Pentax Optio H-90: novinka

2. února 2010
TWEET SDÍLET

Pentax představil nový digitálníh kompakt s rozlišením 12,1 Mpx. Nabídne 5x optický zoom (28 mm až 140 mm) a 2,7 palcový displej s rozlišením 230 000 bodů. Nechybí samozřejmě ani stabilizátor obrazu, automatické zvýšení citlivosti případně detekce obličeje. Podobně jako u řady jiných moderních fotoaparátů i zde najete možnost záznamu HD videa (720p). Vybrat si také můžete jeden z 25 scénických režimů, dále jsou k dipospozici digitální filtry, včetně dětského fotoaparátu a retro, pro přidání zvláštních vizuálních efektů k zaznamenaným snímkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Tisková zpráva

Konceptem tohoto modelu je „functional beauty“, tedy konstrukce bez příkras s nabídkou řady pokročilých funkcí pro zvládnutí záznamu různých scén. Patří k snadno ovladatelným, populárním modelům. V lehkém těle je 5x optický zoom, senzor s rozlišením přibližně 12.1 efektivních megapixelů, široký snadno čitelný LCD monitor.

Hlavní vlastnosti

1. Solidní a účelný design

Optio H-90 má jednoduchý, výjimečně funkční konstrukci, s použitím přímých linií a snadno ovladatelnými tlačítky, které jsou efektivně umístěné pro snadnou dostupnost. Aby se mohl stát Optio H-90 každodenním fotografickým nástrojem věnoval Pentax pozornost každému detailu, výběru materiálu a jeho povrchové úpravě. Vysoce kvalitní slitina hliníku je použita na přední části fotoaparátu i v jeho horní části; celé tělo objektivu je upraveno černou matovou barvou; rukojeť je tvarovaná pro pevné a pohodlné držení.

2. Optický pězinásobný zoom pro široké pokrytí od širokoúhlého úhlu po telefoto.

I přes kompaktní rozměry má Optio H-90 5x optický zoom pokrývající ohniskové vzdálenosti od 5.1mm do 25.5mm (ekvivalent 35mm formátu 28mm až 140mm).

3. Široký, snadno čitelný LCD monitor

Ani kompaktní velikost těla nezabránilaintegrovat Optiu H-90 široký 2.7-palcový jasný barevný LCD display s 230 tisíci body.

4. Vysoce kvalitní záznam videoklipů v rozměru HD TV

Optio H-90 zaznamenává videoklipy s vysokým rozlišením a poměrem 16:9 TV (1280 x 720 pixelů) a obnovovací frekvencí 30 snímků / sek. Optio I-10 má rovněž integrován pokročilý editor pořízených videoklipů

5. Trojnásobná prevence pro různé typy otřesů fotoaparátu

a) Mechanická redukce otřesů SR pohybem CCD

Optio I-10 má vyspělý mechanismus CCD SR (Shake Reduction), který efektivně kompenzuje otřesy fotoaparátu pohybem obrazového senzoru fotoaparátu (CCD) v horizontálním i vertikálním směru v závislosti na velikosti detekovaného otřesu pomocí přesného gyro-senzoru. Tento mechanismus má efektivní kompenzaci otřesů fotoaparátu ekvivalentní přibližně až 2.5 kroku závěrky.

b) Režim redukce otřesů zvýšením citlivosti*

Při detekci slabých světlených podmínek při záznamu snímků, Optio I-10 automaticky zvýší citlivost až na ISO 6400, umožňuje tak použití kratších časů závěrky. To efektivně snižuje nepříznivé účinky otřesů fotoaparátu, je-li subjekt osvětlen slabým světlem.

* Pokud je zvolen režim redukce otřesů vysokou citlivostí, jsou záznamové pixely fixovány na 5M (2592 x 1944 pixelů).

c) Režim SR pro videoklipy**

Během záznamu videoklipu, Optio I-10 zabraňuje rozmazaným snímkům digitálně využitím exkluzivního softwaru.

** Při nastaveném režimu redukce otřesů SR pro videoklipy je úhel záběru užší než při běžném záznamu.

6. Automatická detekce obličeje pro bezproblémové snímání momentek

Optio H-90 má pokročilou funkci Detekce obličeje AF & AE, která je vynikajícím nástrojem příležitostné momentky osob. Funkce detekuje až 32 obličejů v obrazovém poli. Poté optimalizuje zaostření a nastavení expozice během 0.03 sekund - i v případě, že jsou některé tváře natočené do boku nebo ve sklonu. Optio H-90 má rovněž další užitečné funkce na pomoc záznamu momentek, včetně režimu zachycení úsměvu, při kterém se automaticky spustí závěrka ve chvíli, kdy fotoaparát detekuje úsměv osoby a detekce mrknutí upozorňuje fotografa na to, že snímaná osoba zavřela oči během spuštění závěrky.

