8
Fotogalerie

Pentax K7: Nový král pokročilých zrcadlovek?

Oproti očekáváním novinka nedoznala vyššího rozlišení senzoru, avšak vládne schopností natáčet HD video.

Pentax K-7 je modelem určeným pro pokročilé tvůrčí fotografy. K jeho hlavním rysům patří 15Mpx CMOS snímač, schopnost natáčet video v rozlišení až 1 280 × 720 pixelů, velmi kvalitní prizmatický hledáček a kovové tělo se zvýšenou odolností vůči povětrnostním podmínkám. Novinkou je také velmi přesné 77segmentové měření expozice. Vylepšení doznala rovněž závěrka, kapacita kontinuálního snímání a zaostřovací systém.

K7(back).jpg K7_1770(front).jpg
max. velikost | max. velikost
Zadní stěna | Tělo K-7 s objektivem

Odolné tělo

Konstrukce těla K-7 je menší než je u těl této kategorie obvyklé, přesto vypadá velice masivně a odolně. Šasi je vyrobeno z velice pevné oceli, některé prvky poté ze slitiny hořčíku a oceli. Díky velkému množství těsnění je tělo prachotěsné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Dle specifikací výrobce by přístroj měl být plně provozuschopný až do -10 °C.

Díky nově zkonstruované závěrce je aparát schopen dosáhnout času 1/8 000 sekundy. Životnost závěrky je stanovena na minimálně sto tisíc cyklů.

Stoprocentní pokrytí scény

Hledáček modelu K-7 je prizmatický s téměř 100% pokrytím snímané scény. Zvětšení hledáčku je příjemných 92 %. Nová zaostřovací matnice Natural-Bright-Matte III pak umožňuje velice přesné manuální zaostření i za horších světelných podmínek.

Výrazné inovace doznalo sériové snímaní. Model K-7 je schopen exponovat až 5,2 snímku za sekundu, a to jak ve formátu JPEG tak v surových raw datech. Maximální počet snímků pořízených v sérii je pak stanoven na čtyřicet JPEG obrázků. Vyšší rychlost sériového snímaní značně ulehčí zaznamenávaní akčních či sportovních fotografií a rozhodně napomůže při i zachycování rodinných momentek.

K7(side1_close).jpg K7(top).jpg K7(side2).jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Levá strana | Pohled shora | Pravá strana

Odstranění prachu

Nový je rovněž systém ochrany snímače. Před prachem bude chránit nově vyvinutý DR II (Dust Removal) mechanismus. Ten byl zkonstruován pro snížení výskytu prachových částic i pro jejich případné odstranění. Unikátní je systém varování uživatele, který umožní kontrolu stavu nežádoucích nečistot ještě před skutečnou expozicí. Mechanismus pracuje na podobném principu jako aparáty konkurenčních značek. Pohybem nízkopásmového filtru umístěného na přední části obrazového senzoru CMOS v ultrazvukové rychlosti s použitím piezoelektrického elementu, setřese prach z nízkopásmového filtru.

Rozlišení beze změny

Snímač samotný pak doznal pouze technického vylepšení. Zůstalo zachováno rozlišení patnáct megapixelů (14,6 efektivních). Rozměr senzoru je standardních 23,4 × 15,6 mm. Novinkou je velmi rychlé čtyřkanálové odečítání dat. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí ISO 100–3 200. Pomocí uživatelské funkce lze citlivost rozšířit až na ISO 6 400. O redukci digitálního šumu se do velké míry postará elektronika aparátu v podobě obrazového procesoru Prime II (Pentax Real Image Engine). Nabízí větší rychlost zpracování dat a produkci snímků ve vyšší kvalitě, s bohatší gradací a přesnější interpretací barev. Rovněž umožňuje přenos video dat ve vysoké rychlosti.

Zcela nový je u K-7 systém měření expozice. Propracovaný 77segmentový multi-vzorkový systém značně zlepšuje přesnost měření. Analýzou různých typů dat (kompozice snímku, vertikální nebo horizontální orientace snímku, vzdálenost fotografovaného objektu, zvětšení), které jsou přenášeny ze senzorů těla fotoaparátu, dosahuje systém vyšší přesnosti řízení expozice.

Pohybujeme snímačem podle horizontu

Výrazné inovace doznal SR (Shake Reduction) mechanismus určený k redukci otřesů aparátu. Nově vyvinutý mechanismus kompenzuje nepříznivý efekt otřesů až o dva a půl EV. Zajišťuje tak ostré, nerozmazané snímky i za náročných expozičních podmínek. Inovovaný mechanismus je kompatibilní se všemi výměnnými objektivy Pentan, dokonce i s objektivy zkonstruovanými pro fotoaparáty filmového formátu (bajonety K-, KA-, KAF-, KAF2- a KAF3- případně závitové či systémové objektivy 645- a 67- s adaptéry). Protože tato verze nové generace může bez omezení pohybovat obrazovým senzorem pro udržení roviny bez ohledu na náklon fotoaparátu, má také nové uživatelsky přívětivé funkce jako automatickou úpravu horizontu a úpravu úhlu po minutách (ve směru nahoru/dolu, doprava/doleva a ve směru hodinových ručiček/v protisměru hodinových ručiček). Tyto vlastnosti pomáhají zkomponovat snímek přesně dle potřeb fotografa.

Živý náhled, rozpoznání obličeje a HD video

K-7 disponuje funkcí živého náhledu v reálném čase. Systém je doplněn AF funkcí rozpoznání obličeje a několika vysoce rychlostními kontinuálními expozičními režimy. Funkce živého náhledu umožňuje uživateli náhled snímku na LCD monitoru během exponování. Přednosti této praktické funkce můžete využít v režimu „Kontrast AF“, který optimalizuje zaostření založené na kontrastu objektu, ale také při režimu rozpoznání obličeje, který automaticky zaostřuje na obličej. Díky nově vyvinutému mechanismu ovládání clony, můžete použít funkci živého náhledu při režimu kontinuální expozice se sklopením zrcátka v horní poloze.

Zcela jistě největším překvapením této novinky je schopnost natáčet HD video. K-7 je schopen zaznamenávat video sekvence v rozlišeních 640 × 416 pixelů, 1 536 × 1 024 pixelů nebo 1 280 × 720 pixelů. Všechna tato rozlišení zaznamenává přístroj s obnovovací frekvencí 30 snímků za sekundu. K-7 je rovněž opatřen HDMI konektorem a konektorem pro připojení externího mikrofonu.

Jedenáct bodů ostření

K-7 má také nový systém autofokusu Safox VIII+ se širokým rámečkem. Má 11 senzorových bodů (s devíti křížovými senzory umístěnými uprostřed). Vylepšený algoritmus AF systému zajišťuje mimořádně rychlou, přesnou a spolehlivou funkci autofokusu. Pro zlepšení přesnosti autofokusu ve tmě, využívá K-7 pomocné projekční světlo vysílané vestavěným bleskem.

Nový Pentax vládne všestranným expozičním systémem pro věrnou reprodukci kreativních záměrů. Na výběr máme z opravdu široké škály expozičních programů: Funkce Hyper Program, Funkce Hyper Manual, Priorita citlivosti, Prirota času/clony. Podrobnější popis expozičních programů přineseme v podrobné recenzi přístroje.

Prohlížíme fotografie

Pentax K-7 využívá k zobrazování široký 3palcový LCD monitor s přibližně 920 000 body. Široký pozorovací úhel dovoluje uživateli kontrolovat snímek na monitoru v úhlech až 170 ° vertikálně i horizontálně. Usnadňuje tak exponování s nadhledem nebo podhledem při použití funkce živého náhledu.

O napájení K-7 se stará vysokokapacitní, nabíjecí lithium-iontová baterie, se kterou lze při jejím plném nabití exponovat necelých tisíc snímků.

K7_1770_FL.jpg
max. velikost
Pentax K-7 s vyklopeným interním bleskem

Další nejzajímavější premiérové funkce

 • HDR (vysoký dynamický rozsah) funkce pro vytvoření jednoho kompozitního snímku ze tří snímků s odlišnou expozicí s extraširokým rozsahem gradace
 • Dynamický rozsah slouží pro kompenzaci obou nepříznivých jevů, přepalů (přeexpozice) a podpalů (podexpozice) ploch na snímku
 • Funkce digitální horizont pro snadnou kontrolu roviny kompozice snímku
 • Automatická kompenzace zkreslení a laterální chromatické odchylky (k dispozici jen s objektivy série DA- a DFA-)
 • Řízení vyvážení bílé má nový režim CTE pro zdůraznění barevných komponentů západu slunce a inkandescenční fluorescenční světelný režim
 • Funkce multi-expozice s kombinací vrstev již zaznamenaných snímků na LCD monitoru a jejich porovnání letmým pohledem
 • Možnost připojení copyright kreditu k zaznamenaným snímkům 
 • RAW tlačítko pro jednoduchou akci přepnutí formátu snímku 
 • 16 digitálních filtrů pro přidání řady vizuálních efektů; nová funkce záznamu historie úprav je k dispozici

Příslušenství

K tělu Pentax bude volitelným příslušenstvím bateriová rukojeť D-BG4. Ta je napájená buď nabíjecí lithium-iontovou baterií nebo šesti tužkovými bateriemi typu AA. Tím lze značně rozšířit bateriovou kapacitu zaznamenatelných snímků. Pro exponování ve vertikální poloze jsou na rukojeti ovládací prvky: spoušť, páčka náhledu, elektronické kolečka, AE-tlačítko aretace, Zelené tlačítko a tlačítko AF. Konstrukce rukojeti je prachotěsná, počasí a chladu odolná, stejně jako tělo fotoaparátu.

D-BG4.jpg K7_1770wBG.jpg
max. velikost | max. velikost
Bateriový díl D-BG4 | Pentax K-7 s nasazeným bateriovým dílem

K-7 bude dodáván v balení s baterií D-Li90; příslušnou nabíječku; krytkou sáněk blesku, bajonetu a očnice; popruhem; USB a video kabelem a CD s ovladači.

Technické parametry:

Obrazový senzor:

 • CMOS s primárním barevným filtrem o rozměrech 23,4 × 15,6 mm
 • celkový počet pixelů: 15,07 Mpx, z toho 14,6 efektivních

Barevná hloubka: 8 bitů (JPEG) nebo 12 bitů (RAW)
Rozlišení snímků:

 • JPEG: 4 672 × 3 104; 3 936 × 2 624; 3 072 × 2 048; 1 728 × 1 152 pixelů
 • RAW: 4 672 × 3 104 pixelů
 • Video: 640 × 416; 1 536 × 1 024; 1 280 × 720 pixelů, 30 sn./s

Typ paměťové karty: SD/SDHC
Vyvážení bílé: Auto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Zářivkové světlo ( D, N, W, L), Žárovkové světlo, Blesk, CTE, Manuální nastavení s WB jemnou úpravou
Hledáček:

 • pentaprizmový, čirá zaostřovací matnice
 • pokrytí přibližně 100 %, zvětšení 0,92× (s objektivem 50 mm F1,4)
 • dioptrická korekce přibližně -2,5 až +1,5

Display: 3,0" TFT LCD monitor, přibližně 921 000 obrazových bodů.
Zaostřovací systém:

 • TTL s detekcí fázového rozdílu, 11bodový široký autofokusový systém (Safox VIII+) 
 • režimy: AF-single (s aretací zaostření), manuální ostření, AF-kontinuální
 • zaostřovací bod: automaticky, volitelný, střed
 • pomocné světlo AF vestavěným bleskem

Ovládání expozice:

 • měřicí systém: TTL při otevřené cloně, měření v 77 segmentech (propojení s objektivem a informací AF)
 • měřicí režimy: multi-segmentové, středově-vyvážené, bodové, aretace AE
 • expoziční rozsah: EV 0-21 (při standardní výstupní citlivosti ISO 100)
 • režimy Automatický, Program AE, Priorita citlivosti AE, Priorita času AE, Priorita clony AE, Priorita času a clony AE, Manuální měření, Čas B, X synchronizovaný čas
 • kompenzace expozice +/- 5EV

Bracketing: 3 nebo 5 expozic v krocích 0,5 EV nebo 0,3 EV
Závěrka: Elektronicky řízená vertikální štěrbinová s časy 1/8 000–30 sek. a čas B
Sériové snímání:

 • jednotlivé expozice, kontinuální (Hi, Lo), samospoušť (12 s, 2 s), dálkové ovládání (0 s, 3 s), dálkově ovládaná kontinuální expozice, automatická expoziční řada (bracket), automatická expoziční řada +samospoušť, expozice se sklopeným zrcátkem, expozice se sklopeným zrcátkem+dálkové ovládání
 • 5,2 snímků za sekundu (až do 40 snímků (JPEG a kontinuální (Hi)), cca. 15 snímků (RAW(PEF)), cca. 14 snímků (RAW(DNG)), cca. 3.3 snímky/sek., sekvence : dokud se nezaplní paměťová (JPEG a kontinuálně (Lo)) cca. 17 snímků (RAW(PEF)) , cca. 17 snímků (RAW(DNG))

Vestavěný blesk:

 • vyklápěcí P-TTL, směrné číslo cca. 13 (Standardní výstupní citlivost 100/m)
 • úhel pokrytí 28mm širokoúhlé ohnisko (ekvivalent 35mm)
 • kompenzace expozice -2 EV - +1EV (krok 1/2EV)

Synchronizace blesku: Sáňkový kontakt, X-synchro zdířka, synchronizovaný čas: 1/180 sek., P-TTL, synchronizace s velmi krátkými časy, bezdrátová synchronizace s blesky Pentax
Stabilizace obrazu: Pohybem obrazového senzoru, max. 4 clony
Odstranění prachu: Funkce čištění obrazového senzoru ultrazvukovými vibracemi
Zdroj energie: Nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI90, volitelný AC adaptér je k dispozici
Konektory: USB2.0(Hi-Speed)/AV výstup (kompatibilní s formáty NTSC a PAL), DC vstup, kabelová spoušť, zdířka X-sync, HDMI výstup, Stereo mikrofon
Bajonet objektivů: Pentax KAF2 bajonet, Pentax KAF3, KAF2-, KAF-, a KA-
Rozměry: 130 × 97 × 73 mm
Hmotnost: 750 g (s baterií a paměťovou kartou SD)
Cena základního setu K-7 (objektiv DA 18–55 mm WR): cca. 32 000,- vč. DPH.

Určitě si přečtěte

Články odjinud