SR pohybem CCD

Optio I-10 má vyspělý mechanismus CCD SR (Shake Reduction), který efektivně kompenzuje otřesy fotoaparátu pohybem obrazovéhosenzoru fotoaparátu (CCD) v horizontálním i vertikálním směru v závislosti na velikosti detekovaného otřesu pomocí přesného gyro-senzoru. Tento mechanismus má efektivní kompenzaci otřesů fotoaparátu ekvivalentní přibližně až 2.5 kroku závěrky.

b) Režim redukce otřesů zvýšením citlivosti*

Při detekci slabých světlených podmínek při záznamu snímků, Optio I-10 automaticky zvýší citlivost až na ISO 6400, umožňuje tak použití kratších časů závěrky. To efektivně snižuje nepříznivé účinky otřesů fotoaparátu, je-li subjekt osvětlen slabým světlem.

* Pokudje zvolen režim redukce otřesů vysokou citlivostí, jsou záznamové pixely fixovány na 5M (2592 x 1944 pixelů).

c) Režim SR pro videoklipy**

Během záznamu videoklipu, Optio I-10 zabraňuje rozmazaným snímkům digitálně využitím exkluzivního softwaru.

** Při nastaveném režimu redukce otřesů SR pro videoklipy je úhel záběru užší než při běžném záznamu.

5. Kvalitní záznam videoklipů v rozměru HD TV

Optio I-10 zaznamenává videoklipy s vysokým rozlišením a poměrem 16:9 TV (1280 x 720 pixelů) a obnovovací frekvencí 30 snímků / sek. Optio I-10 má rovněž integrován pokročilý editor pořízených videoklipů

6. Funkce vedlejší obrazovky konstantně zobrazuje oblíbený snímek na této obrazovce

Optio I-10 má novou inovační funkci možnosti přístupu do vedlejší obrazovky, která dovoluje uživateli zobrazit miniaturní náhled zaznamenaného snímku v horním levém rohu panelu LCD. Tato funkce je užitečná též pro referenci při exponování subjektů ze stejného úhlu a ve stejném rozměru.

7. Kreativní digitální filtry pro aplikování na zaznamenané snímky

Optio I-10 je vybaven 11 digitálními filtry pro přidání efektů k zaznamenaným snímkům bez použití počítače. Mimo konvenční monochromatický a sepia filtr a kreativní dětský fotoaparát a změkčující filtr, lze použít filtr shluk hvězdiček, který vytváří křížková srdíčka nebo hvězdičky na zářících světlech nočního osvětlení nebo na zrcadlení světelných zdrojů na vodní hladině. Uživatel může použít na jeden snímek i několik filtrů.

8. Další vlastnosti

Bezdrátové exponování s použitím volitelného dálkového ovládání PENTAX; Režim Auto Picture automaticky vybere pro optimální výsledky jeden z osmi expozičních režimů; Nastavením D-Range se předchází na snímku plochám s přepaly; Funkce originální rámeček pro přidání dekorativního rámečku a/nebo znaků/písmen ke snímku; Režim Digitální Panorama pro tvorbu jednoho panoramatického snímku až ze tří snímků; Funkce Digitálně širokoúhle pro kompozici ultra-širokoúhlého snímku ze dvou snímků (přibližně ekvivalent snímku exponovaný objektivem 21mm formátu 35mm); Funkce zvětšení položek menu pro jejich snadné a rychlé čtení; Přiložený software MediaImpression 2.0 for PENTAX pro prohlížení snímků, editování a archivaci (kompatibilní s posledními operačními systémy Windows 7 a Mac OS X 10.6)

Technické parametry:

Obrazový senzor

1/2.3“ CCD (12,1 megapixelů)

Rozlišení výstupu

12M; 9M(16:9);7M;5,3M(16:9); 3,8M(16:9); 3M; 2,1M(16:9); 1024 a 640px pro fotografie

1280; 640; 320px pro videoklipy

Objektiv

7 členů v 6 skupinách(3 asférické členy), rozsah ohnisek 5,1 – 25,5mm (cca. 28 – 140mm ekv. formátu 35mm) při světelnosti F3,5 – F5,9

Kompenzace otřesů

Pohyb čipem, režim vysoké citlivosti, režim redukce otřesů pro videoklipy

Zaostřování

9-bodový AF, bodový AF, Auto Tracking AF

Rozsah ostření 0,08 – nekonečno, funkce Makro i Super makro

Detekce obličeje

Až 32 obličejů, detekce mrknutí, zachycení úsměvu, rozpozná i zvířata

Citlivost snímače

Automaticky, manuálně (ISO 80 – 6400)

Vyvážení bílé

Automaticky, denní světlo, stíny, žárovka, zářivka, uživatelská hodnota

Display

2.7“ širokoúhle LCD, 230tisíc bodů

Řízení expozice

Multi-segmentové, středově-vyvážené, bodové

Kompenzace ±2EV, krok po 1/3EV

Časy závěrky 1/2000 – 1/4 sek. maximálně 4 sek. v nočním režimu.

Scénické režimy

Auto Picture, Program, Noční scenerie, Portrét na noční scenerii, Podobenka, Videoklipy, Krajina, Květina, Portrét, Pláž & Sníh, Sport, Digitální SR, Děti, Domácí zvíře, Jídlo, Ohňostroje, Kompozice s rámečkem, Party, Přirozený tón pleti, Světlo svíčky, Text, Blog, Digitálně širokoúhle, Digitální panorama, Zelený

Režimy prohlížení

Prezentace, otáčení snímku, filtr malých obličejů, digitální filtr (B&W, Sepia, dětský fotoaparát, retro, barevný, výtažková barva, zdůraznění barvy, vyšší kontrast, shluk hvězdiček, změkčující, jasový), originální rámeček, kompozice s rámečkem, editování videoklipu, kompenzace červených očí, vstup do vedlejší obrazovky, změna rozměrů, výřezy, kopie snímku/zvuku, hlasový záznamník, ochrana, DPOF, obnova snímku, uvodní obrazovka, prohlídka s přiblížením obličejů

Blesk

Potlačení efektu červených očí, rozsah 0,15 – 4m dle ohniskové vzdálenosti při použití automatické citlivosti snímače

Způsob exponování

Jednotlivé snímky, samospoušť, kontinuální expozice, dávková expozice, dálkové ovládání

Akumulátor

Nabíjecí lithium-iontová baterie D-Li92, volitelný AC adaptér

Konektivita

USB 2.0, AV

Média pro záznam

Vestavěná paměť (cca. 26,7MB), paměťové karty SD/SDHC

Rozměry

100,5 x 65,0 x 28,0 mm

Hmotnost

153g resp. 132g bez baterie a paměťové karty

Určitě si přečtěte

Články odjinud