7. Další vlastnosti

  • Režim sledování pixelu SR (Shake Reduction) pro efektivní kompenzaci otřesu fotoaparátu během exponování snímku
  • Režim Auto Picture pro automatickou volbu jednoho z osmi expozičních režimů pro optimální výsledky
  • Digitální filtry, včetně dětského fotoaparátu a retro, pro přidání zvláštních vizuálních efektů k zaznamenaným snímkům
  • Nastavení D-Range pro prevenci „vybělených“ (přepaly/přeexpozice) a tmavých (podexponovaných) ploch na snímcích
  • Režim Auto-tracking AF pro udržování konstantního zaostření pohybujícího se subjektu; Režim Digitální panorama pro vytvoření jednoho panoramatického snímku ze třech snímků; Funkce Digitálně širokoúhle pro kompozici extra širokoúhlého záběru (ekvivalent snímku exponovaného cca. 21mm objektivem formátu 35mm) ze dvou snímků
  • Kompozice s rámečkem (90 rámečků je uloženo ve fotoaparátu) pro exponování nebo kompozici snímků s dekorativními foto rámečky
  • Funkce obnovy snímku pro náhodně smazané snímky; MediaImpression 2.0 for PENTAX software pro prohlížení, editování a archivaci snímků (kompatibilní s posledními operačnímy systémy, včetně Windows 7 a Mac OS X 10.6)

Technické parametry:

Obrazový senzor

1/2.3“ CCD (12,1 megapixelů)

Rozlišení výstupu

12M; 9M(16:9);7M;5,3M(16:9); 3,8M(16:9); 3M; 2,1M(16:9); 1024 a 640px pro fotografie

1280; 640; 320px pro videoklipy

Objektiv

7 členů v 6 skupinách(3 asférické členy), rozsah ohnisek 5,1 – 25,5mm (cca. 28 – 140mm ekv. formátu 35mm) při světelnosti F3,5 – F5,9

Kompenzace otřesů

Pohyb čipem, režim vysoké citlivosti, režim redukce otřesů pro videoklipy

Zaostřování

9-bodový AF, bodový AF, Auto Tracking AF

Rozsah ostření 0,08 – nekonečno, funkce Makro i Super makro

Detekce obličeje

Až 32 obličejů, detekce mrknutí, zachycení úsměvu, rozpozná i zvířata

Citlivost snímače

Automaticky, manuálně (ISO 80 – 6400)

Vyvážení bílé

Automaticky, denní světlo, stíny, žárovka, zářivka, uživatelská hodnota

Display

2.7“ širokoúhle LCD, 230tisíc bodů

Řízení expozice

Multi-segmentové, středově-vyvážené, bodové

Kompenzace ±2EV, krok po 1/3EV

Časy závěrky 1/2000 – 1/4 sek. maximálně 4 sek. v nočním režimu.

Scénické režimy

Auto Picture, Program, Noční scenerie, Portrét na noční scenerii, Podobenka, Videoklipy, Krajina, Květina, Portrét, Pláž & Sníh, Sport, Digitální SR, Děti, Domácí zvíře, Jídlo, Ohňostroje, Kompozice s rámečkem, Party, Přirozený tón pleti, Světlo svíčky, Text, Blog, Digitálně širokoúhle, Digitální panorama, Zelený

Režimy prohlížení

Prezentace, otáčení snímku, filtr malých obličejů, digitální filtr (B&W, Sepia, dětský fotoaparát, retro, barevný, výtažková barva, zdůraznění barvy, vyšší kontrast, shluk hvězdiček, změkčující, jasový), originální rámeček, kompozice s rámečkem, editování videoklipu, kompenzace červených očí, vstup do vedlejší obrazovky, změna rozměrů, výřezy, kopie snímku/zvuku, hlasový záznamník, ochrana, DPOF, obnova snímku, uvodní obrazovka, prohlídka s přiblížením obličejů

Blesk

Potlačení efektu červených očí, rozsah 0,15 – 4m dle ohniskové vzdálenosti při použití automatické citlivosti snímače

Způsob exponování

Jednotlivé snímky, samospoušť, kontinuální expozice, dávková expozice, dálkové ovládání

Akumulátor

Nabíjecí lithium-iontová baterie D-Li88, volitelný AC adaptér

Konektivita

USB 2.0, AV

Média pro záznam

Vestavěná paměť (cca. 26,7MB), paměťové karty SD/SDHC

Rozměry

94,5 x 56,5 x 24,5 mm

Hmotnost

131g resp. 114g bez baterie a paměťové karty


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Kdo hledá pevný širokoúhlý objektiv, měl by začít hledat hlavně mezi manuálními skly. Tyhle objektivy Laowa ukazují, proč je to dobrý krok.

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivy
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon poprvé ukázal očekávanou bezzrcadlovku Z9

Nikon poprvé ukázal očekávanou bezzrcadlovku Z9

Petr Březina
BezzrcadlovkyNikon
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily